32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár

Magnólia metszése: mikor és hogyan végezzük el

Agrofórum Online

Hogyan ápoljuk a magnóliát? Mikor és hogyan metsszük meg? Válaszukat nagyon várom!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A magnólia nemzetségébe több fa és cserje tartozik, melyek örökzöldek és lombhullatók is lehetnek. E fajok közül legkeresettebb a kora tavasszal hatalmas méretű és dekoratív virágaival díszítő nagyvirágú liliomfa (Magnolia x soulangeana). A nagyvirágú liliomfa egy lombhullató cserje vagy többtörzses fácska, melynek habitusából adódóan ágai idővel kissé széthajlanak, ezzel kölcsönözve elegáns megjelenést egyedeinek. Idősebb példányai akár a négy méteres magasságot is elérhetik, a rajta található virágok száma pedig évről évre növekedni fog.

Hatalmas levelei is egyedi megjelenést kölcsönöznek a liliomfának, hiszen azok akár a 20 cm-es nagyságra is megnőhetnek. Tulipánalakú hatalmas virágai (tévesen, emiatt nevezik tulipánfának) a lombfakadás előtt nyílnak, virágainak színezete fajtától függően fehéres, világos rózsaszíntől a liláig terjedhet.

A liliomfa talaj szempontjából igényesnek mondható, kedveli a mélyrétegű, tápanyagokban gazdag és laza szerkezetű talajt, melynek kémhatása enyhén savanyú, hiszen mészre érzékeny növényfaj. Lehetőség szerint szélvédett helyet keressünk számára, mely nem árnyékos, megfelelő mennyiségű napfény mellett képzelhető csak el ugyanis dús virágzása.

Ültetésére legalkalmasabb a tavaszi időszak, amikor a talaj is már kissé felmelegedett. A fáknak évente legalább egy alkalommal érdemes komposztot vagy szerves trágyát a talajába juttatni sekély bedolgozással. Aszályos időszakokban a nyár folyamán szükséges vízpótlásáról is gondoskodjunk, de a frissen ültetett kis fák esetében az öntözését rendszeresen folytassuk! Főként kisebb fáknál ajánlatos a gyökereket megóvni a téli fagytól az első pár évben, melyhez takarásként lehullott lombot, fenyőgallyat, de különböző mulcsanyagokat is alkalmazhatunk.

A magnólia metszése sokakat foglalkoztat, főként idősebb fák esetében lehet szükség rá, de idősebb egyedeik esetében szükség lehet méretének és magasságának korlátozására, így a ritkításra. Ennek elvégzését főként a virágzás utáni időszakra érdemes hagyni, ekkor már jobban láthatók a fák azon részei is, melyek esetleg nem hajtottak ki, elfagytak vagy betegek. A magasság korlátozása mellett a keresztbe növő, sűrítő, sérült részek eltávolítását egyaránt érdemes elvégeznünk.

Kiemelt kép: Pixabay

Nincsenek még levelek a hársfán, mivel segíthetünk rajta?

2025. május 2. 07:40

17 éve ültetett hársfánkon idén tavasszal még nem jelentek meg levelek és néhány alsó ág is száradt, a törzsön látszik új hajtás, ezért remélem még menthető. Mivel tudnék segíteni rajta? Vegyszer, kártevő nem ártott neki.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Melyik hortenziákat metszhetjük most?

2023. május 3. 05:36

Április-május a hortenziák metszési ideje, de nem minden hortenziát metszünk ugyanúgy és ugyanakkor. Nézzük sorra, mit érdemes tudni róluk!

Meg lehet metszeni a kopaszodó sárkányfát?

2024. január 21. 09:10

Hullanak a levelei a sárkányfámnak, egyre jobban kopaszodik. Mit tehetek? Meg lehet-e metszeni a sárkányfát?