Miért vannak fekete csomók a kőrisfákon?

Agrofórum Online

K. Balázs kérdése: A kőrisfákon még nincsenek új levelek, viszont egyes fákon feketés csomók lógnak a fakoronákban. Ezek nem a termésük. Mik lehetnek azok?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Városi kőrisfákon, sorfákon és parkokba szoliterként ültetett egyedeken, valamennyi kőris fajon (Fraxinus angustifolia, F. excelsior, F ornus, F. americana) megtalálható a a kőrisvirág gubacsatka (Eriophyes fraxini (syn. Aceria) fraxinivora). Európa országaiban általánosan előfordulnak.

Kőrisfák virágzatát fertőzi meg, azokon szabálytalan alakú, egyenetlen felszínű, karfiolszerű gubacsok fejlődnek. A friss gubacsok zöldes színűek, még puhák, később színük átvált barnára, sötétbarnára, majd megszáradva feketés színt nyernek. A gubacsok a virágzati szár végén csoportosan helyezkednek el, 1 év után is még a fán maradnak. Általában 1-2 cm-es átmérőjűek, méretük ritkán haladja meg a 2 cm-t. Fák erős fertőzésénél levélen, levélnyélen torzulást, alakváltozást idéznek elő, vesszőn és rügyön is kialakulhatnak a gubacsok. Virágzatok megfertőzése következtében a fák termésképződése radikálisan csökken, bár a fertőzött virágzatokban a gubacsok mellett egészséges termések is kifejlődhetnek.

A gubacsatkafélék (Eriophyidae) családjába tartozó kőrisvirág gubacsatkák a gubacsokban élnek, abban telelnek. Méretük 0,1 mm körüli, így szabad szemmel nem, csak mikroszkóppal észlelhetők illetve vizsgálhatók. Lárvák és imágók szívása helyén fejlődnek ki a sajátságos alakú gubacsok. Rügypattanás után válnak aktívvá és terjednek szét a kőrisfákon. Kőris fajokra specializálódott kártevő, más fafajok nem gazdanövényei. Fertőzött fákról a gubacsatka nem terjed át a szomszédos – mentes – kőrisfákra megfigyelések szerint. Faiskolai nevelésük alatti fertőződésük feltételezhető.

Védekezés elsősorban a faiskolai nevelésük idejére esik, a faiskolákban kell mentességüket biztosítani és fenntartani. Közterületi kőrisfáknál rügypattanás után virágzás idején az abamektin hatóanyagú atkaölő szerrel gyéríthető egyedszámuk és kártételük.

Mit tehetek, hogy a kivágott tiszafa mérgező részei teljesen eltűnjenek a kertből?

2023. december 2. 10:10

Múlt hónapban sikerült vennünk egy családi házat, a kert "helyre rakását" már el is kezdtük, mivel egy tiszafa volt a kertben. Kivágtuk, alatta legjobb tudásunk szerint összegereblyéztünk, viszont a fa alatt, a magok a földben, földön voltak. Mennyire veszélyes ez így még a gyerekekre? Mit tehetnék, hogy teljesen eltűnjenek ezek a részek?

Mi okozhatja fehér foltok kialakulását a szederbogyókon?

2022. augusztus 18. 04:38

Idén a tüskétlen szeder bogyóin fehéres részek fejlődtek, a fehér foltok mérete változó. Korábbi években ilyennel nem találkoztunk. Mi okozhatja?

Milyen bokor van a kertemben? Ribiszke vagy köszméte vagy valami más?

2023. július 2. 04:39

Nemrég vásárolt házunk kertjében a képen látható bokor áll. Mi lehet ez? Ribiszke vagy köszméte?

Érdemes lemosó permetezést végezni a rózsáknál?

2022. november 19. 05:42

Érdemes-e lemosó permetezni a rózsákat? Véd-e a lisztharmat ellen?