Sok apró, barna bogarat találtam a lisztben. Mik lehetnek ezek? Meg lehet előzni megjelenésüket?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Kerti növényeinken kívül sajnos tárolt élelmiszereinket is megtámadhatják kártevők, melyek amellett, hogy sok bosszúságot okoznak számunkra, kiirtásuk is nehézkes feladatnak tekinthető. Legtöbbünk otthonában valamely kártevő előbb-utóbb történő megjelenésével számolnunk kell, hiszen sokszor már a megvásárolt élelmiszer fertőzött, mely által a kártevő így könnyedén behurcolásra kerülhet.
A legáltalánosabban előforduló kártevőként talán a molylepke említhető meg, melynek lárvái számos ételünkben táplálkozhatnak. Legyen szó akár mogyoróról, dióról, csokoládéról, lisztről, egyéb gabonaféle termékről, a molylepkének kiváló eledelként szolgál. Az aszalványmolyok apró, repkedő lepkék formájában tűnnek fel leghamarabb. A lárvák a táplálkozás során kevésbé láthatók, viszont felélik élelmiszereinket, maguk után pedig sűrű szövedéket is hagynak.
Gyakori kellemetlen vendégként a kenyérbogarak is jelen lehetnek tárolóinkban, melyek alig érik el az 1 cm-es nagyságot, színük barnás, testük pedig lapított. Imágóik jól láthatók főként a lisztben, egyéb őrleményben való megtelepedésük során. Táplálkozásuk folyamán nemcsak jelenlétükkel, hanem levedlett lárvabőrükkel és ürülékükkel egyaránt szennyezhetik élelmiszereinket.
A kenyérbogárnál kisebb mérettel rendelkezik, kb. fele akkora méretű, fényes fekete vagy sötétbarna színű kártevő a gabonazsizsik. Teste megnyúlt, erősen pontozott, feltűnően hosszú ormánnyal rendelkezik. A gabonazsizsik a gabonatermékekben, tésztákban is gyakran előfordulhat.
A kártevők kiirtását csak úgy tudjuk elvégezni, ha minden olyan élelmiszert megkeresünk, mely fertőzött. Nem egyszerű feladat, hiszen az összes élelmiszert szükséges lehet átvizsgálni ahhoz, hogy eredményesek legyünk. A kártevőkkel szennyezett tételeket érdemes kidobni, majd rendszeresen a többi élelmiszert is szükséges átvizsgálni. A vásárolt élelmiszerek kártevőmentességéről is érdemes lenne meggyőződni, viszont ennek nehézsége a kártevők megbújása és a termékek felhasználás előtti megbontása miatt nem mondható megvalósíthatónak.
Kiemelt kép: Pixabay