Miért vannak barna pöttyök a birs levelén és száradnak el a virágok alatti levelek?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A birs fáit többféle kórokozó is fertőzheti, melyek akár súlyos tüneteket és jelentős terméskiesést tudnak okozni. A diplokarponos betegség általánosan elterjedt a birsfák esetében, mely 3-4 mm nagyságú világosbarna foltosodás formájában mutatkozik meg. Rendszerint a foltok közepén fekete pont is megfigyelhető, mely a kórokozó jellegzetes képlete. Az apró foltok a levélen idővel nagyobbodnak, egybe is olvadnak. A levélnyélen, hajtáson és vesszőn is megjelenik a betegség ovális foltok formájában. Idővel a gyümölcsök is fertőződhetnek, 4-6 mm nagyságú, sötétbarna, összeolvadó foltok jelennek meg rajtuk. Csapadékos és meleg időjárás esetében kell számítanunk a betegség nagyobb mértékű elterjedésére.
A birset szintén már korán tavasszal fertőzheti a moníliás betegség is, mely a leveleken, hajtásokon, virágokon és terméseken is okozhat tüneteket. Elsőként a virágok alatti levelek levélnyele irányából induló, ék alakú barnulás látható. Emellett a monília esetében a levélerek mentén a levél fonáki oldalán szürkés színű bevonat is megfigyelhető. A levél fokozatosan barnul és elhal, a betegség pedig így a hajtásba is bejut. A virágok a megbetegedés ellenére kötődnek, viszont ezután a gyümölcsök növekedése fokozatosan megáll, elfeketedve elhalásuk következik be.
Mindkét betegség a lehullott növényi maradványokon, beteg gyümölcsmúmiákon és fertőzött leveleken képes fennmaradni, így ezek összegyűjtése, talajba forgatása, a következő évi fertőzés mértékét jelentősen képesek csökkenteni. A monília esetében a tüneteket mutató hajtások mihamarabbi levágásával a fertőzés továbbterjedése előzhető meg.
A diplokarponos betegség elleni kémiai védekezést már a levelek kihajtása után, egérfüles állapotban meg kell kezdeni, majd pedig egészen nyár elejéig, június közepéig rendszeresen elvégezni. Ezekkel a permetezésekkel már a moníliás betegség ellen is hatékonyan védekezhetünk. Kiemelt szerepe van viszont a monília elleni védelemben a rózsaszín bimbós állapotban, sziromhulláskor, valamint a gyümölcsnövekedés kezdetén elvégzett kezeléseknek. A készítmények közül a kórokozók ellen kiskerti felhasználók számára is elérhető készítmények pl. a Switch és a Polyram DF.
Kiemelt kép: Pixabay