Miért növesztett furcsa alakú hajtásokat a kaktusz?

Agrofórum Online

Kaktuszom furcsa alakú hajtásokat növesztett: vékonyak és világoszöldek. Miért ilyenek, hogyan tudom helyrehozni a problémát?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Nagyon sokféle kaktusz él lakásokban, vannak melegigényesek, ezek szobahőmérsékleten telelnek. A többségük viszont hűvös helyet szeret november és február között. Ismerünk olyan kaktuszokat is, amik szabadban telelnek, a kemény fagyok kivételével nem kívánnak semmi védelmet szabadföldi viszonyok között télen sem.

Amikor kaktuszt viszünk haza, az első legyen nevének, igényeinek azonosítása!

Általában elmondható a kaktuszokra, hogy száraz, napos, meleg helyet igényelnek, kevés vízzel is beérik. Kifejezett ellenségük a tartósan nedves környezet, ez rothadásos jellegű betegségek megjelenésének kiváltója.

Kaktusz megnyúlt hajtásokkal (fotó: a kérdező felvétele)

A kaktuszoknak a téli hónapok alatt nyugalmi állapotot kell biztosítani, ilyenkor meg kell előzni, hogy növekedjenek, új hajtásokat neveljenek. A növekedést a tartási hely hőmérséklete, a fény erőssége, annak időtartama, a földjében található víz-, tápanyagtartalom együttesen határozza meg. Ezeket a feltételeket kell harmonizálni. A felsorolt tényezők közül bármelyik is a kívánt értéktől felfelé eltér, a növekedést megindítja. 

Fényhiányos kaktusz hajtásai

Télen a szabadból bejutó napfény kevés a növényeknek, ez a legfontosabb növekedést meghatározó tényező. Kaktuszok számára a 6-15 °C-os hőmérséklet, 3-4 hetenkénti kevés vízzel történő öntözés, napos ablak előtti elhelyezés, és sovány, speciális homokos kaktuszföld ajánlott. Ha melegebb helyen tartja, a kívántnál nedvesebb a földje, mert a korábbi megszokott módon öntözi, a fényhiány miatt megnyúlt, etiolált hajtásokat növeszt. A növény keresi a fényt, annak irányába gyorsan növekedésnek indul. Alakjuk sokszor nem is hasonlít az anyanövényére, a hengeres alakú lapossá is válhat, a megnyúlt hajtások vékonyak, laza szövetűek, erőtlenek, emiatt a pálcikaformák visszahajlók, meggörbülnek, nem bírják tartani súlyukat. Az ilyen deformált hajtások alakja nem változik később sem, bár színük visszanyerheti az eredeti zöld színt. A kaktusz elveszti jellegzetes alakját, díszítő értékét, ezért ezt le szokták vágni róla, de csak tavasszal. Amint kellő fényben él a kaktusz, és az új hajtásai az adott fajra jellemző alakúak és színűek lesznek ismét.

Etiolált kaktuszhajtások

Az etiolált hajtásképződés ellen úgy védekezhetünk, ha a téli, sötét hónapokra kifejezetten hűvös szobai elhelyezésben, ablak előtt, (majdnem) öntözés nélkül tartjuk őket, hagyjuk pihenni a kaktuszokat. Kevésbé kell „szeretgetni” őket.

A csemegeszőlő öntözése

2019. január 26. 04:36

A csemegeszőlő biztonságos hozama érdekében elengedhetetlen a fenofázisokhoz illeszkedő vízellátottságról történő gondoskodás.

Miért torzul és csavarodik a sárgarépa?

2022. október 26. 04:37

Felszedett répáim között több olyan is található, mely csavarodott és torz. Mi okozza ezt?

Megél a rózsa egy 20 literes edényben, rózsaföldben?

2023. április 4. 04:39

A rózsa 20 literes vödörben, rózsaföldben megél-e, kibírja-e a későbbi új helyére, földbe való átültetésig?

A hatékony szántóföldi öntözés műszaki megoldásai

2018. december 29. 04:36

A szántóföldi öntözés napjainkban Magyarországon elsősorban esőszerű öntözést jelent. Nem mindegy azonban, hogy a kívánt vízmennyiség kijuttatása mekkora energiafelhasználást feltételez. Korszerű, hatékony és környezetbarát öntözést olyan módon megvalósítani, mely maximálisan figyelembe veszi a termőhelyi adottságokat és a mindenkori termesztett kultúra speciális igényeit, csak alacsony nyomásigényű szórófejeken alapuló technológiával lehetséges.