Többféle gyümölcsfa is található a kertemben. Majdnem mindegyik fámról potyognak a gyümölcskezdemények. Miért hullnak le a gyümölcsfákról (körte, meggy, cseresznye stb.) éretlenül a kis termések? Milyen okok állhatnak a háttérben?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A gyümölcsfák éretlen, fejlődő termésének hullása több tényező miatt is bekövetkezhet, melyet általában nehéz pontosan meghatározni. A kiváltó okok egyes esetekben akár több tényezőre is visszavezethetők. Első körben a fa egészségét kell szemrevételeznünk, lombjának, fás részeinek, törzsének, gallyainak, ágainak épségét ellenőriznünk. A gyenge, betegségtől szenvedő fák ugyanis leveleik mellett terméseiket is gyorsan képesek lehullatni.
A leveleken vírusra utaló tüneteket is találhatunk, melyen sajnos segíteni nem tudunk, de a gombás betegségben szenvedő, vagy kártevők által fertőzött fákat érdemesebb mihamarabb kezelni, kellő kémiai védekezésben részesíteni. A lombozat színe egyaránt árulkodó lehet számunkra, hiszen a különböző tápanyagok hiányai, akár komplex formában is jelen lehetnek fáinkon, ezzel okozva gyengülésüket. Emellett természetesen a nem megfelelő vízellátás, a hirtelen kialakuló hőmérsékletváltozás, lehűlés ugyancsak kiválthatja a nem várt gyümölcshullást.
Önszabályozás is állhat a háttérben
A legtöbb esetben szerencsére azonban a gyümölcshullás oka mögött a fa természetes tisztulási folyamata áll. Az önszabályozási folyamata során a terméskezdemények egy részétől a fa minden esetben megszabadul, azt korábban lehullatja.
Általában három terméshullási időszakot lehet a gyümölcsfák esetében megkülönböztetni. Az első, úgynevezett tisztuló hullás közvetlenül a virágzás utánra tehető, ekkor főként a nem megfelelően termékenyült terméskezdemények lehullása tapasztalható. A második hullási szakasz a gyümölcsfaj érési idejétől függően tavasz végéhez közeledve vagy nyár elején, míg a harmadik pedig az érés előtti időszakra tehető. Ebben a két időszakban a gyümölcsfa már a túlkötődés ellen védekezik, vagyis csak annyi terméskezdeményt tart fent, amennyit fel is tud nevelni a meglévő tápanyagok, levelek mennyiségével.
Védekezés
A természetes gyümölcshullás elkerülhetetlen, így ez ellen védekezni nem tudunk. A többi, fent felsorolt ok miatti gyümölcshullás ellen a fa egészségének megőrzésével, vagyis öntözéssel, tápanyagokkal való ellátással, növényvédelmi kezelések elvégzésével tudunk védekezni. Emellett a gyümölcsök ritkításával, a nagyobb és szebb termések meghagyásával szintén segítségül lehetünk fáinknak és magunknak is, hiszen óvjuk a fákat a túlkötődéstől, de elősegítjük szebb terméseinek megtartását.
Kiemelt kép: Pixabay