Házikert

Április végi SOS teendők a kiskertben

Agrofórum Online

Az április nálunk a gazdaságban a legforgalmasabb időszak. Egész nap hajnaltól sötétedésig jövünk-megyünk, nincs megállás. A többezer palánta várja a kiültetést, átkeverjük a komposztot, és elindul az igazi növényvédelmi időszak is. De ne siessünk ennyire előre, nézzük sorban!

Áprilisban, főleg most az utolsó két hétben rendkívül sok eső esett, ami egyrészt jó, mert hirtelen beindul és zöldül a gyeptől a gyomokig minden. De a gombabetegségekre jobban oda kell figyelni, és megelőző jelleggel a tafrinát is kordában kell tartani a barackfákon. Megelőzésképp én az illóolajos növényvédelemnél a fahéjillóolajjal való permetezést alkalmazom. Ugyanígy egyébként a díszkertben is, mert a rózsák diplokarponos levélfoltosságát is megelőzöm vele.

Fahéjas permetezéskor egy lábosba forralok vizet és visszahűtöm, majd 100%-os tisztaságú fahéjillóolajból csepegtetek bele. 1 cl  tiszta alkoholt csak azért teszek bele, hogy az olaj jobban elkeverhető legyen a vízben. Megy bele egy kézi permetezőbe és már fújom is a levelekre este. Azért este, mert fényérzékennyé teheti a leveleket!

Bevirágzik a rebarbara, de ez nem probléma!

Bár a rebarbarasütik rajongóinak ez nem jó hír, mert a virágokkal egyidejűleg csökken a szép, levágható levélnyelek száma is, de a jó hír mégis az, hogy ha kivágjuk a virágkezdeményeket, akkor abból készíthetünk természetes rovarölő szert is. A rebarbarában természetes piretroidok vannak. Ez növénytársításnál is szuper dolog nekünk, mert a tetvek által nagyon kedvelt növényeket köré ültetve a kártételek gyérülnek.

Kezdődik a kiszoktatási idő a palántáknál

Májusban már szinte mindenkiben benne van a bugi, hogy palántázzon ki a kertbe, és ezzel egyidőben gyűlnek fel az olvasói levelek is nálunk, hogy mi a baja a palántáknak? A napégés komoly gond a hirtelen kiültetésnél, hiszen a kis palánták levele nincs hozzászokva a kerti fénymennyiséghez.

A palántákat először szoktassuk hozzá a kinti UV-sugárzáshoz, fényekhez és csak utána ültessük ki. Így elkerülhető a napégés, ami akár sok hétre is visszaveti a palánták fejlődését.

Komposztfeladatok és növényi levek gyártása

A komposztunkat nézzük meg, alkalmas-e már arra, hogy kitermeljük és beszórjuk az ágyásokba, magaságyásokba vagy akár a cserepekbe. Mivel elkezdenek a számunkra hasznos gyomnövények is kibújni, így gyűjthetünk már csalánt, gyermekláncfüvet, tyúkhúrt is a biokiskert növényi leveihez.

Egyszerű, de működő tippek a szobanövények sikeres gondozásához

2025. január 16. 09:40

A sikeres növényápolás alapja a növények biológiai szükségleteinek megértése és azok megfelelő kielégítése.

Milyen trágyát használhatunk a kertben?

2025. január 16. 05:40

Cikkünkben összefoglaljuk a leggyakoribb trágyaformákat, és azok előnyeit.

12 beltéri szobanövény, amelyeket lehetetlen elpusztítani

2025. január 15. 10:10

Lássuk, melyek azok a növények, amelyek képesek túlélni, ha mégsem megy minden úgy a gondozásuk során, ahogy kell!

Így javíthatjuk télen a szobanövényeink védekező képességét

2025. január 15. 07:10

Már egészen egyszerű eszközökkel növelhetjük ellenálló képességüket a betegségekkel és stresszhatásokkal szemben.

TERKA információ - Támad a drótféreg, sokhelyütt újravetették a kukoricát

2019. július 1. 08:17

Soha nem látott drótféreg fertőzés tizedelte a kukorica és a napraforgó vetéseket, egyes Dunántúli megyékben. (Lehet, hogy másutt is!) Érdemes-e újravetni a kipusztult kukoricát? Erre a kérdésre keresték a választ legutóbbi TERKA kerekasztal beszélgetés résztvevői.

A káposzta növényvédelmének nehézségei

2018. július 31. 08:34

Mintegy 22 hektár különböző káposztaféle (fejes-, vörös-, kel-) növényvédelmi szakirányítójaként szeretném megosztani gyakorlati tapasztalataimat a káposztafélék növényvédelmének legfőbb nehézségeiről.

Kihívások a műanyag-kezelésben

2023. január 10. 13:24

A CropLife Europe új gönygöleggyűjtési eredményekről számolt be a fenntartható mezőgazdaságot támogató kötelezettségvállalásokhoz kapcsolódóan.

Színre lép az új generáció: Ascra Xpro

2019. január 16. 06:36

Új korszak kezdetéhez érkezett a magyarországi kalászos gabona termesztés: változik (csökken!) a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is.