13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő

Miért barnul és rothad meg a birsalma?

Agrofórum Online

Birsalmával van problémám, ezért fordulok Önökhöz. Miért barnul és rothad meg a birsalma?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A birsalma termésrothadása több okból is kialakulhat, illetve a rothadás lehet kívülről is jól látható, vagy a gyümölcs belsejében kialakuló, csak a termés felvágása után észlelhető. A kívülről jól látható rothadást leggyakrabban a moníliás betegség okozza. A betegség a terméseket ért sérülések nyomán gyorsan képes terjedni. A sérülések kialakulhatnak jégverés által, rovarok, mint pl. az almamoly károsítása során is.

A birs felülete meglehetősen érzékeny, így akár szél hatására, illetve leesés által is sérülhet, majd fertőződhet. Elsősorban, a gyümölcsök felületén kialakuló sebzések ellen kell védekezni, ezek képződését megakadályozni. Az esetleges jég- vagy szélverés után ajánlatos lehet gombaölő szeres kezelést végezni, ezzel megelőzni a monília fertőzését. A fertőződött terméseket tárolni semmiképp sem szabad, a részlegesen rothadó termések ép részeinek esetleges feldolgozása lehetséges. A már teljesen megrothadt, mumifikálódott gyümölcsöket a fákról, fák alól is össze kell szedni, így előzve meg következő évi fertőzésüket.

A termések felületén kialakuló fertőzések mellett, a húsban létrejövő barnulások már kevésbé láthatók, de annál több bosszúságot tudnak okozni. A felvágás után tapasztalható barnulás mértéke, illetve árnyalata is változóan alakulhat. Legrosszabb esetben a termés húsának egészét érinti, de vannak olyan esetek is, hogy csak a magház érintett a barnulásban. Ez a jelenség gyakrabban fordul elő a túlérett termésekben, míg az időben leszüretelt terméseket kevésbé érinti a barnulás.

A tárolás során a barnulás akár tovább is fokozódhat, vagy a kellő környezeti feltételek elmaradása miatt akár ki is alakulhat. Fontos, hogy a birsalmákat ne hosszú ideig tároljuk, hanem mihamarabb dolgozzuk fel, valamint ügyeljünk a páratartalom csökkentésére, a hőmérséklet minél hűvösebben való tartására egyaránt!

Az idén nyáron tapasztalt száraz időjárás, eső hiánya, ugyancsak hozzájárulhat a termések barnulásához, hiszen elégtelen kalciumellátás miatt is bekövetkezhet húsbarnulás. A talajban általában elegendő mennyiségű kalcium áll rendelkezésre, viszont elegendő vízmennyiség nélkül felvétele nem biztosítható. Ajánlatos tehát a birsfákat aszályos nyarakon öntözni, valamint lombtrágya formájában kalciumot is juttatni számukra.

Kiemelt kép: Pixabay

A monília elleni védekezés virágzáskor

2020. március 31. 08:17

Csonthéjas gyümölcseink esetén kiemelt figyelmet kell fordítani a virágzáskor fertőző kórokozók, köztük a legveszélyesebb: monília elleni védekezésre. Ráadásul most az időjárás is hajlamosít a járvány kialakulására, hiszen a melegebb napokat hűvösebb, csapadékosabb, párás napok váltogatják, ami nagyon kedvező a monília számára.

Elvégezhető még az elmaradt monília elleni kezelés a kajszinál?

2024. április 9. 04:40

A kajszibarackfáimon elhagytam a harmadik monília elleni kezelést, mert azt hittem, hogy elfagytak, viszont tegnap tapasztaltam, hogy tele vannak a fák apró barackkezdeményekkel. Ilyenkor még el lehetne végezni az elmaradt kezelést Chorus gombaölő szerrel?

Növényvédelmi teendők a gyümölcsösökben virágzáskor

2022. április 13. 05:36

Az április hónap a gyümölcstermesztő gazdák számára leginkább a virágzásról szól, valamint a hozzá kapcsolódó különböző teendőkről.

Nem baj, ha a madaraknak a fán hagyjuk a túlérett cseresznyéket?

2024. június 19. 04:40

Cseresznyefám termései leértek. Sok gyümölcs maradt azonban a fán, nem baj, ha rajta marad, és a madarak eszik meg?