13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő

Miként lehet a gyümölcsfákat ifjító metszésben részesíteni?

Agrofórum Online

A metszési szezon kezdetén aktuális a kérdés: hogyan lehet a gyümölcsfák ifjító metszését szakszerűen elvégezni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az ifjító metszés nem más, mint az, hogy egy fának egy idősebb koronarészét erőteljes visszavágásban részesítjük, egy alsóbb elágazásra vagy csonkra metsszük vissza. Ezt annak érdekében tesszük, hogy az adott fás részt erőteljes hajtásnövekedésre ösztönözzük. Ifjító metszésben általában az olyan fákat szokás részesíteni, melyek metszését az évek alatt elhanyagoltuk, az túlsűrűsödött, belső része felkopaszodott, így az termésmennyiségük nagymértékű csökkenéséhez vezetett.

Ifjító metszést viszont a beteg, leromlott kondícióval rendelkező fákon ne végezzünk, csak az egészséges, ép, betegségek és kártevők nyomait nem jelző fákon! Az ifjításnak több változata is van, aszerint, milyen mértékű beavatkozásra van szükség az adott fa koronájának fiatalításához. A termőgally ifjítása során a visszavágás vesszőre, gallyra vagy csonkra történik. Részleges koronaifjításkor a gallyakat csak részlegesen ritkítjuk, a megmaradókat pedig alsóbb elágazásra metsszük vissza. Teljes ifjítás alatt pedig a korona összes vázágának megritkítását, majd a megmaradtak 1-1,5 méter hosszú csonkra történő visszavágását értjük.

A fák ifjítását nem ajánlatos egyszerre, egy menetben, vagyis egy adott évben elvégezni. Minél nagyobb mértékű beavatkozás szükséges, annál több évet érdemes erre rászánni. Egy teljes fa ifjító metszését ajánlott 2-3 év alatt elvégezni. A túlzott mértékű beavatkozással a fa akár jelentős kondícióromláson is keresztülmehet, a friss hajtások képződésére fordított energia elvesztése miatt. A metszéshez hasonlóan az ifjító metszést is a szokásos időpontban, vagyis almatermésűek esetében a tél végéhez közeledve, míg a csonthéjasoknál a rügyfakadás közeli időpontban végezzük el! A visszametszéseket a korona új, kialakítandó formájához mérten hajtsuk végre! A vastagabb vázágakat a felénél kisebbre ne vágjuk vissza, a vékonyabbakat viszont erősebben, akár tövi részükig is vissza lehet metszeni!

Fontos, hogy a visszavágás alatt mindig hagyjunk meg olyan részeket, melyek rügyeiből megfelelő irányú hajtások tudnak majd kifejlődni. A korona belsejébe nőtt, sűrítő, vékony ágak közül nyugodtan válogassunk, elegendő fényt biztosítva ezzel a koronának! A nagyobb metszési sebeket próbáljuk úgy alakítani, hogy ne legyenek vízszintesek, rajtuk a csapadék ne álljon meg, hiszen ez a kórokozóknak a terjedése szempontjából előnyösnek tekinthető! A nagyobb sebeket metszés után minden esetben zárjuk le fasebkezelő anyaggal, melynek kiemelt szerepe van a fa egészségének megőrzésében!

Kiemelt kép: Pixabay

Milyen szempontok alapján válasszunk metszőollót?

2023. december 27. 05:40

Az egyik alapvető kérdés, hogy mitől fogunk majd szeretni egy metszőollóval dolgozni? Mert ugye bármikor elképzelhető egy nagyobb kertben, hogy akár egész nap dolgozni kell vele.

Az almafa szakszerű metszése I. rész

2021. március 14. 08:34

Hogyan kell megmetszeni tavasszal az almafát, hogy bő termésünk legyen?

Elkezdhető már a gyümölcsfák metszése a kertben?

2025. február 2. 04:36

Mikor kell metszeni a növényeket? Annyiféle tanácsot lehet olvasni, ellentmondó időpontokat adnak meg szakértők, mi az igazság? Már kertben a gyümölcsfák metszése elkezdhető?

Mikor metsszük csonthéjas gyümölcsfáinkat?

2019. február 10. 04:36

R. Lajos kérdése: Kertemben sok csonthéjas gyümölcsfa található, legtöbb az őszibarack. Ezeknek a fáknak a metszéséhez melyik időszak a legmegfelelőbb?