Miért nőnek túl magasra és dőlnek el a szobában nevelt palánták?

Agrofórum Online

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz. Miért nőnek túl magasra és dőlnek el a szobában nevelt paprika- és paradicsompalántáim?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Gyakori problémaként jelenik meg a palántanevelés során a palánták túlzott megnyúlása, gyenge szára miatt pedig rövid időn belül való kidőlése. A melegigényes zöldségfajok magjainak gyors keléséhez magas hőmérsékletet, hőoptimumukhoz képest is magasabb hőmérsékletet kell biztosítanunk. A paprikának a 30, míg a paradicsomnak a 28 fok tekinthető a csírázás során optimális feltételnek. Szikleveles korban viszont hőigényük jelentősen lecsökken, mely a paprika és a paradicsom esetében kb. 18 fokot jelent, míg éjszaka ennél pár fokkal (4-5) hűvösebb is elegendő számukra.

Szikleveles korban a túl magas hőmérséklet gyakran nem kívánatos tüneteket, gyors növekedést, vagyis megnyúlást okoz. Az ilyen növényekre jellemző, hogy száruk vékony marad, hiszen szöveteit laza szerkezet jellemzi. A túlzottan meleg időjárás, főként, ha ahhoz elegendő napfény sem párosul, még gyakrabban hozhatók összefüggésbe az említett tünetek kialakulásával. A későbbiekben, amint a növényeken megjelennek már a levelek, újra magasabb hőmérsékleten nevelhetők, ami a paradicsom esetében 22, míg paprikánál pedig 25 fokot jelent.

Jól látható tehát, hogy a növények a különböző fejlődési fázisokban, eltérő igénnyel is rendelkeznek, melyet nem egyszerű szabályozni szobai körülményeink között. Főként igaz ez akkor, ha a palántákat pl. az ablakpárkányon, radiátorhoz közel neveljük. Ilyen körülmények között ugyanis legtöbb esetben nem tudjuk biztosítani a szikleveles, illetve lombleveles növények éjszakai mérsékeltebb hőmérsékletigényét. A tavasz elején már általában több fény is rendelkezésünkre áll, így egyre kevésbé lesz jelentős a palánták fényhiány okozta gyengülése, viszont a fűtés melegére ekkor is ügyelnünk szükséges. A magok helyes időben történő elvetésével a fényhiány némileg kiküszöbölhető, így a paprikák magját február végén, míg a paradicsomokat március elején ajánlatos elvetni.

A nem megfelelő körülmények között felnevelt növényeknek nemcsak látszólagos tünetei lehetnek, hanem később a már fejlett növény életfolyamataira is hatással lehet. A virágzás, ezáltal a termések képződése is később indul meg az ilyen növényeknél. Ez azt jelenti tehát, hogy nemcsak laza szöveti felépítése, túlnyúlása, erőtlensége, világoszöld megjelenése jelenti a problémát, hanem a növény később bekövetkező termésérése egyaránt.  

Kiemelt kép: Pixabay

Mi okozza barna, kiemelkedő vonalak fejlődését álló muskátlik levelein?

2024. március 24. 04:39

Muskátlipalántáimon a fóliaalagútban olyan furcsa tüneteket láttam megjelenni, amik eddig még nem fordultak elő. Álló muskátlik levelein barna, kissé kiemelkedő vonalak fejlődtek. Csak egyes fajtákon gyakori, bizonyos fajtákon nem látni. Mi okozhatja?

Egynyári és kétnyári növények: miben térnek el?

2022. június 5. 05:36

Az egynyári és a kétnyári növények fogalma nem mindenkinek egyértelmű, ezért pár gyakorlati magyarázat is érkezik hozzá ebben az írásomban, közérthetőbb formában.

Primőr paprikán és paradicsomon gyakran jelentkezik termőkorban a magnéziumhiány

2023. március 7. 06:34

A magnézium hiánya gyakori a primőrzöldségeken. Gyakran összetévesztik a káliumhiány betegséggel, és ennek megfelelően kezelik, pontosabban félrekezelik a növényeket.

Milyen igényei vannak a lombleveles palántáknak?

2023. március 25. 04:37

Milyen igényei vannak a már lomblevelet hozott palántáknak? Várom válaszukat a kérdésemre!