36℃ 21℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Növényvédelem

Támad a monília: veszélyben a meggy

Agrofórum Online

A különféle csonthéjas termésű gyümölcs- és dísznövényfajoknak van egy közös betegségük, amely fajtól és fajtától függően enyhébb, vagy akár katasztrofális mértékű károkat is okozhat nemcsak a termésben, hanem akár a növény életben maradását is veszélyeztetheti.

Ez a betegség a csonthéjasok moníliája, amelynek kórokozója a Monilia laxa nevű gomba.

A kórokozó valamennyi csonthéjast megtámadja, de a gyümölcstermő fajok között a meggyre jelenti a legnagyobb veszélyt. Megfelelő védelem nélkül a meggy termése akár teljes egészében megsemmisülhet és a gyümölcsfa is olyan súlyosan károsodhat, hogy élete végéig számottevő termésre már nem nagyon számíthatunk.

A fertőzés a virágzással kezdődik

A csonthéjasok moníliája rendkívül gyakori gombafaj. A levegőben szinte mindig találni a fertőzés megindításához szükséges konídiumokat. A fertőző anyag mennyisége éppen ezért szinte sohasem korlátozó tényezője a fertőzésnek.

Nyilvánvalóan a termesztők a kórokozó áttelelő képleteinek ritkításával, összegyűjtésével és megsemmisítésével a gyümölcsösben kialakuló fertőzési nyomást nagymértékben tudják csökkenteni. De egy járvány veszélyes időszakban ez a védekezés nagyon kevés lesz a kórokozó ellen.

A fertőzés már elindult a virágszáron a fás részek felé
A fertőzés már elindult a virágszáron a fás részek felé

A kórokozó döntően a virágzás időszakában a bibén át fertőzi meg a terméskezdeményben az embriót, majd annak elhalása után a virágszáron át behatol a fás részekbe, amelyekben lassacskán terjed a nagyobb átmérőjű ágak irányába. A terjedést sok esetben az egészséges rész határán kiváló mézgacsepp is jelzi.

Eltérő virágzási idők, változó veszélyszintek

A különféle meggy fajták virágzási ideje egymástól nagymértékben eltérő. A nagyon korai fajták az ország déli területein java részben már elvirágoztak ugyan, de a hazai meggy termés zömét adó fajták épp most kezdtek virágozni.

Ráadásul vannak olyan régebbi, igen hosszú tenyészidejű fajták is, mint pl. a Kántorjánosi, amelyek esetében még csak most várható a virágzás kezdete.

A hosszú harmat veszélyesebb, mint az eső

A sikeres fertőzéshez a fertőző anyag és a fertőzésre fogékony állapotú növény mellett még szükséges az is, hogy a környezeti tényezők kedvezzenek a fertőzésnek. A csonthéjasok moníliája esetében ez a minél hosszabb ideig tartó nedvesség borítást jelenti.

A jelenlegi, nagyon változékony, áprilisi időjárásban gyakran alakulnak ki olyan időszakok, amikor nap közben ugyan hétágra süt a nap, a szél is szárítja a virágok felületét, de éjjel, hajnalban és reggel bőséges harmat nedvesíti a meggyfák virágait. Ekkor a fertőzés igen jó eséllyel bekövetkezik.

Nem eső kell tehát a fertőzéshez, bőven elég a hosszabb ideig tartó harmat is. Az a nagyapáink idejéből származó mondás, amely szerint „megette a köd a meggyet”, az teljes mértékben igaz.

A fungicides permetezés most elengedhetetlen

A jelenlegi helyzetben, amikor bármelyik órában kipattanhat egy zivatar bárhol az országban és a hét vége felé várható lehűlés miatt a hajnali páratelt időszakok meghosszabbodása várható, akkor a meggyfák fungicides védelme elengedhetetlen.

Hatékony gombaölő szeres kezelés nélkül csak a rezisztens fajtáktól várhatunk kielégítő termést. Viszont a meggy esetében is igaz, hogy a minőség igencsak fontos értékmérő tulajdonság és az igazán jó ízű, nagy termésméretű, elterjedt fajták esetében érdemi rezisztenciáról nem beszélhetünk.

A bibéket kell megvédeni, nem a leveleket

A védelemhez elengedhetetlen, hogy a már kinyílt virágokat permetezzük le úgy, hogy a fungicid eljusson a bibékre is. A fás részeken a hatóanyagok nem tudnak felszívódni. A lágy szövetű részeken (levelek, szirmok) pedig felszívódnak ugyan az ilyen tulajdonságú hatóanyagok, de a fertőzés nem ott, hanem kizárólag a bibén át tud bekövetkezni.

A kezelések során ezért mindenképpen ügyelni kell a nagyon finom porlasztásra, a tökéleteshez legközelebb álló permetléborításra, amelyet tapadás fokozó adalék használatával növelni is tudunk.

Ugyanakkor fontos, hogy a dozírozás is pontos legyen. Ne adjunk több szert az előírtnál a permetlébe. A meggy virága meglehetősen kényes szerv. Egy kis túldozírozás is tömeges virág és gyümölcs elrúgást is eredményezhet. A moníliától megvédjük ugyan a fát, de termés nem lesz.

A beporzók védelme a termés záloga is

Mivel virágzó kultúra kezelését végezzük, így mind a mézelő méhek, mind pedig a vadon élő beporzó szervezetek (poszméhek, földiméhek) védelmére is ügyelni kell. Ez nem egyfajta öncélú „sötétzöld” okoskodás!

A meggy a többi csonthéjas növényfajhoz hasonlóan rovarok által beporzott növény. Ha a beporzó rovarok tevékenységét gátoljuk, elűzzük, vagy elpusztítjuk azokat, akkor azt a termésünk mennyisége fogja megszenvedni.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Zengőlegyek rajzása: így segíthetjük a kert barátait

2025. július 4. 13:10

A zengőlegyek nemcsak látványosak, hanem hasznos segítők is a levéltetvek ellen – de a nyári hőség komoly veszélyt jelent rájuk.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Intenzív a keleti gyümölcsmoly rajzása

2021. július 8. 05:03

Kajszin az előbbi levéltünetek mellett a termésen is okozhat megbetegedést a sztigmina, ami rontja a piaci értékét.

Nem lankadhat a növényvédősök figyelme – Intenzív a kártevők és kórokozók jelenléte a gyümölcsösökben

2023. július 6. 10:10

A növények fejlődése a kielégítő vízellátás miatt intenzív, de a betegségek és a kártevők sok növényvédelmi problémát okoznak.

A moníliára rezisztens gyümölcsfajták csak a virágmoníliára rezisztensek vagy a gyümölcsmoníliára is?

2025. január 25. 04:38

Érdeklődni szeretnék, hogy a moníliára rezisztens gyümölcsfajták (pl. a Feketicsi meggy és egyes kajszifajták) csak a virágmoníliára rezisztensek vagy a gyümölcsmoníliára is?

Már tömegesen szaporodnak a molytetvek

2019. június 18. 08:37

A borsót most az akácmoly és a borsómoly veszélyezteti, még a zöldborsó állományokban is, a termés megrágásával.