Miért feketedett meg a dió a fán?

Agrofórum Online

Lehulltak a termések a diófáról, sok közülük megfeketedett. Mi okozhatta ezt?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az idei évben, a dió érése környékén tapasztalt csapadékos időjárás hatására nagyobb mértékben fordult elő az ültetvényekben is a dió xantomonászos betegsége (Xanthomonas arboricola pv. juglandis). Ez a baktérium nemcsak a terméseket, hanem a leveleket is fertőzheti, azokon általában szögletes és vizenyős foltokat okoz, melyek később barnulva elhalnak. A terméseken kezdetben csak apró foltok láthatók, melyek idővel egyre nagyobbak lesznek, elfeketednek. A termések héján keresztül a baktérium bejut a magba is, mely elfeketedve összeszárad.

Szintén a lombot és a terméseket egyaránt fertőzheti a gnomónia (Gnomonia leptostyla), mely kórokozó ezáltal lomb- és gyümölcshullást is okoz. A leveleken a betegség hatására pár mm nagyságú kör alakú foltok képződnek, melyek szegélye barna, közepe pedig idővel kiszürkül, és bennük a gomba szaporítóképletei láthatók fekete pontok formájában. A dió zöld burkán ehhez hasonló kör alakú foltok képződnek, ezek idővel elfeketedhetnek, viszont a kórokozó a termésbe nem hatol be.

A kórokozók elleni védekezés alapja a megelőzés, mely a beteg növényi maradványok összegyűjtésével és megsemmisítésével érhető el. Nagy jelentősége van a réztartalmú készítményekkel végzett lemosó kezelések elvégzésének is, mellyel szintén a következő évi fertőzés mértéke csökkenthető. Mivel a baktériumos és a gombás betegségek is főként a csapadékos időszak után szaporodnak el, így megelőző jelleggel esős időjárás esetén indokolt a kémiai védekezés.

A kártevők közül az almamoly (Cydia pomonella) második nemzedékének lárvái, táplálkozásuk során a terméskupacs elfeketedését és csonthéjra száradását okozzák. Az imágók rajzására július elejétől kell számítani, a védekezés alapját képezi egyedeinek feromoncsapdázása, ezzel a helyes permetezési idő megválasztása. Az 5 db lepke/hét, vagy ennél több befogott egyed esetében a kémiai védekezés már indokolt.

A nyugati dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa) lárváinak korai károsítása a termések méretcsökkenését és idő előtti hullását, illetve a dióbél ráncosodását okozzák. A lárvák idővel a dió burkának nagy részét elfeketítik táplálkozásuk során, mely hatására a csonthéj is megfeketedik. A fertőzés tüneteit mutató termések mihamarabbi összegyűjtésével a lárvák talajba húzódása akadályozható, akárcsak a fa alá kiterített ponyvával. A rajzás sárga ragacslapokkal jól követhető, mellyel a védekezés megfelelően időzíthető. A tojásrakás idején végzett rovarölő szeres kezelés nyújt csak kielégítő védelmet a dióburok-fúrólégy ellen.

Miért lila a paprika termése?

2023. október 6. 04:39

Kérem válaszukat: miért lila ősszel a paprika termése?

Hogyan szabadulhatnék meg az évelő gyomoktól kiskertemben?  

2020. július 30. 11:06

Hogyan szabadulhatnék meg az évelő gyomoktól kiskertemben?  

Borostyán: szép, hasznos vagy káros?

2019. április 8. 08:42

S. László kérdése: Kertünkben a borostyán felkúszott a fákra. A látvány különösen télen szép, de félek, hogy hosszabb távon a fák károsodásához, pusztulásához vezet. Hagyjam burjánzani vagy le kell szedni?

Fehér foltok a levelek fonákján - mi lehet ez?

2020. július 22. 10:03

Veteményesemben gyomlálás közben a disznóparéjon furcsa foltokat vettem észre, minden tő ilyen volt: fehér, kissé kiemelkedő foltok, de csak a levelek hátán, nem mozognak, nem rovarok. Mi ez? Megfertőzheti a veteményesem növényeit is?