6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda

Miért dőlnek el az árvácskák a balkonládában?

Agrofórum Online

Tudnának abban segíteni, hogy a balkonládába ültetett árvácskáim egy része miért dől el? Úgy tudtam, ez a legigénytelenebb növény, mégis lehet, hogy kifog rajtam? Speciális balkonnövény virágföldbe ültettem, naponta locsolom, hetente tápoldatozom, mégsem olyan, mint szeretném.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A kérdésében benne is van a válasz. Ahogy gondozza jelenleg, csupa szeretetből, az okozza az árvácskák jelenlegi betegségét.

Árvácska nevelési, gondozási igénye

A frissen vásárolt árvácska növényeket érdemes 3-5 napig otthon félányékban tartani és figyelni, és csak utána beültetni a virágládába.

Talaja legyen laza, tegyen bele komposztot, és ha rendelkezik vele, lassan feltárodó komplex műtrágyát. Annak előnye, hogy nedves talajban a műtrágyagolyókból lassan, folyamatosan oldódnak ki a tápelemek, nem egyszerre, nem lökés szerűen jut a gyökérzethez, nem zavarja meg a növény egyenletes növekedését. Valószínű, hogy a palánták gyökereinél is találni fog műtrágyagolyókat (színes gyöngyöknek látszanak), ezért a láda talajának középső és alsó harmadába helyezze el a műtrágyáját, hogy az majd a lefelé növő, megerősödő gyökereket táplálja.

Az árvácska szereti a napot, de nem a forró, tűző napot, félárnyékos helyen is megél, napfény nélküli helyen nem érzi jól magát.

Megnyúlt, részben elfekvő árvácskák (fotó: a kérdező felvétele)

Nem szabad túl gyakran öntözni, az öntözés gyakoriságát a hőmérséklet határozza meg: nyáron hetente 2x, tavasszal és ősszel hetente, míg téli fagymentes időben 1-2 hetente lehet szükséges öntözni, feltéve, hogy nem éri eső közvetlenül a növényeket.

A túlzott tápanyag-adagolás (tápoldatozás), igények feletti öntözés az árvácska növények leveleinek, hajtásainak fokozott növekedését idézi elő. Ezek laza szövetűek, gyengék, erőtlenek, nem tudják megtartani saját súlyukat, eldőlnek, súlyos esetben elfekszenek.

A „túltáplált”, laza szövetű árvácskák lisztharmatgombával szembeni fogékonysága is fokozódik, már ősszel meg szokott telepedni rajta a lisztharmatgomba. A küldött képen is látszanak az első, fehér színű gombabevonat foltjai.

Kompakt, zömök árvácskatövek

Hogyan orvosolható a betegség?

Fogyókúrára” kell fogni a növényeit. A tápoldatozást fejezze be, majd csupán február végén kezdje meg 3 hetente alkalmazva. Az öntözést ritkítsa 2 heti gyakoriságra, amennyiben eső közvetlenül nem éri a növényeket. Jelenleg a növekedés lassítását a víz és tápanyag visszafogásával tudja elérni. Nyilván az eddig nőtt hajtásrészek nem változnak meg, viszont az új hajtáscsúcsokon a levelek keményebbek, egymáshoz közelebbiek lesznek, színük is megváltozik.

A növényekről az elhervadt, díszítő értéküket elveszetett virágokat és helyükön fejlődő magtokokat folyamatosan csípje le, ne terhelje azok fejlesztésével a virágot!

Bevált praktika, hogy a már elágazott hajtásai közül, tövenként 1-2 darabot visszavágva, azok talajhoz közeli elágazását lehet serkenteni, fokozni az alacsonyabb száron fejlődő virágokat.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Mire ügyeljünk a majoránna termesztése során?

2023. május 18. 04:39

Milyen igényei vannak a majoránnának? Mire ügyeljünk termesztése során?

Támrendszeres uborka termesztés I. - Talajszerkezet

2020. május 15. 04:36

Nem csak közhely, amit egyébként a legtöbb zöldségfélével kapcsolatban a szakkönyvek megjegyeznek, az uborka esetében különösen igaz: igényes a talaj minősége iránt, csak jó szerkezetű talajon szabad termeszteni.

Kétszer ad, aki gyorsan ad – talajoltás a napraforgóban

2018. április 9. 14:20

A napraforgó termesztésében mindig a gyorsaság, a kellő időben elvégzett agrotechnikai beavatkozásokon múlik a siker.

Mitől mohásodik a kert?

2022. augusztus 4. 05:36

A moha megjelenése talajproblémákra is utal sok esetben. Azért tud a moha elterjedni és megjelenni, mert a gyepünk annyira legyengül, hogy nem képes fejlődni, növekedni és a moha átveheti tőle a hatalmat.