13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő

Miért nem terem nálam sem az őszibarackfa, sem a sárgabarackfa?

Agrofórum Online

Érdeklődöm, hogy meg tudnám-e menteni az őszibarack- és sárgabarackfámat, melyek kb. 4-5 évesek? Az őszibarack már virágzott, volt rajta 30 szem barack, de kb. 2 cm-es méretnél lehullott minden termés. Azóta nem virágzik, nem terem, a fa kérge kicsit szürkés. A sárgabarackfa egyszer virágzott, termés nem volt, illetve idén az egyik ágvégen kb. 25 cm-es részen volt virág, de termés nem. Sokat locsoltam őket, lehet, hogy ez a baj? Előre is köszönöm a válaszukat.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák általában az ültetést követő harmadik, esetleg negyedik évben fordulnak termőre. A termőre fordulás ideje azonban nemcsak a fa életkorától, hanem annak fajától, fajtájától, illetve alanyától egyaránt függ. A fiatal, termőre fordult fák esetében azonban jelentős mennyiségű termésre is csak pár év elteltével kell számítanunk. A gyümölcsfák virágrügyeinek kialakulását számos külső tényező befolyásolja, melyek egy része a környezeti körülményektől is függhet, míg másik részéért mi is felelősek lehetünk, befolyásolhatjuk.

A virágok képződése még az előző év nyarán kezdődik meg a rügyek differenciálódása során. A virágrügyek differenciálódása általában a nyár közepén kezdődik meg és egészen a lombhullás időszakáig is eltarthat. Őszbaracknál általában július végén, míg a kajszi esetében július végén, augusztus elején kezdődik, majd pedig kb. 40-80 napig is eltarthat. A fákat ebben az időszakban ért hatások nagymértékben befolyásolják abban, hogy a rügyeikből később hajtások, vagy virágok fognak kifejlődni.

A túlzott mennyiségű víz, illetve nitrogén adagolása általánosságban erősebb hajtásnövekedést eredményez. Az erős metszés csakugyan negatívan hat a virágberakódottságra, hiszen a fák nagyobb veszteségeiket legtöbbször erős hajtásnövekedéssel próbálják meg kompenzálni. A metszés hiánya is a virágképződés elmaradásához vezethet, hiszen a túlsűrűsödött, fényben szegény koronában minden esetben csak kevesebb virág képződik. 

Érdemes lenne tehát a teljes fát szemügyre venni, esetleges tápanyaghiány-tüneteket keresni a leveleken. Emellett a levelek egészségi állapotát a teljes vegetációs időszakban fenn kell tartani, hiszen a csökkent értékű lomb miatt nem tud kellő mennyiségű tartalék-tápanyag felhalmozódni, mely ugyancsak negatívan hat a virágrügyek képződésére. A termőrügyek differenciálódása a megfelelő mennyiségű foszfor és nitrogén rendelkezésre állásával, aszályos időszakban történő öntözéssel elősegíthető. Emellett a hajtások vízszinteshez közeli helyzetben való tartásával, ilyen helyzetbe való rögzítésével szintén a virágok képződését segíthetjük elő.

A műtrágyázás és öntözés meglepő hatásai a kukoricahozamokra

2023. december 11. 16:40

Milyen hatással van a kukoricára mono-, bi- és trikultúrában a műtrágyázás és öntözés? Erre is választ adnak a Debreceni Egyetem (DE) tartamkísérletei.

Borszőlő felszín alatti csepegtető öntözése – gyakorlati szemmel

2023. augusztus 1. 15:40

Nem is olyan régen még elképzelhetetlen volt, hogy szőlőt öntözzünk – bármilyen módon –, mára ez a helyzet változni látszik.

Miért száradnak el a babarózsa virágai egy-két nap alatt?

2018. május 19. 08:17

H. Ilona kérdése: A babarózsa és a törpemandula bokrok virágai, miután virágzásnak indultak, 1-2 nap alatt leszáradtak, elhaltak. Úgy néztek ki, mintha leforrázták volna azokat. Hasonló módon elszáradtak a fiatal hajtások is. Megelőzhető-e a betegség?

Legyen otthon saját virágos rétünk!

2023. augusztus 31. 11:40

A természetes gyepek egyre jobban hódítanak már nálunk is, és valljuk be: nincs szebb látvány annál, amikor a természet egy valóban fenntartható rendszert hoz létre, vagy magunk alakítjuk ki azt.