Miért fonnyadt meg a karácsonyi kaktusz levele? Túlöntözhettem? Válaszukat köszönöm.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A karácsonyi kaktusz sokak lakásában kedvelt, ünnepi hangulatot idéző dísznövény, mely változatos virágszínnel kapható, de általában fehér, rózsaszín, piros és narancsos változatban fordul elő. A virágzás elmaradása mellett, a másik leggyakoribb problémaként a növény nevelése során, leveleinek fonnyadása szokott előfordulni. A karácsonyi kaktusz nevével ellentétben nem tekinthető a kaktuszok rokonának, ezáltal nevelése során, az egészséges fejlődéséhez és a virágzáshoz is jóval nagyobb odafigyelés szükséges.
Eredeti élőhelyükön trópusi fák törzsén folytatnak epifita életmódot ezek a növények, a számunkra levélnek tekinthető részei pedig nem mások, mint szártagok. A szártagokra jellemző, hogy kihajtáskor, fiatalon enyhén pirosas árnyalatúak, kifejlett állapotban általában kb. 5 cm hosszúak és 2-2,5 cm szélesek, laposak. Az idősebb szártagok tövi része képes akár idővel megfásodni is.
A téli időszakban, a virágzás befejezése után, főként, ha a növényt hűvösebb körülmények között neveljük, gyakori problémaként jelenik meg a szártagok fonnyadása, hervadása. Ennek oka a túlöntözésre vezethető vissza, ugyanis a növény nagyon érzékeny nemcsak a sok vízre, hanem az edény alatt megmaradó pangó vízre egyaránt. A növény számára olyan közeg felhasználása optimális, mely jó vízáteresztő képességgel rendelkezik, így kellő levegőt biztosít a gyökerek számára. Az egyenletes nedvesség nagyon fontosnak tekinthető, erre főként a fő növekedési időszakában, augusztus-szeptemberben kell nagy hangsúlyt fektetni.
A közeg kötöttsége mellett arra is érdemes ügyelni, hogy az enyhén savanyú talaj optimális leginkább a növénynek. A satnyuló karácsonyi kaktuszt érdemes első körben az edényéből kivenni, annak gyökerét megvizsgálni. A rothadásban érintett növényrészeket ajánlatos eltávolítani, az egészséges gyökérzettel rendelkezőket pedig vissza kell ültetni, majd mérsékelt öntözés mellett tovább nevelni. Hűvösebb körülmények mellett a kéthetente végzett öntözés is elegendőnek tekinthető, míg szobában nevelve két öntözés között hagyjuk legalább talajának felső rétegét kissé kiszáradni.
Kiemelt kép: Pixabay