Miért maradt satnya, fejletlen az őszibarackfa?

Agrofórum Online

Kettő éve ültettem 15 darab gyümölcsfát a kertembe homokos talajba betrágyázva. Szépen beindultak a fácskák, kivéve a két darab őszibarackot, amin satnya, legfeljebb 10-15 cm-es, gyenge, vékony hajtások lettek. Mi lehet az oka, és hogyan tudnék segíteni, hogy beinduljon a fejlődés? Vagy cseréljem ki újakra ezeket az őszibarackfákat?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A leírása alapján az őszibarackfák lassú megindulásának okaként először a fák gyenge, fejletlen állapotára gondoltam. A facsemeték megerősödése akkor indul meg, ha a gyökerei bedúsulnak, új gyökereket nevel az új helyén, és azokkal, vízzel, tápanyaggal tudja ellátni a fa föld feletti részét. Ezt nem láthatom, de feltehetőleg azzal is gond lehetett, de a begyökeresedés megtörtént, hiszen új hajtások nőttek rajta.

A koronájuk nagyon gyenge, a képek alapján túl alacsonyan alakították ki, csak lehajolva lehet elérni ágait, és az új vesszői is lefelé, a föld felé nőnek. A két fa koronájánál azt látom furcsának, hogy a kialakított katlan alakú koronából már felfelé nem fognak nőni új hajtásai, azokból újabb ágak nem nevelhetők. Eleve törpe fa lett belőlük, amik ráadásul gyengén nőnek.

Visszaszáradó vesszők (fotó: a kérdező felvétele)

Az egyik képen a fatörzs kérge sérült, repedt, felvált, ott alatta romlás lehet, amit csak a kéreg lehántásával fog meglátni. A képek alapján az egyik fánál a megfásodott részek szintén betegek, részlegesen elhaltak. Hiába vannak rajta tavalyi vesszők, ezt a fát nem ajánlom megtartani.

A fa fás részei nem egészségesek (fotó: a kérdező felvétele)

A másik fánál a tavaly visszametszett ágak vége mind elhalt, 1-2 cm mélységben összeszáradt, és úgy néz ki, hogy az új vesszők alatt nincs már élő rügy, amire vissza lehetne metszeni. Hiba volt, hogy ennél a fánál ikerrügyek hajtottak ki, közvetlenül egymás mellett vannak konkuráló veszők, van ahol csokrosan. Csak egyet szabad meghagyni az egymáshoz közeliek közül, a többit ki kellett volna vágni. Ezt most majd tavasszal tegye meg! Ne feledje, hogy ezekkel alakítja ki a fa koronáját, és a vázágaknak nem szabad egymáshoz közel lenniük. Ez a fa jobb állapotban van, ezt megtartanám, de alaposan visszametszeném. Az őszibaracknál a hajtásokat zöld, fiatal állapotában válogatni kell, általában több hajtás indul fejlődésnek, mint amennyi szükséges, ezért ezt még május végén célszerű ritkítani, felülvizsgálni.

Csoportosan nőtt vesszők (fotó: a kérdező felvétele)

Gondolom, hogy a két fajta egymás beporzói, a cserénél a kölcsönös beporzást vegye figyelembe. Az oltványnál segíti az eredést, a fakorona védelmét, ha tavaszi telepítésnél a koronájára lazán egy nagyméretű PVC zsákot helyez, alul nyitott szájjal. A zsák alját egy ponton a fatörzshöz szokták rögzíteni, úgy, hogy alul szabadon szellőzzön, de a szél ne vigye el. Ugyanis a tavaszi telepítésnél a böjti szelek gyakran a zsenge hajtásokat kiszárítják, emiatt hiúsul meg az ültetés sikere, a megeredés.

Az oltványok telepítésénél sokan előnyben részesítik a suhángokat, természetesen a jól fejletteket, azokból mindenki saját elképzelése szerint neveli ki az oldalágakat, a leendő vázágakat. Vásárlásnál alaposan át kell nézni a fa törzsén és ágain a kérget, sima, ép legyen, azon seb, repedés ne forduljon elő, és a szabadgyökerű oltványnál bőséges, dús, élő gyökérzettel rendelkezzen. Metszésnél nem maradhat el a metszőolló rendszeres, fánkénti fertőtlenítése, erre kiváló a hypós oldatba mártásos módszer.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Védekezzünk a levéltetvek ellen a gyümölcsösökben!

2020. március 31. 11:32

Az alig kifeslett levelű almafákon és ribiszkén máris jelentkeznek az első levéltetű szívogatás tünetei.

Mi okozhatta a sok helyen előtörő mézgafolyást az őszibarackfa törzsén?

2022. szeptember 27. 04:36

Őszibarackfám törzsén, sok helyen, elég sűrűn, mézgakifolyások jelentek meg. Nagyon furcsa látvány. Mi okozhatta ezt, tehetek valamit?

Mit tehetünk, ha az őszibarackfa törzse elfeketedett és fehér gombák is megjelentek rajta?

2023. március 7. 04:38

Az őszibarackfáim törzsének és vázágainak egy része tavaszra elfeketedett és fehér gombák sűrűn rátelepedtek, ráadásul az ágak meg is vannak repedve. Kérdésem, hogy mit lehet tenni a drótkefézésen túl? A választ előre is köszönöm.

Meddig fertőzi a tafrina az őszibarackfákat?

2024. április 3. 04:37

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz: meddig fertőzheti a tafrina az őszibarackfáimat?