Miért világosodtak ki a kiültetett uborkapalánták levelei?

Agrofórum Online

Miért világosodtak ki a kiültetett uborkapalánták levelei? A kiültetés után pár nappal szinte megfehéredtek. Mi okozhatta?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A palánták kiültetése utáni időszakban nem ritka, hogy a növények kisebb vagy nagyobb levélfelületükön kifehérednek, foltokban kivilágosodnak. Ez az elváltozás általában a legnagyobb mértékben napnak kitett részeken fordul elő, azon növények esetében, melyek a kiültetés előtt nem lettek hozzászoktatva a külső környezeti körülményekhez, ezzel együtt a napfényhez sem.

Minden esetben, bármilyen fajta zöldségpalántáról vagy dísznövényről is legyen szó, a zárt térből való kiültetés (szoba, üvegház, fóliasátor) előtt a növényt szoktatni, vagyis edzeni szükséges a külső környezeti körülményekhez. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a napfényhez, hanem az UV sugárzáshoz, szélhez és a hőmérsékletváltozáshoz is szoktatni kell növényeinket. Vásárolt palánták esetében nem mindig szükséges az edzés, amennyiben már ez előzetesen a nevelés folyamán megtörtént, erről a vásárlás során ajánlatos érdeklődni.

Az edzésre legalább egy hét időtartamot szánjunk rá, de három napot mindenképp! Az első napokban a növényt még éjszakára óvjuk a hidegebb körülményektől, de 2-3 nap után a palántát már éjszakára is hagyjuk kint. A napfényhez való hozzászoktatás is legyen fokozatos, elsőként árnyékos, majd pedig félárnyékos helyre kerüljön palántánk, mielőtt végleges helyét jobban napnak kitett kertrészünkben elfoglalná. A növény állandó helyére történő ültetése akkor lehetséges, ha eleve árnyékoló hálóval ellátott helyre kerül növényünk, esetleg ideiglenes takarásáról kertünkben is tudunk gondoskodni.

A kiültetett palántáknak általában két hét szükséges a begyökeresedésre, mely után már látszólagos növekedését is tapasztalhatjuk. A kezdeti időszakban a növényeknek tápoldat formájában magasabb foszfortartalommal ellátott tápoldatot adjunk, mely gyökeresedését is elősegíti. Emellett a növényt akár lombtrágyázásban is részesíthetjük, mely gyors megoldást jelent a kezdeti tápanyaghiányok megszüntetésében. Heti két alkalommal is juttathatunk palántáink számára tápoldatot, emellett természetesen rendszeres öntözésükről is ajánlatos gondoskodnunk.

Kiemelt kép: Pixabay

Téli paradicsom- és paprika-palántanevelésekor tapasztalható, tápanyagellátással kapcsolatos gyakoribb hibák I.

2022. december 23. 06:34

Gyakran mondják, hogy a palántanevelés a zöldségtermesztés nehézipara, ami különösen igaz a késő őszi, téli palántanevelésre. Bizalmi áruról, nagy értékről, magas költségekről van szó, kedvezőtlen környezeti feltételek mellett. A kertészeti ágazatok közül az időközben kialakult energiaválság is ezt a tevékenységet sújtja a legjobban.

Hajtatott zöldségnövények talajhőmérséklet-igénye

2021. október 20. 04:36

A meleg igényes zöldségfajok esetében (uborka, sárgadinnye, paprika, tojásgyümölcs, paradicsom) a közeg hőmérsékletének 10 °C-al való növelése - de csak bizonyos határok között (!), az úgynevezett biológiai küszöbértéktől a hőoptimumig - megkétszerezi a vízfelvételt.

Mi okozza a paprika leveleinek torzulását?

2023. május 31. 04:36

Kiültetésre váró paprikapalántáimon furcsa alakú leveleket látok. Torzultak, ráncosak a leveleik. Mi okozhatja?

Mit érdemes tudni az articsókáról és termesztéséről?

2023. március 13. 04:38

Mit lehet tudni az articsókáról és termesztéséről? Állítólag nagyon egészséges a fogyasztása.