Miért nem virágzott a leander?

Agrofórum Online

A leander virágzásának elmaradása több tényezőre is visszavezethető.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Ezen okok közé a nem megfelelő környezeti körülmények és tápanyag utánpótlás, valamint a metszési folyamatok helytelen elvégzése is felsorolható. Kedvelt dísznövényünk metszésének optimális időpontja ősszel, még teleltetés előtt van. Az ekkor elvégzett metszés során a növények nem csak kevesebb helyet foglalnak el téli pihenőhelyükön, hanem elegendő idejük is lesz felkészülni követező évi virágzásukhoz.

A metszés tavasszal is elvégezhető feladat, azonban ekkor már egy csak óvatosabban szabad visszavágni növényeiket, hiszen egy erősebb beavatkozással akár az adott évi virágzás elmaradását is okozhatjuk. A növényeket a tavaszi fagyok elmúltával szoktassuk hozzá fokozatosan a külső körülményekhez. Nyáron a tűző napot, meleg időjárást kívánják leandereink, gyakori, hőségnapok alkalmával akár naponta kétszer-háromszor elvégzett vízpótlással.

A helyesen megválasztott helyet növényeink dús virágzással hálálják meg, árnyékban nevelt egyedeik nem, vagy csak gyenge virágzást produkálnak.  A növényeket szoktassuk hozzá a tápoldatozáshoz is, melyet hetente legalább egyszer öntözővizével együtt adagolunk.

Az ápolási munkák közé nem csak az öntözés és a tápoldatozás, hanem a kinyílt virágok eltávolítása, ezzel a magtokok beérésének megakadályozása is hozzátartozik. Növényvédelmi szempontból is rendszeresen, egész évben figyeljük, vizsgáljuk át növényeinket. Telelésre egyaránt csak olyan egyedek kerüljenek, melyek kártevőktől és kórokozóktól mentesek, hiszen a téli időszak folyamán e károsítók gondtalanul továbbfejlődnek, gyengítve ezzel növényünket.  A leandereken főként a pajzstetvek, levéltetvek és atkák felszaporodásával lehetnek problémáink. A tartósan hideg beállta előtt válasszuk ki a telelőhelyet is dísznövényünk számára.

Ez lehetőleg egy 0-10 fok közötti tároló, garázs, pince stb. legyen, melyben fényhez is jutnak növényeink. Teleltetés közben se feledkezzünk meg alkalmankénti öntözéséről, a növények egészségügyi átvizsgálásáról, hogy tavasszal újra erős, és egészséges növényeket helyezhessünk ki a szabadba.

Tavaszi átállás: így szoktassuk ki növényeinket a kertbe!

2025. március 29. 16:10

Minden fagyokra érzékeny, bent teleltetett növény számára fontos a megfelelő akklimatizálás és gondozás az első hetekben a kihelyezést megelőzően.

Lehet a kertben is teleltetni a leandert?

2024. november 2. 04:36

Ismerősöm azt javasolta, hogy próbáljam meg a leandert a kertben teleltetni. Valóban lehetséges lenne ez a megoldás? Bár enyhék a telek mostanában, és igen nagyok a növényeim, de nem tudom, hogy érdemes-e kockáztatni.

Milyen növényeket teleltessünk novemberben?

2024. november 20. 04:37

Szeretném kérdezni, hogy milyen növényeket kell novemberben teleltetni?

Mikor vihetők ki a szabadba a beteleltetett dísznövényeink?

2022. május 8. 04:36

Szeretném megtudni, hogy a dísznövények kihelyezése a kertbe mikor tekinthető biztonságosnak a teleltetés után?