Miért hullik már most a cseresznye és a kajszi levele is?

Agrofórum Online

Sokszor előfordul, hogy szüret után nem megfelelő növényvédelemben részesített, vagyis magukra hagyott fák kondíciója nagymértékben leromlik, még a természetes lombhullás előtt leveleiket elvesztik.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A cseresznyefáknál főként a blumeriellás levélfoltosság kórokozója (Blumeriella jaapii), a kajszi esetében pedig a sztigminás levélfoltosság (Stigmina carpophila), de a gnomónia (Apiognomonia erythrostoma) is okozhatja ezt a problémát.

A blumeriellás betegség a leveleket támadja meg és a levél színén apró, 1-3 mm átmérőjű kerek vagy szegletes, lilás foltokat okoz, míg a fonáki oldalán a gomba sárgásfehér képletei jelennek meg. A foltok összenőnek, majd a levéllemez fokozatos sárgulása aztán hullása is bekövetkezik. A fertőzés a fa alsó részén található leveleken kezdődik és fokozatosan halad felfelé.

A sztigminás levélfoltosság a kajszi levelén pár mm átmérőjű sárgászöld foltok formájában jelenik meg, amik barna, keskeny szegéllyel határoltak. Az idő előrehaladtával a foltok közepe kieseik, barna szegélyük azonban megmarad. A hajtásokon hosszú ovális barna foltok jelezik a fertőzést, melyek a nyár vége felé kiszürkülnek. A vesszők bőrszövete felrepedezhet, ha a folt a vesszőt körülöleli, akkor a vessző elszárad. Az apiognomóniás levélfoltosság egyes években már nyár közepén olyan mértékben fertőzhet, hogy már ekkor teljes lombvesztést okozhat. A tünetek csak a leveleken jelentkeznek, 4-5 mm átmérőjű, először halványsárgás, majd később elmosódott szélű foltok formájában. A foltok nőnek, a levél nagy részére kiterjednek, először vörösesbarnára, majd szürkésre színeződnek. Az így kialakult foltokat sárga udvar veszi körbe, a betegség hatására a levelek kanalasodnak, majd lehullnak.

E betegségek megelőzése érdekében fontos, hogy a termésszüret után se felejtkezzünk el gyümölcsfáink egészségéről. Az idő előtti lombhullás ugyanis a fák termőrügyképződésnek és hajtásnövekedésének leromlását, ezáltal a következő évi termésmennyiségének csökkenését okozza. A szüret utáni gombaölő szeres kezelések alkalmával a készítmények közül a réz mellett a fenhexamid, ciprodinil, penkonazol hatóanyagú készítmények ajánlhatóak.

Mi a teendő a cseresznyével és a meggyel szüret után?

2020. július 9. 06:23

Cseresznye- és meggyfám termését is leszüreteltük már. Van még a szüret után növényvédelmi teendőm velük? Mire kell ügyelni?

Megnyitja kapuit a Gyümölcstermesztési Kutatóintézet génbanki gyűjteménye

2018. február 14. 09:17

2018-ban a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ szeretné ezt a gyűjteményt megismertetni, ezért az egyes telephelyeken nyílt napokat szervez.

Már három éve gyenge a gyümölcstermés

2020. június 23. 09:16

Egy átlagos év termésének csak a negyede várható kajszibarackból, de kevesebb lesz őszibarackból, almából, meggyből és cseresznyéből is.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei

2019. november 13. 13:47

A drótféreg és cserebogár pajor fertőzöttséggel a jelenlegi helyzetben hosszabb távon, így 2020- évben is fokozottan számolni kell, ezért minden eszközt fel kell használni az imágó- és lárvakártételek csökkentése érdekében.