Mi rághatta meg a fügebokor leveleit?

Agrofórum Online

Idén tavasszal elültettünk a kertben egy fügefát, nagyon szépen fejlődött, de 2 hete a levelek szélei elkezdtek feketedni, a felső leveleket meg, úgy tűnik, megrágta valami. Kérdésem, hogy mi okozhatja ezt, és hogyan védekezhetnénk ellene?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Az idei tavaszi ültetésű füge és más fás növény esetében, ez a szezon a gyökérképződés, az új gyökerek talajba növése, behálózása jegyében telik. Amíg ez nem történik meg, a fa úgy él, mintha csak a korábbi cserepében vagy a konténerében lenne. Ezt a folyamatot erősen támogatni kell. A gyökerek fejlődése egyenletesen nedves talajban harmonikus, ha a föld nem forrósodott fel. Bár idén viszonylag sok eső esett, de nem egyenletesen, a nedves időszakokat igen forró, száraz időszakok követték, amihez a fiatal növény még nem volt hozzászokva. Mint tudja, a növények a talajból a vízzel együtt veszik fel oldott formában a tápanyagokat is. Ez a felszívás viszont száraz talajból lassú, vagy nem is történik meg. Tehát előfordulhat, hogy van elegendő tápanyag a talajban, de víz hiányában nem jut hozzá a növény.

Fügelevelek rágása és a levélszél feketedése (fotó: a kérdező felvétele)

A levelek szélének és csúcsának sötét színű elváltozása általában káliumhiányt jelez. Már az idei vegetációt nem nagyon tudja megtámogatni tápanyaggal, legfeljebb lombpermetezés formájában. Káliumtartalmú folyékony műtrágyával – lombpermetezéssel – azonnal pótolni tudja a káliumhiányt, ami segíti a hajtások fásodási, érési folyamatát, valamint fokozza a télállóságát is. Télen, tél végén viszont talajba juttatott szerves trágyával vagy komplex műtrágyával töltsék fel a bokor alatti talajt a következő évre.

Bár a füge nem kifejezetten vízigényes növény, az első 2-3 évben, amíg a gyökérrendszere nem fejlődik ki, május végétől augusztus végéig kiegészítő öntözésre szorul száraz időjárás esetén.

Füge-levélmoly lárva

A rágási nyomok a leveleken a füge-levélmoly (Choreutis nemorana) lárváinak jelenlétét jelzik. Évente 2 nemzedéke fejlődik, melegigényes rovar, júniustól szeptember végéig számíthatunk a lárvák jelenlétére és rágási kártételére. A megküldött képen az úgynevezett „ablakos” rágás látszik. A lárvák a bőrszövetet rágják le, de csak az egyik oldalon, a másik oldali bőrszövet a levélen marad. Rágásaik nem nagy felületűek, de felszaporodásukkor sok apró, szabálytalan folt marad táplálkozásuk után. A lárvák a leveleken bábozódnak, fehér szövedékkel vonják be testüket, és azzal rögzítik is a levélhez magukat.

A fügemoly lárváinak egyedszáma változó, általában nem tekintik fontos, jelentős kártevőnek, de helyenként és alkalmanként felszaporodik. Intenzíven nevelt fügetöveknél súlyos rágási kártételét tapasztaltam. Az első, nyár eleji lárváit érdemes összegyűjteni, fiatal, még kis növényeknél ez lehetséges, mivel a bokor jól áttekinthető, a levelekről könnyen eltávolíthatók hernyói. Ha nem szaporodik fel az első nemzedéke, a második nemzedék károsítása sem lesz jelentős. Dipel (Bacillus thuringiensis) biológiai rovarölő szer használatát javaslom, ha beavatkozás válik szükségessé.

Crocosmia: így ültessük a mesés szépségéért!

2023. augusztus 31. 06:40

A sáfrányfű egy piros, narancssárga, sárga virágú évelő, mely nyáron nyílik és élénkzöld levelei kard alakban díszítik a kertünket. Jellegzetes virágformája miatt lett újra felfedezett.

Szármaradványokban rejlő értékek, a tarlóbontás jelentősége

2019. június 17. 06:19

A magyarországi mezőgazdasági melléktermékek közül a kukoricaszár és a búzaszalma együttes éves mennyisége 1520 millió tonna, amelynek csak töredéke humifikálódik évente, sokszor az erőműi felhasználás, vagy a szántóföldről való lehordás miatt. Pedig e cellulóztartalamú biomassza feltáródása, humifikálódása a szántóföldi növények számára folyamatos, kiegyenlített tápelem- és tápanyag-ellátást biztosíthatna. Amennyiben ezek az anyagok a növény szármaradványaiból mobilizálódnak, a talaj ilyen jellegű anyagvesztesége csökken.

Tápanyag-gazdálkodási terv fontossága

2022. március 9. 04:36

A tápanyag-gazdálkodási tervet ma már számtalan támogatáshoz szükséges kitölteni és benyújtani.

A kiváló búzatermés titka: elegendő tápanyag a megfelelő időben.

2021. augusztus 2. 05:38

A korszerű búzafajtákban, és hibridekben rejlő terméspotenciált, csak megfelelő termesztés technológiával lehet kihozni. Az intenzív termesztési körülmények alapja a megfelelő tápanyag-utánpótlás. Amennyiben magas hozamot és jövedelmezőséget szeretnénk elérni, akkor jól megtervezett NPK alaptrágyázásra, és megfelelő időben, illetve adagokban kijuttatott tavaszi fejtrágyázásra van szükségünk.