Mikor tekinthető érettnek a csipkebogyó? Mikor szedhető? Köszönöm válaszukat.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Érdeklődő!
A rózsafajok áltermését nevezzük csipkebogyónak, mely gyümölcsök nemcsak egy, hanem több, vadon termő rózsafajhoz is köthetők. A csipkebogyó jótékony hatása mindenki számára ismeretes, hiszen kimagasló C-vitamin- és ásványianyag-tartalommal rendelkezik, így pedig nátha, megfázás ellen, illetve azok megelőzése céljából egyaránt használatos gyógynövényünk. Terméseiből nemcsak tea készíthető, hanem lekvárként, szörpként, szirupként, de kandírozott gyümölcsként is hasznos vitaminbomba állítható elő belőle. A csipkebogyót kereskedelmi forgalomban leggyakrabban szárítva találjuk meg egészben, vagy magjaitól, szőreitől megtisztított formában.
A közhiedelemmel ellentétben a termések begyűjtésével nem szabad megvárni az első őszi fagyot, azt, amikor a dér már megcsípte gyümölcseit. Az első fagyok alkalmával már általában a termések túlérett állapotúak, eleve megpuhult hússal rendelkeznek, és ép állapotban már nem gyűjthetők be. Emellett a túlérett termések beltartalmi értékei is romlanak, főként C-vitamin-tartalmuk indul jelentős csökkenésnek. A második fagy bekövetkezte után akár 50%-os vitamintartalom-csökkenéssel is számolhatunk, viszont a túl korán szedett termések szintén rosszabb beltartalmi mutatókkal rendelkeznek.
A szüretre érett áltermésekre jellemző a piros szín és a kemény, szilárd állag. Az érési időszak fajonként és termőhelyenként is változóan alakulhat, így akár már augusztus közepén találhatunk szedésre érett terméssel rendelkező bokrokat. A legtöbb esetben viszont a szüreti időszak szeptember közepére esik, és kb. 3-4 hetes időtartam áll rendelkezésre a termések leszüreteléséhez.
A gyümölcsöket kocsány nélkül szedjük le, és mihamarabb dolgozzuk fel, vagy gondoskodjuk azok szárításáról! Érdemes a szárításhoz a terméseket kettévágni és egy rétegben kiteríteni. A felvágással a száradás hatékonysága növelhető, hiszen a vastag héja miatt még hosszabb időtartam alatt sem tud tökéletesen kiszáradni. A hosszabbtávú tárolás csak száraz gyümölcsök esetében képzelhető el, pl. papírzacskóban vagy fonott kosárban.
Kiemelt kép: Pixabay