Miért halnak el a fóliába ültetett paprikáim egyik napról a másikra?

Agrofórum Online

Miért halnak el a fóliába ültetett paprikáim egyik napról a másikra? Leveleik egészségesnek mutatkoztak, rajtuk kórokozók és rovarok jelenlétére utaló tüneteket nem láttam.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A paprika elhalásnak akár több oka is lehet. Érdemes ezért az elpusztult növényt a talajból kihúzni, annak gyökerét és szárrészét is alaposabban megvizsgálni. A megrágott gyökerek a talajban élő kártevők jelenlétére utalhatnak, mely által a növény gyökerei nem képesek már elegendő víz- és tápanyag-felvételre, így gyakran pusztulásuk is bekövetkezik. A talajban élő kártevők közül ugyanis nem ritka a pajorok, drótférgek esetleg lótücsök jelenléte, ezáltal rágása sem. Amennyiben a gyökereken kisebb-nagyobb méretű gubacsokat találunk, azáltal a gyökérgubacs fonálférgek megtelepedésére lehet következtetni. A kártevők szívogatásuk hatására először a növények növekedését csökkentik, majd nagyobb mértékű felszaporodásuk által akár a növény elhalását is okozhatják.

A kártevők mellett talajból fertőző kórokozók ugyancsak kiválthatják a hervadás és elhalás tüneteit. Talajból fertőző kórokozók, pl. a fuzárium és a verticillium egyaránt, melyek a növény szállítószöveteit támadják meg, így okozva először hervadását, majd pedig a pusztulását a növényeknek. A tenyészidőszak második felében gyakran okoz problémát a szklerotíniás betegség megjelenése is, mely szintén a talajból fertőz, hiszen ott a növénymaradványokon, illetve szaporítóképleteivel egyaránt hosszú ideig képes fennmaradni. E betegség tünetei szemmel is láthatók, hiszen a szártőnél fehér és vattaszerű micéliumok megjelenése tapasztalható, valamint a szárat kettévágva a beteg növény bélállományának nagy része helyett fekete és kemény szkleróciumok találhatók meg. A tövek sárgulása, lankadás és hervadása a makrofominás szárkorhadást és tőhervadást okozó kórokozó által is kialakulhat. A beteg növények gyökerei ebben az esetben elbarnulnak és el is korhadnak, mely tünetek a szártőnél is jelentkezhetnek. 

A nem megfelelő környezeti körülmények közül, főként a vízhiány az, ami a tövek életét lerövidítheti, hiszen a paprika meglehetősen vízigényes növényfajunk. Az elmúlt időszak hűvösebb időjárásában a paprika ugyan kevesebb vizet igényelt, de a hirtelen meleg időjárás megjelenésével újra gondoskodnunk kell rendszeres vízpótlásáról, hiszen egy-egy elfelejtett öntözés az állomány kiritkulásához, a paprikatövek hervadásához tud vezetni.

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, XV. – Étkezési paprika hajtatása, I. rész

2024. március 26. 11:10

A megváltozott éghajlati viszonyok következtében biztonságosan csak fóliával vagy üveggel védett helyen lehet jó minőségű, a piaci elvárásoknak megfelelő paprikát előállítani.

Hajtatott zöldségnövények talajhőmérséklet-igénye

2021. október 20. 04:36

A meleg igényes zöldségfajok esetében (uborka, sárgadinnye, paprika, tojásgyümölcs, paradicsom) a közeg hőmérsékletének 10 °C-al való növelése - de csak bizonyos határok között (!), az úgynevezett biológiai küszöbértéktől a hőoptimumig - megkétszerezi a vízfelvételt.

Meghatározó a mezei pocok fertőzöttség - védekezzünk ellenük!

2019. szeptember 17. 08:03

A hűvösebb éjszakák több kártevő rajzását megállították vagy pedig lecsökkentették. a szárazabbra fordult időben elsősorban a kártevők támadására kell koncentrálni a növényvédelemben.

Ennyi mindenre jó a parlagfű, ez a „haszontalan” gyomnövény

2024. augusztus 26. 07:10

A parlagfű hasznos is lehet a kertünkben, mivel – friss kutatások szerint – képes elcsalogatni a paprikákról a kártevőket.