Miért hullik le az alma?

Agrofórum Online

Megritkítottam a termést, ennek ellenére a már érésnek induló fáról potyognak az amúgy egészséges almák. Minden évben visszatérő probléma. A képen látható alma férges, de az egészségesen lehulló szára is így néz ki. Azt láttam, hogy a szárába, ahol leválik a gyümölcs, apró párna-pöttyök láthatók és mintha ez okozná a leesést. Mit tehetek ellene? Másik probléma már a félérett gyümölcs barna pöttyös kívül-belül is és hamar tönkremegy.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfélék mindegyikére jellemző, hogy érésig, a növekedés időszakában, több hullámban is, számos egészséges gyümölcs is lehullik a fáról. Ez egy természetes folyamat, a mértéke változó, és ha súlyos mértékű, azt már élettani folyamatok okozzák. Akkor képes a fa a termés-kezdeményeket kinevelni és megtartani, ha tápanyaggal ellátott a talaja, valamint a fa és termés növekedéséhez szükséges víz is rendelkezésére áll a talajban. Az utóbbi években tavaszi és nyári időszakban erős vízhiány volt a talajokban, idén is a talaj felső 100 cm-es szintjében elfogyott a növények számára felvehető víz. A talaj kiszáradása miatt a hajtások növekedés idő előtt leáll, és a fa úgy érzi, hogy a tenyészidőszak a végéhez közeledik, a termések beértek, ezért a gyümölcs kocsánynál megindul annak leválása. Eső hiányában májustól augusztus közepéig 2-3 hetente nagy vízmennyiséggel, fánként legalább 100 liter vízzel kellene segíteni a fák normális működését. Az esetleges gombafertőzés a kép alapján nem állapítható meg. Ha gyanúját megalapozottnak érzi, küldjön éles, közeli képet ezekről a párna alakú pöttyökről. A fák tápanyag ellátását virágzástól szüretig lombpermetezéssel is ki lehet egészíteni. Sokféle több komponensű, erre a célra használható műtrágya van forgalomban, elterjedten használják a Wuxal szuper és a Volldunger Linz műtrágyákat erre a célra. Mivel ezek sok féle makro és mikroelemet tartalmaznak, a tápelem hiányból eredő gyümölcshullás velük megelőzhető 2 hetente végzett folyamatos alkalmazással. A lombpermetezés nem helyettesíti a nyugalmi időszakban talajba juttatott bőséges szerves trágyát, amit 1-2 évente ajánlott adni a fáknak.

A gyümölcsökön kifejlődő külső és belső pöttyöket a kalcium hiány szokta okozni. Ellene speciális kalcium tartalmú lombtrágyával lehet védekezni, zöld dió nagyságtól érésig 4-5 alkalommal ajánlják a megelőző lombpermetezést. A küldött képen, a zöld almán poloska szívás okozta besüppedő foltok láthatók.

Méltatlanul elfeledett régi almafajták

2019. február 12. 04:47

Mára a régen sokak által kedvelt almafajták termesztése kezd háttérbe szorulni, helyüket átveszik a modern fajták. Vannak azonban olyan gazdálkodók, akik nem feltétlenül csak a profitot nézik, hanem feltett szándékuk a régi almafajták megőrzése.

A varasodás elleni sikeres védekezés elemei

2023. március 22. 11:38

Az almának nincs még egy olyan kórokozója vagy kártevője, ami hasonló intenzitású védekezést kívánna, mint a ventúriás varasodás (Venturia inaequalis). A betegség elleni védekezés a növényvédelem gerincét képezi, annak éves költségéből 40-50%-ot tesz ki. A jól átgondolt, megtervezett védekezési program tehát kulcskérdés.

Az Essex grófságból hazánk kertjeiig – olvasóink kedvenc történelmi almái

2019. február 19. 08:36

Újabb három történelmi almafajta kerül bemutatásra, melyeket még ma is örömmel emlegetnek hazánkban, sőt, még akár termesztik is őket. Ezek a fajták a London pepin, a Bőralma és a Pónyik alma.

Szőlő-, alma- és körte-körkép a világból

2021. július 17. 08:34

Az USDA (Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma) előrejelzései szerint a csemegeszőlő termésének mennyisége globális léptékben a 2017-2018-as szezon rekordja alatt marad: idén 24,7 millió tonna várható.