Milyen növényvédelmi problémái lehetnek a sütőtöknek?

Agrofórum Online

Segítségüket szeretném kérni. Milyen növényvédelmi problémái lehetnek a sütőtöknek? Hogyan védekezzünk ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A sütőtöknek, valamint a többi tökfélének, cukkininek és patisszonnak egyaránt ugyanolyan betegségei és kártevői vannak. A növényvédelmet már a vetés előtt meg kell kezdenünk, hiszen meg kell győződnünk a talaj pajoroktól, valamint drótférgektől való mentességéről. Talajfertőtlenítéssel (pl. teflutrin) számuk ugyan gyéríthető, de jobb az ilyen talajba tökféléket nem vetni, ugyanis fejlődő kis gyökérzetük a rágásukra nagyon érzékenyen reagál, fejlődésben visszamaradnak, súlyos esetben akár el is pusztulhatnak.

Az első növényvédelmi beavatkozást kb. a növények 5-6 leves korára kell időzíteni, hiszen ekkor már gyakran fennáll a veszélye egyes kórokozók fertőzésének. A kolletotrichumos és kladospóriumos betegségek tünetei a levélen, levélnyélen, valamint később az indákon és terméseken is megjelenhetnek. A betegségek mellett ebben az időszakban az intenzív levélnövekedés miatt a levéltetvek is elkezdhetik szívogatásukat. Terjedésüket feltétlenül szükséges megállítani, hiszen több mozaikvírus terjesztésével a növényeket tovább gyengíthetik. Az indák növekedési időszakában, főként csapadékos időjárás esetében kell tovább folytatni a védekezést a kórokozók ellen, valamint ilyenkor a lisztharmat megjelenésével is számolnunk kell (penkonazol). A levéltetvek jelenléte esetében pedig a továbbiakban is gombaölő- valamint rovarölő készítményekkel kombinált kezelést érdemes alkalmazni.

Virágzás és termésfejlődés idején csakugyan továbbra is fenn kell tartani a kórokozók elleni védelmet, mivel a virágok nyílása azonban folyamatosnak tekinthető, a méhekre nem veszélyes készítményeket kell alkalmaznunk.

A kémiai védekezés mellett a megelőzéssel, vagyis a vetésforgó betartásával, csávázott vetőmag beszerzésével, valamint a növénymaradványok eltávolításával is sokat tehetünk a betegségek megelőzése érdekében. Az optimális sor- és tőtávolság beállításával, a szellős növényállománnyal a betegségek mértéke ugyancsak mérsékelhető, valamint a lisztharmat terjedése az idősebb levelek levágásával egyaránt csökkenthető. 

Idén is problémát okozhatnak a mezei pockok

2018. február 19. 11:42

Bár a védekezés nem egyszerű, számos praktika áll a termelők rendelkezésére, amivel megelőzhető a szántóföldeken és a gyümölcsösökben okozott kár.

Nufarmer Magazin Kertészeti Különszám (+pdf)

2019. július 26. 08:33

A kertészetekben megjelenő kórokozók és kártevők elleni sikeres fellépéshez speciális ismeretekre, valamint egyszerre hatékony és a fogyasztókra veszélytelen hatóanyagokra van szükség.

Interra® Farm: intenzív gazdálkodás fenntartható megoldásokkal

2019. június 8. 09:19

A cél az, hogy egyre több gazdálkodó ismerje fel a természeti erőforrások - mint a talaj és az ivóvízkészlet - védelmének fontosságát, ugyanakkor használják fel a gazdálkodás javára is a környezetkímélő megoldásokat.

Corteva Agriscience és Gaïago megállapodás a biológiai gombaölő szerek fejlesztésére

2021. szeptember 11. 08:36

A Corteva modellje a kategóriájában legjobb biológiai portfólió kifejlesztésére egyesíti a külső innovációt, az együttműködést a kutatás és fejlesztés terén, az engedélyezést és a forgalmazást.