Milyen célt szolgál, hogy színes némelyik vetőmag?

Agrofórum Online

Idén vonultam nyugdíjba, most szeretném elkezdeni a veteményezést, életemben először próbálkozom meg a termesztéssel. Vásároltam különböző vetőmagokat és némelyik mag színes. Miért van ez? Gondolom, hogy ez valamilyen bevonat, de mi a haszna?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A vásárolt, kistasakos vetőmagok vetése során gyakran találkozhatunk színesre festett vetőmaggal. A magokon látható színezék lehet sárga, kék, rózsaszín, lila stb. árnyalatú, a lényeg az, hogy élénk megjelenésű legyen, és felhívja a figyelmünket arra, hogy a szaporítóanyag csávázáson esett át. A kémiailag kezelt magokat étkezési célra nem lehet felhasználni, illetve állatoknak sem szabad adni, a mag csomagolásán a csávázásra felhasznált anyagnak is szerepelnie kell!

A csávázás olyan kémiai kezelés, mely során a magokat bevonják olyan anyaggal, mely a felületre tapadó kórokozókat elpusztítja, így a kelés is biztonságosabbá válik ezáltal. Nemcsak a magok felületén jelenlévő kórokozók, hanem a talajból fertőző baktériumok és más kórokozók ellen is képes a csávázás védelmet nyújtani, mely kiváltképp fontos a kelést biztosító hosszantartó nedves körülmények miatt. A csávázott vetőmagok végeredményben jobb csírázási arányával kell számolnunk, így tervezhetőbb lesz a vetett magokból kelő növények száma is. A magok vásárlása során ajánlatos tehát olyan magokat beszerezni, melyek előzetesen csávázva lettek.

A magok vetésre való felkészítése folyamán nem csupán a csávázás tekinthető az egyetlen előkészítési módnak. Gyakran találkozhatunk a kisebb mérettel rendelkező zöldségmagok esetében drazsírozott kivitellel is. A drazsírozást, pillírozást általában a nagyon apró maggal rendelkező fajoknál alkalmazzák, mely vetésüket megkönnyíti. Ennek folyamán a magokat valamely természetes anyaggal vonják be, így nagyobb, gömb alakú szemeket kapunk eredményül, így a vetés egyenletesebben és könnyebben kivitelezhető. A bevonásra használt anyag emellett segít a nedvesség megtartásában is, ezáltal a csírázás folyamatát megkönnyíti.

Az apró magvú zöldségfajoknál lehetőségünk van továbbá magszalag beszerzésére is, mely szintén vetésüket könnyíti meg, illetve segít a helyes tőtávolság kialakításában is már a vetés folyamán. A papírra felragasztott magok a szalaggal együtt elvethetők, hiszen azok lebomló anyagból készülnek, így ezek elvetése is, a magágy elkészítése után a szokásos módon történik.

Kiemelt kép: Pixabay

KWS innovációk: A legjobb termés a legjobb termőföldről!

2019. november 22. 15:35

A gazdálkodók jól tudják, hogy a betakarítás után azonnal eladott termény ára nagyban függ a termésmennyiségtől: ha jó a termés, alacsony az ár, ha viszont alacsonyabb a termés mennyisége, az ár magas lesz. A gazdálkodók a következő évvel kapcsolatos döntésekkel igyekeznek egyszerre felkészülni mindkét eshetőségre.

Stabil bázis változó környezetben: frakcionált hibridbúza-vetőmagok

2021. július 20. 20:04

A búzahibridek termesztéstechnológiája bizonyos tekintetben – az igényeknek és a fejlesztési kísérleteknek köszönhetően – a finomhangolás időszakában van. Ebben a munkában kiemelt figyelmet fordítunk a vetéstechnológiai és a vetőmagminőséggel kapcsolatos fejlesztéseinkre, mivel a dinamikus és homogén állományfejlődés – fokozottan az őszi időszakban – alapjaiban befolyásolja a terméspotenciált.

A RAPOOL repcevetőmag-ajánlata 2020-ban (VIDEÓ!)

2020. július 22. 05:47

Tekintse meg összefoglaló videónkban, mit kínál Önnek idén a RAPOOL!

Vessen kukoricát a DEKALB-bal 2023-ban is!

2023. április 4. 06:36

A megnövekedett vetésterületű őszi kultúrák térhódítása, az energiaválság normalizálódása és a biztató januári esőzések miatt optimistán tekinthet előre, aki a tavasszal DEKALB kukoricát tervez vetni.