A csatolt képeken látható fekete képletek jelennek meg a babérmeggy levelein szinte minden évben (4 éves telepítés). Azt mondják, hogy gubacsatka, de Flumite-al permetezve sem változott a helyzet. Szeretném tudni mi lehet ez, hogy tudjak ellene védekezni!
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A babérmeggyen még nem találkoztam gubacsatkával, valamint a küldött kép alapján nem is ennek károsítására lehet következtetni. A babérmeggynek viszonylag kevés kártevője ismeretes, melyek közül főként a csigák és vincellérbogarak okoznak levélrágást. A problémát valószínűsíthetően valamely kórokozó okozza, melyek közül ugyanis számos faj fertőzheti a növényeket. A babérmeggyen két baktériumfaj is megjelenhet, melyek levélfoltosságot okoznak.
A xanthomonas először kisméretű, vízzel átitatott foltok formájában mutatkozik meg, mely később elsötétedik, barnul vagy feketedik, szélük pedig akár halványzöld, de sárgás színezetű is lehet. A pseudomonas pár mm nagyságú, szabálytalan alakú foltokat okoz, melyek szegélye vöröses, közepe pedig barnás. Mindkét baktériumfajra jellemző, hogy idővel a foltok közepe kiesik, ezáltal a levelek lyukacsos megjelenésűek lesznek, valamint a baktériumok elsősorban a fiatalabb leveleket fertőzik meg.
A leggyakrabb betegség a babérmeggyen viszont a sztigminás levélfoltosság, mely végezetül ugyancsak a levelek lyukacsosodását okozza. Az első tünetek 2-3 mm átmérőjű, kerek, szegéllyel rendelkező barnás színezetű foltok formájában jelennek meg. A foltossággal érintett szövet idővel kiszárad, majd kiesik, kör alakú lyukat hagyva maga után. A fertőzés a beteg levelekből és vesszőkből terjed, melyekben a kórokozó még a szélsőségesen hideg körülményekkel szemben is ellenállónak bizonyul, valamint a nyugalmi időszakban is továbbfejlődhet. Nemcsak a hideget viseli el, hanem akár több évig is fertőzőképes maradhat.
A betegségek terjedésének a kedvező feltételeket elsősorban a csapadékos tavasz és a hűvös 15 fokos körülmények biztosítják. Érdemes lenne tehát a babérmeggyet gombaölő szeres kezelésben részesíteni, mellyel a betegség terjedése is gátolható. A bakteriális betegségek ellen a réz hatóanyagok hatásosak, és a gombás megbetegedések ellen a rezes kezelés szintén hatékonynak mondható. A kialakult tünetek a kémiai kezeléssel ugyan már nem szüntethetők meg, de terjedése csökkenthető, megállítható.
Kiemelt kép: Pixabay