A mellékelt képek olyan szilvákat mutatnak, amelyeken „izzadt” gyöngyök jelennek meg, utána romlásba fordulnak és elsorvadnak. Mi lehet a bajuk és miképpen lehetne a többit megmenteni?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A csonthéjas gyümölcsökre jellemző, hogy fokozott mézgaképződéssel reagálnak bármilyen sebzésre. Ez figyelhető meg a meggy-, cseresznye-, kajszi-, őszibarack-, mandula- és szilvafák esetében is. Mézga jelenhet meg a növények fás részén is, ez a gyakori, és ezért ez a közismertebb formája, mivel ezzel gyakran találkozhat mindenki a kertjében. Mézga képződésekor sokak a moníliás betegségre asszociálnak, hiszen az vált ki tipikusan mézgaképződést a fákon.
A virág- és hajtásfertőző monília gombafajok a fás szövetben élnek, és onnan terjednek a fák törzsének irányába.
Mézga a növényeken mindig sebzések, sérülések nyomán jelenik meg. Ha jobban megnézi a képen látható szilvatermést, azon is apró szúrásnyomok fedezhetők fel. Azok következtében termeli a növekedésben lévő termés a mézgacseppet.

Jelen állapotában, mivel ezek sérülés okozta következmények, már nem tud védekezni, csak kárt elhárítani. A beteg termések összegyűjtésével, megsemmisítésével lehet annak továbbterjedését meggátolni.
Az aktív védekezéshez meg kellene tudni, hogy a szilván milyen rovarkártevők fordulnak elő az Ön kertjében. Elsőnek a mézgacseppes termésekből 8-10 db-ot vágjon fel, és kézi nagyító segítségével alaposan vizsgálja meg a mézgacseppek közelében a gyümölcs húsának állagát, színét, és abban előforduló rovart (petét, lárvát)!

A szilvának több molykártevője is gyakori, a szilvamoly, keleti gyümölcsmoly évente több nemzedéket nevel ki, azok lárvái tönkre tudják tenni a szilvatermést. Az elszaporodó poloskák (zöld vándorpoloska, márványos poloska) is károsíthatják a szilvát, a fakoronában nehezen vehetjük észre, de szívogatásukkal apró sebeket ejtenek a még zöld szilva héján, ami a termés romlásához, mézgatermeléséhez vezet. Előfordul érésben lévő szilvaterméseken a foltos szárnyú muslica, nőstényei az ép héjon át képesek tojásaikat a termésbe belehelyezni. Kicsi, keskeny 1-3 mm-es lárvái többesével élnek a gyümölcsben.
Fentiek értelmében a termések mézgásodását, romlását a gyümölcsök rovarkártevőktől való mentességével tudja megelőzni, minőségüket megtartani, ez vonatkozik a még hátralévő szüretig tartó időszakra is.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele