Mik lehetnek a barna dudorok a tiszafa hajtásain?

Agrofórum Online

Tiszafabokraimon furcsa barna dudorokat vettem észre. Mik ezek, kell velük tenni valamit? Csatoltam képet az elváltozásról.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A kis tiszafanövények fiatal hajtásain teknős pajzstetvek áttelelt nőstény egyedei láthatók. Több, mint 50 hasonló faja fordul elő hazánkban, a pajzstetűfaj pontos meghatározása fénykép alapján bizonytalan. A probléma megoldása szempontjából azonban nem is lényeges, mert az örökzöldeken és más fás növényen előforduló teknős pajzstetvek életmódja, így a védekezés ellenük is hasonló. 

Leggyakoribb közülük a közönséges teknős pajzstetű (Parthenolecanium corni), mely Európában és hazánkban is elterjedt pajzstetűfaj. Gyümölcsfákon is gyakori, különösen kedveli a szilvafákat, lombhullató díszfákat (eperfa, hársfák, platánfák, szilfák, tölgyfák stb.) is megfertőzi. Városi környezetben egyre gyakoribb megjelenése. Ennek oka, hogy a „mesterséges” környezetben a hőmérséklet magasabb, a megszokottnál melegebb körülmények között élnek a fás növények, ami legyengülésüket okozza. A kisebb életerőt, gyenge növekedést mutató növényeket a pajzstetvek hamar megtalálják, azokon gyorsan képesek felszaporodni. Megfigyelések szerint a melegedés hatására a nőstények termékenysége, utódainak száma fokozódik. Városi környezetben a természetes ellenségeik is gyér számban fordulnak elő, kevésbé képesek visszaszorítani őket. Egyik fő parazitái a sokat szidott harlekinkaticák.

Tiszafavessző pajzstetűvel
Tiszafavessző pajzstetűvel (fotó: a kérdező felvétele)

A teknős pajzstetű nőstényei telelnek át a vesszőkön, fás részeken, a pajzs alatt megszülető és már mozgó, mászó lárváira május végétől lehet számítani. A pajzs védi a tetűt a kontakt hatású rovarölő szertől, a pajzs alá csak a felszívódó rovarölő szerek jutnak be. A pajzs alól szétmászó, még pajzs nélküli apró lárvái terjesztik a kártevőt, ebben az állapotukban leghatékonyabb ellenük a kémiai védekezés.

A védekezés a kártevő ellen már az ültetéskor megkezdődik. Csak egészséges, ellenőrzött, pajzstetűmentes növényeket vásároljunk, és ültessünk! Érdemes a konténeres, ültetés előtt álló növényt Mospilan vagy Neemazal oldatban áztatni, hogy gyökerein keresztül felszívja a rovarölő hatóanyagot, és az esetlegesen a növényen megbújó pajzstetvektől mentesítse. Örökzöldeknél – a pajzstetvek ellen egyébként hatékonyan alkalmazható – olajtartalmú készítmények csak hígított formában használhatók permetezésre, mert az olajok a levelek légzőnyílásait eltömítik, így a növény pusztulásához vezethetnek.

A pajzstetűlárvák szétrajzásakor ajánlott a kémiai beavatkozás, ez június elejétől várható. Enyhe fertőzésnél káliszappanos vagy narancsolajos hetente ismételten folytatott permetezése is elegendő lehet, amennyiben a növény minden részéhez eljut a permetlé. Komolyabb fertőzésnél a felszívódó hatású rovarölő szerekkel érhető el megfelelő védelem (Neemazal, Mospilan).

Az Ön növénye esetében – bármiféle kezelés előtt – az erősen fertőzött hajtások lemetszését javaslom mielőtt a lárvák rajzása megindul. A fiatal növények gyorsan regenerálódnak, hamar pótolják a levágott részeket.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Téli lemosó permetezés: Mikor és mivel végezzük?

2023. október 23. 04:36

Mikor és mivel javasolják a téli lemosó permetezést házikertekben? Néhány gyümölcsfám van, pár tő szőlőm és néhány díszbokrom. Egyféle permetszert szeretnék csak használni, egyszerűsítve a munkát.

Kártevők a lakásban, melyek a szobanövényeket teszik tönkre

2024. december 9. 05:40

Nézzük, mely kártevők jelenhetnek meg a lakásban, melyek a szobanövényeket teszik tönkre!

Kezdődhet a fejtrágyázás és a gyümölcsfák tisztogatása

2018. február 26. 16:04

Hiába a február végi nagy hideg, a kártevők és betegségek nem fognak tömegesen elpusztulni, a növényvédelemre ismét fel kell készülni.

Fog valaha teremni a magról nevelt mandarinfa?

2023. február 19. 04:39

Hogyan ápoljam a magról vetett mandarint? Fog valaha teremni is?