27℃ 19℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene

Mikor és hogyan pótoljuk kerti talajunk tápanyagait?

Agrofórum Online

A talaj tápanyag-utánpótlásának legfontosabb időszaka az ősz, kijuttatásuk szerves és szervetlen műtrágyák formájában is történhet.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos   

Kedves Érdeklődő!

A talaj tápanyag-utánpótlásának legfontosabb időszaka az ősz, kijuttatásuk szerves és szervetlen műtrágyák formájában is történhet. A friss istállótrágya kerti felhasználásra azonnal nem alkalmas, azt halomba összerakva néhány hónapig érlelni szükséges. Az istállótrágyát lehetőleg ősszel juttassuk ki és talajába beásását, forgatását is végezzük el. A szerves anyagnak így van ideje tavaszig elbomlani, a tápanyagok pedig a növények gyökerei számára felvehetővé válnak. Kötött talajon legalább 3 évente, homoktalajon pedig 2 évenként célszerű istállótrágyázni. Az istállótrágya helyett használhatjuk a kertünkből származó, megfelelően beérlelt komposztot, vagy dúsított tőzeget is. A szerves anyagok tartalmazzák a növények számára szükséges nitrogént, foszfort és káliumot, valamint a mikroelemeket is. Ezek az anyagok a talaj tápanyag-gazdálkodása mellett a víz- levegő- és hő-gazdálkodását is javítják. Továbbá a talaj szerkezetét, porozitását és művelhetőségét is pozitívan befolyásolják.

A kálium- és a foszfortartalmú műtrágyákat lassú oldódásuk miatt ősszel szükséges kiszórni, hogy feloldódva tavaszig eljussanak a talaj gyökereket tartalmazó rétegébe. Kötöttebb talajokon, a gyorsabb oldódásuk érdekében talajba dolgozásukkal (15-30 cm mélységben) a folyamat tovább gyorsítható. A  foszfor a növény szinte minden anyagcsere folyamatában rész vesz, ezért a fotoszintézisben, a légzésben és az alapvető biológiai szintézisfolyamatokban is nélkülözhetetlen. A kálium nagymértékben javítja a növények a vízfelhasználási hatékonyságát. Szerepe van a növények párologtatásában, légzésében és fokozza a gyökerek aktív vízfelvételét. A nitrogéntartalmú műtrágyák többsége gyorsan és könnyen oldódik, ezért ezeket tavasszal jutassuk ki. Ősszel csak annyit érdemes kiszórni, amennyi a talajba került lombozat elbontásához szükséges. Mivel a nitrogén könnyen mozog a talajban, elég a talajfelszínre tavasszal kijuttatni, esetleg sekélyen bedolgozni. A nitrogén a növények hajtásnövekedésében és termésképzésében nélkülözhetetlen, tehát a korai fejlődés és vegetatív növekedés szakaszában legnagyobb belőle az igény.

Mikrogranulált startertrágyázás - megnyugtató előny az induláshoz

2023. március 18. 05:32

A mikrogranulált startertrágyák használata 10 évvel ezelőtt robbanásszerű fejlődést mutatott hazánkban.

Hogyan gondozzuk télen az árvácskát?

2023. november 18. 08:39

Kérem válaszukat: hogyan gondozzam télen az árvácskát? Köszönöm!

Hajtatott fejes saláta tápanyagellátása

2022. február 12. 09:36

A fejes saláta termesztéstechnológiája sokat javult, ami köszönhető a betegségeknek ellenálló fajtákon kívül, a korszerűbb termesztő berendezéseknek is, amelyekben jobb lehetőség nyílik a pontos klímaszabályozásra.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).