Minden évben hosszúra nőnek a lakásban nevelt paradicsom palántáim. Hogyan tudom elkerülni ezt?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Minden növény növekedését, így a csíranövényekét és palántákét is, a környezetük határozza meg. Legfontosabb befolyásoló tényezők a mesterséges körülmények között nevelt növényeknél a hőmérséklet és a világosság (fényerő).
Paradicsom növény növekedése 22 °C-os hőmérsékletnél optimális, és 15-29 °C fok közötti tartományban megfelelő. 8-15 és 29-36 °C – on a növények növekedése lelassul, megáll. Ezek az értékek a már valódi levelekkel rendelkező paradicsomra vonatkoznak. Csíranövény állapotban az optimális hőmérsékleti igénye 29 °C. Amint kibújik a talajból, szikleveles állapotban, az első levelek megjelenéséig 15-18 °C számára a legjobb. A paradicsom és valamennyi palánta növény éjszaka a nappalinál 4-6 °C-kal alacsonyabb hőmérsékletnél érzi jól magát. Ezek a számok azt bizonyítják, hogy az egészséges, életerős paradicsom palánták neveléséhez változó hőmérséklet kell(ene), az egyenletes meleg, központi fűtéses lakás semmiképpen nem optimálisak számukra. Különösen nem kedvező, ha a radiátor felett, annak közelében helyezik el őket. A fentiek tudatában érdemes keresni a lakásban kevésbé meleg helyet, ahol a megvilágítás is megfelelő. Amint a kinti hőmérséklet nappal már eléri a szobában mért értékeket, néhány órára érdemes kihelyezni őket.
A palánták növekedését meghatározó másik fontos tényező a fény, annak összetétele, erőssége és tartama. A korán vetett palánták még rövid ideig kapnak a nap folyamán napfényt (rövidnappalos időszak), annak erőssége sem megfelelő, nem elegendő, az is segíti a csíranövények, palánták túl gyors növekedését, megnyúlását. A márciusi fényviszonyok már lényegesen kedvezőbbek a februárinál. A fényhiány hatására a palánták szárszövetei lazák lesznek, gyakran nem bírják megtartani a lombot. A levelei a laza szövet következtében nagyobbak, törékenyek, világoszöld színűek.
A rövid ideig tartó világos periódus, a rövidnappalosság más, később érvényesülő kedvezőtlen hatást is kivált a palántáknál: a lombozat túlzott növekedése mellett késlelteti és negatívan befolyásolja a generatív szervek (virágzat) szöveteinek kifejlődését, a virágok megjelenését, annak idejét. Az egyenletes melegben nevelt palánták kiültetés után később virágoznak, első érett termései is későbbre várhatók.
A fentiek figyelembe vételével és betartásával erős, egészséges és megfelelő időben és bőségesen virágzó palántákat tud majd nevelni.