Miért sárgulnak, hervadnak a levelek a facsemetéken?

Agrofórum Online

Szinte tehetetlenül figyelem az 1-2 éve telepített gyümölcsfáim szenvedését. Van, amit tavaly ősszel telepítettem, de idén tavasszal is ültettem ki kertünkbe. Ezeken sárgulnak, erőtlenek, lógnak a levelek. Rendszeresen öntözöm őket, de nem látszik javulás. Mit tudnak tanácsolni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves segítséget kérő Olvasó!

Az idei extrém aszályos időjárásban minden növény szenved, de a frissen ültetett, kevés gyökérzettel rendelkező fás növények különösen.

Gyümölcsoltványok vagy díszfák kétféle gyökérzettel kerülnek forgalomba. A szabadgyökerű facsemeték olcsóbbak ugyan, de több törődést, fokozott gondozást igényelnek beültetésük után. Ősszel, lombhullás után az árusításuk megindulásának elején, korán érdemes beszerezni és elültetni őket, hogy még a talaj téli átfagyása előtt kezdjék növelni hajszálgyökereiket az új termőhelyükön. Tavasszal is ültethetők, akkor is fontos a korai telepítés, mivel az egyre korábban beköszöntő tavaszi forró meleg nem kedvez új gyökérzetük kialakításának. A facsemeték leveleik kifejlődése után egyre több vizet igényelnek, amit a fejletlen, a lombhoz mérten nem elégséges gyökérzet nem képes vízzel ellátni. Ezért kell a csemeték koronavesszőit ültetéskor erősen visszametszeni, ezzel lehet a lomb és gyökérzet megfelelő arányát biztosítani.

Hervadnak a levelek a gyümölcsfán

A konténeres facsemetéket úgy hirdetik, hogy az év bármelyik szakában kiültethetők, hiszen fejlett gyökérzetük van. Ez annyiban igaz, hogy a szabadgyökerűeknél lényegesen nagyobb a gyökérzetük, azonban azt is tekintetbe kell venni, hogy faiskolákban, árudákban a konténeres csemetéket intenzíven gondozzák: naponta bőségesen öntözik, amikor már nagy meleg van, naponta többször is, rendszeresen tápoldatozzák a konténer mérete miatt, és sok helyen árnyékoló alatt nevelik őket. Ehhez szokott facsemetét az új helyére, szoktatás nélkül, felelőtlenség kiültetni. Az utóbbi években már a tavaszi hónapokban is forró nyári időjárás volt jellemző, ami a fiatal facsemetéket próbára tette.

Sárguló levelek a facsemetén

Néhány jó tanács a facsemeték életben tartásához:

  • Vásárlás után 7-10 napot adjunk nekik az új környezethez alkalmazkodáshoz, először tartsuk őket félárnyékban.
  • Ültetéshez legalább 80x80x80 cm-es ültetőgödröt biztosítsunk alját feltöltve szerves anyaggal. A tágas gödörben gyorsan nőnek, terjednek új gyökerei, hamar beszövik a területet. Fejlett, bőséges gyökérzettel a fiatal fák a környezeti viszontagságokkal szemben ellenállóak, hamar termőre fordulnak, meghálálják a korábbi gondoskodást.
  • Ültetés után rendszeres, gyakori öntözéssel biztosítsuk a folyamatos nedves talajt, ami az új gyökerek képződésének feltétele.
  • A korona alatti talajt a törzse körül árnyékolni, takarni, mulcsozni kell, azzal elérhető a földben lévő nedvesség megóvása. A talajtakarás a talajhőmérséklet alacsonyan tartását is segíti, ami a dinamikus gyökérképződéshez szükséges.
  • Azoknál a facsemetéknél, melyeket a nap nagy részében tűző napsütés ér, a fokozott párologtatás csökkentése és a levelek napégésének megelőzése miatt a fák koronáját érdemes árnyékolni.

Az idei aszályos és forró nyár nemcsak a fiatal, hanem a pár évesnél idősebb, termő fákat is károsította sok helyen az Ön fáihoz hasonló levélsárgulást, levélhullást okozva. Öntözés nélkül – ilyen időjárási körülmények mellett – nem lehet gyümölcsfáinkat károsodás nélkül nevelni, életben tartani.

Aratási körkép – a számok nem túl biztatóak

2022. július 8. 18:12

AZ őszi árpa aratásával teljes egészében, míg az őszi búza és őszi káposztarepce betakarításának háromnegyedével már végeztek a gazdálkodók – a számok nem festenek túl rózsás képet.

Meghosszabbodik az öntözési idény

2019. március 31. 07:17

Március 1-jétől október 31-ig tart az öntözési idény az eddigi április 15-től szeptember 30-ig terjedő időszak helyett, igazodva a klímaváltozáshoz és a gazdálkodók igényeihez.

Megjelent az aszályközlemény

2020. október 27. 08:17

Adott kárenyhítési évben csak abban az esetben és azon területekre fizethető aszálykárok után kárenyhítő juttatás, ha adott területtel kapcsolatban az aszályhelyzetről a miniszter legkésőbb tárgyév október 31-ig közleményt ad ki.

Mi történik akkor, ha a hőség és a szárazság szinte minden szezonban előfordul?

2020. február 10. 14:16

Fejlesztési erőfeszítéseink eredménye a KWS hőstressz- és szárazságtűrő kukoricák csoportja, melyet ClimaControl3-nak neveztünk el.