4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény

Mik okozhatnak a kecskerágó levelein elszíneződéseket?

Agrofórum Online

Kecskerágóbokraimon fehér, apró, 1-3 mm-es foltokat látok, amikkel korábban még nem találkoztam. A zöld leveleken apró, sárga elszíneződések is vannak. Mik lehetnek, mik okozzák?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A kecskerágókon észlelt elváltozást a felszaporodó kecskerágó-pajzstetű (Unaspis euonymi) okozza. Erre a pajzstetűre az jellemző, hogy a hím és nőstény egyedei eltérőek színre és alakra is. A hímek 1-3 mm hosszúak, keskenyek, pálcika formájúak, színűk fehér, emiatt könnyen észlelhetők, a nőstény egyedei megnyúlt csepp (körte) formájúak, barna színűek, általában a fás vesszőkön, ágakon a kéregre tapadva, egymáshoz szorosan helyezkednek el. Míg a fehér hím pajzstetvek hamar megtalálhatók, különösen feltűnnek a zöld leveleken, a barna nőstények a barna fakérgen csak keresés után fedezhetők fel.

A kecskerágó-pajzstetű szívó kártevő, a gazdanövény nedvéből táplálkozik, szívogatásával szokatlan levélhullást vált ki. Gyakran az indokolatlan levélhullás hívja fel a figyelmet jelenlétére.

Áttelelésre készülő nőstény kecskerágó-pajzstetvek
Áttelelésre készülő nőstény kecskerágó-pajzstetvek (fotó: Dr. Némethy Zsuzsanna)

Évente két nemzedéket fejleszt, kétszer rajzik eddigi ismereteink szerint. A kifejlett, megtermékenyített barna színű nőstény egyedek telelnek, és tavasszal bújnak elő pajzsuk alól az apró, sárga színű, lapos lárvák, melyek szétmásznak, majd letelepednek a növényen. Nyár közepén várható a második rajzó lárvanemzedékük. A lárvák kis mérete miatt nagyító szükséges észlelésükhöz. Idén már kifejlesztette a pajzstetű a 3. lárvanemzedékét, a fiatal leveleken feltűnő apró, sárga foltok a lárvák friss szívogatásának következményei. A pajzstetűlárvák a fagyok bekövetkeztével el fognak pusztulni, nem telelnek át élve, de addig a bokrokat károsítják, gyengítik.

A kecskerágó-pajzstetű elsősorban a különböző kecskerágófajokat kedveli, divatos növények, sokan ültetik. Más cserjéket is fertőz, elsősorban örökzöldeket, gazdanövényei – többek között – a boroszlán, fagyal, hóbogyó, japán kövérke, jezsámen, juhar, kamélia, kőris, liliomfa, magyal, puszpáng stb. A kecskerágó-pajzstetű hazánkban a stressznek kitett helyen – tűző napon, rendszeres öntözés nélkül – nevelt növényeket károsítja, 1-2 év alatt szaporodik fel.

Kecskerágó-pajzstetvek és szívogatásuk sárga foltjai leveleken
Kecskerágó-pajzstetvek és szívogatásuk sárga foltjai leveleken (fotó: Dr. Némethy Zsuzsanna)

Védekezés ellene bizonyos esetekben kétséges kimenetelű.

  • Alapvetően a kecskerágóbokrokat jó táperőben kell tartani, tápanyaggal ellátni, és száraz, csapadékmentes időszakokban rendszeresen öntözni! Ez vonatkozik a télre is, mivel örökzöld növényről van szó, a téli szárazság miatt szükséges lehet november és április között is 1-1 alkalommal vízpótlásra.
  • Vásárlásnál, kiválasztásnál érdemes ellenőrizni a növények pajzstetűmentességét a vesszők kérgén. Pajzstetves egyedeket ne vásároljon meg!
  • Minden fás növénynél a fakérgen áttelelő pajzstetvek ellen téli időszakban olajtartalmú lemosó permetezéssel lehet a leghatékonyabban védekezni. A permetlében elkevert olaj a fára kijuttatva befedi a kérgen található rovarok testét, elzárják a levegőtől, emiatt elpusztulnak. Az oldatot célirányosan a fás részekre érdemes permetezni. Ecseteléssel is kijuttatható. A kezelés hatékonyságát növelni lehet a bokor fertőzött részeinek erős visszavágásával. Mivel a gyökerei már fejlettek, hamar eléri a csonkolt bokor az eredeti méretét. Nem szabad megfeledkezni a további folyamatos védekezésről.
  • A pajzstetűlárvák rajzásának idején a hagyományos rovarölő szerekkel végzett lombpermetezés is hatékony, hiszen akkor a rovarlárvák a levelek felszínén élnek, azokat nem fedi a pajzs még, közvetlenül éri őket a permetlé. A rajzás elhúzódása miatt érdemes 10 nap múlva a permetezést megismételni. Mivel legalább 2 nemzedéket nevel ki, évente minimum 2 permetezés indokolt. Mospilan, Neemazal felszívódó rovarölő szereket ajánlom ellenük.
  • Az elpusztult tetvek pajzsa a fás részekre tapadva hosszú ideig ott marad, erősebb fertőzést mutathatnak a vesszők, mint a tényleges állapot. Permetezés előtt a vesszők, ágak felületéről erős vízsugárral vagy keféléssel a tetűréteg nagy része elmozdítható vagy eltávolítható. Ez a technika a vegetációs időszakban is működik, és vegyszeres kezelések kiváltására is alkalmas.

Kiemelt kép: Dr. Némethy Zsuzsanna felvétele

Érdemes lemosó permetezést végezni a rózsáknál?

2022. november 19. 05:42

Érdemes-e lemosó permetezni a rózsákat? Véd-e a lisztharmat ellen?

Növényvédelmi feladatok lombhullás után

2018. október 31. 08:21

Rendkívül fontos a gyümölcs- és díszfákon ősszel előtűnő beteg részek, kár- és kórképek eltávolítása. Ezt a feladatot feltétlenül az őszi lemosó permetezés elvégzése előtt hajtsuk végre, mert csak így lesz eredményes a záró permetezés.

Pajzstetű lehet a tuján és a borókán?

2021. február 18. 10:08

Boróka bokraimon, néhány helyen, a leveleken sok, igen apró fehér foltot látok, mintha lespriccelték volna fehér festékkel. Korábban nem tűnt fel. Közelebbről megnéztem, kicsit kiemelkedők. Mik lehetnek, mit tehetek vele?

Télvégi növényvédelmi feladatok a kertekben: metszés és lemosó permetezés

2019. február 21. 04:36

Bár az éjszakák még fagypont körüliek, napközben azonban tavasziasan melengető az időjárás. A hóvirág kinyílott, duzzadnak a korán fakadó fák rügyei. Mindez azt sugallja, hogy közeleg a tavasz. Talajmunkát most még nem lehet végezni, mert nyirkos, nedves a talaj, de bőven akad más tennivaló a kertekben. Elő a fűrésszel, ágvágóval és a metszőollóval, ilyen időben bátran el lehet kezdeni a metszést.