Miért esnek le a Besztercei szilvafámról a szilvák érésük előtt? Ez most már az ötödik éve, hogy megismétlődik. Még sose ért be egyetlen szilva sem! Mit tegyek?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A probléma kialakulását többféle tényező is okozhatja. Kérdésében nem találok utalást arra, hogy a szilvatermésekben voltak-e rovarok, azok lárvái, vagy „csak” egészségesnek látszó gyümölcsök hullanak le a fáról érés előtt. Így a lehetséges okokat mind felsorolom időrendi előfordulásuk szerint.
- Virágzás után, amint a terméskötés megtörténik, hamarosan terméshullást okozhat a poloskaszagú szilvadarazsak fertőzése. Sziromhulláskor fertőzik meg a terméskezdeményeket, abba rakják petéiket. A lárvák a szilvában fejlődnek, felélik belsejüket, majd kirágják magukat. A fertőzött terméseken lyuk látható, és a szilvák korán lehullanak a fáról.
- Terméskötődés és érés között több hullámban természetes gyümölcsritkulás is fellép a szilvafáknál, a megkötött és felesleges termésektől a fa megválik, beáll egy természetes egyensúly: a fán annyi termés marad, amennyit az ki tud nevelni. Az önszabályozó gyümölcshullásnál a termések belül egészségesek.
- A szilva termését a szilvamoly és keleti gyümölcsmoly is fertőzi, mindkettőnek évente több, 3-4 nemzedéke is fejlődik. Így hosszú ideig, hónapokig jelen vannak a gyümölcsösben, szinte folyamatosan fertőznek, nemzedékeik rajzása összeér, érésig számolni kell jelenlétükkel. A gyümölcsben élő lárváik kirágják, piszkítják a szilva húsát, és idő előtt, még zöld állapotukban hullásukat okozzák. Hatásukra a szilva hamarabb érik be, mint az egészséges termések, és le is hullik. Nem ritka a 80-90%-os termésfertőzöttség sem, így súlyos érés előtti hullást okozhatnak.
- Bizonyos szilvafajtáknál, melyek fogékonyak a szilvahimlő vírusra (PPV), a vírusbetegség hatására a leveleken kifejlődő zöld-sárga színű mozaikos foltok, rajzolatok mellett egyéb tünetek is megjelennek. A terméseken, pl. a Besztercei fajtakörbe tartozó fajtáknál a gyümölcs héján besüppedő, foltok, rajzolatok fejlődnek, melyek alatt a szilva húsa megbarnul, megkeményedik, a termés növekedése leáll, apró marad, és még éretlen állapotában a szilvák lehullanak a fáról. Vannak olyan fák, sajnos ültetvények is, melyekről érett termést nem tudnak szedni, nem érik el azt a fejlődési állapotot. A vírusfertőzés életre szóló elváltozást okoz, a fa a betegségtől nem mentesíthető, nem gyógyítható. A Besztercei szilva az egyik legfinomabb ízű, ezért közkedvelt szilvafajta, viszont a vírussal szembeni fogékonysága miatt észszerűségi okokból kezd visszaszorulni termesztése. A facsemeték nevelése során ellenőrzik mind az alany, mint a nemes vírusmentességét, viszont kiültetés után a legtöbb fa néhány éven belül levéltetvek segítségével megfertőződik.
- A szilvahimlő vírusra toleráns szilvafajták, melyek elviselik a vírusfertőzést, leveleiken ugyan a tipikus vírusfertőzési tünetek kifejlődnek, viszont terméseiket képesek kinevelni, beérlelni, a fák gazdasági haszonnal termeszthetők.
A rövid összefoglaló alapján meg tudja állapítani, hogy a szilva hullását mely okok idézhetik elő, az alapján próbálja meg a kárt megszüntetni! Ha PPV vírusfertőzés a gyümölcshullás oka, javaslom a fa cseréjét, és vírus toleráns Stanlay, Cacanska lepotica vagy C. rana, vagy az újabb Top-sorozat szilvafajták bármelyik tagjára (Tophit, Topend és Topfirst stb.) cserélni.
Kiemelt kép: Dr. Némethy Zsuzsanna felvétele