Miért hullik már most a cseresznye és a kajszi levele is?

Agrofórum Online

Sokszor előfordul, hogy szüret után nem megfelelő növényvédelemben részesített, vagyis magukra hagyott fák kondíciója nagymértékben leromlik, még a természetes lombhullás előtt leveleiket elvesztik.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A cseresznyefáknál főként a blumeriellás levélfoltosság kórokozója (Blumeriella jaapii), a kajszi esetében pedig a sztigminás levélfoltosság (Stigmina carpophila), de a gnomónia (Apiognomonia erythrostoma) is okozhatja ezt a problémát.

A blumeriellás betegség a leveleket támadja meg és a levél színén apró, 1-3 mm átmérőjű kerek vagy szegletes, lilás foltokat okoz, míg a fonáki oldalán a gomba sárgásfehér képletei jelennek meg. A foltok összenőnek, majd a levéllemez fokozatos sárgulása aztán hullása is bekövetkezik. A fertőzés a fa alsó részén található leveleken kezdődik és fokozatosan halad felfelé.

A sztigminás levélfoltosság a kajszi levelén pár mm átmérőjű sárgászöld foltok formájában jelenik meg, amik barna, keskeny szegéllyel határoltak. Az idő előrehaladtával a foltok közepe kieseik, barna szegélyük azonban megmarad. A hajtásokon hosszú ovális barna foltok jelezik a fertőzést, melyek a nyár vége felé kiszürkülnek. A vesszők bőrszövete felrepedezhet, ha a folt a vesszőt körülöleli, akkor a vessző elszárad. Az apiognomóniás levélfoltosság egyes években már nyár közepén olyan mértékben fertőzhet, hogy már ekkor teljes lombvesztést okozhat. A tünetek csak a leveleken jelentkeznek, 4-5 mm átmérőjű, először halványsárgás, majd később elmosódott szélű foltok formájában. A foltok nőnek, a levél nagy részére kiterjednek, először vörösesbarnára, majd szürkésre színeződnek. Az így kialakult foltokat sárga udvar veszi körbe, a betegség hatására a levelek kanalasodnak, majd lehullnak.

E betegségek megelőzése érdekében fontos, hogy a termésszüret után se felejtkezzünk el gyümölcsfáink egészségéről. Az idő előtti lombhullás ugyanis a fák termőrügyképződésnek és hajtásnövekedésének leromlását, ezáltal a következő évi termésmennyiségének csökkenését okozza. A szüret utáni gombaölő szeres kezelések alkalmával a készítmények közül a réz mellett a fenhexamid, ciprodinil, penkonazol hatóanyagú készítmények ajánlhatóak.

A meggy- és a cseresznyeterméseket a gyümölcsmonília tizedeli

2018. június 17. 14:18

A cseresznye és a meggy számára rosszkor jött az eső, sok a felrepedt termés, ezeken a szemeken pedig megjelent a gyümölcsmonília.

Nem baj, ha a madaraknak a fán hagyjuk a túlérett cseresznyéket?

2024. június 19. 04:40

Cseresznyefám termései leértek. Sok gyümölcs maradt azonban a fán, nem baj, ha rajta marad, és a madarak eszik meg?

Viszlát málna, hello kivi?

2018. július 16. 11:47

A közelmúltban látott napvilágot a hír, miszerint a klimatikus változások hatására több bogyósgyümölcs termesztése is ellehetetlenül hazánkban. Talán ez volt az első eset, amikor a hazai fogyasztók szembesültek azzal, hogy a sokat emlegetett időjárási változások következménye már nem csak a távoli jövőben határozza meg a mindennapjainkat, hanem itt és most.

Metszés tavasztól télig I. rész – mit metsszünk télen?

2019. január 30. 04:36

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).