Mikor kell metszeni a kajszifát?

Agrofórum Online

Gyümölcsfák téli metszését rügypattanásig szokták befejezni. Mi az oka, hogy a barackfáknál rügypattanás után, virágzásig ajánlják a szakemberek a metszési munkát?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A lombhullató gyümölcs-és díszfáknál a téli metszési munkákat – jól tudja – a fák nyugalmi állapotában javasolják elvégezni. Ekkor nem található rajtuk levélzet, így az ágak elhelyezkedése, formája jól áttekinthető. A fás részek betegségei, elváltozásai is szembetűnőek, azokat könnyű eltávolítani.

A metszés célja a lombkorona méretének és növekedésének szabályozása. Például visszavágással tudjuk elérni, hogy a fa ne haladjon meg bizonyos méretet. Ha sűrű, annak ritkítása, mert az egymáshoz hozzáérő és árnyékoló hajtásokon a termések nem tudnak megfelelően nőni, akadályozza a növényvédelmi kezelések (permetezések) hatékonyságát és a szedést is. Metszéssel szabályozzuk a fák termőegyensúlyát, a termés mennyiség beállítását is, a sok termőrügyet nevelő koronán, sok, bár apró termés fejlődik. Metszéssel lehet elérni, hogy a fa lombkoronája terebélyesedjen, hajtásai is nőjenek, bőségesen teremjen is, és ez a két folyamat egyensúlyban legyen. A túlzott metszés, erős hajtásnövekedést okoz, és a termés mennyisége is szerény. Metszés nélkül pedig a bő termés mellett leáll a hajtásnövekedés.

A csonthéjas gyümölcsfák, így a kajszi-, őszibarack, cseresznye, meggy, szilvafákat egyaránt fertőzi a peszeudomónászos (baktériumos) betegség (kórokozó Pseudomonas syringae), rákosodást, besüppedő nekrózist idéz elő a fás szöveteken, gyakran mézgásodást is. Kajszibaracknál a gutaütés nevű tünet-együttes egyik kiváltója. A baktériumos tünetek sebzéseknél, ágak elágazásánál gyakoriak. A baktérim a fa rákos sebeiben és a kérgen telel és sebzéseken hatol be a fába. Novembertől március elejéig aktív és fertőzi sebzéseken keresztül a fákat. Ez az oka, hogy a kajszi korona alakító metszését március elejétől, rügypattanást követően javasolják. Szakemberek ezért is ajánlják a feledésbe merült zöldmetszés és hajtásválogatás gyakorlatát.

Védekezés: A baktérium fán áttelelő alakja ellen hatásos a réz hatóanyagú bő permetlével végzett lemosó permetezés. A tartósan felmelegedő időjáráskor, rügypattanás után elvégzett metszési sebeknél a baktériumos fertőzés már nem várható. Amennyiben bármi okból, csak rügypattanás előtt lehet/kell megmetszeni a csonthéjasokat, a metszés után azonnal rézszulfát hatóanyagú permetezéssel a metszési sebek fedése megoldható. A 2 cm-nél vastagabb ágcsonkoknál a metszési sebeket sebkezelővel zárni szükséges. A metszési eszközök fánkénti fertőtlenítéséről sem szabad megfeledkezni!

Miért nem terem nálam sem az őszibarackfa, sem a sárgabarackfa?

2023. november 3. 04:39

Érdeklődöm, hogy meg tudnám-e menteni az őszi- és sárgabarackfámat, melyek kb. 4-5 évesek? Az őszibarack már egyszer virágzott, volt rajta 30 szem barack, de kb. 2 cm-es méretnél lehullott minden termés. Azóta nem virágzik, nem terem, a fa kérge kicsit szürkés. A sárgabarackfa is egyszer virágzott, termés nem volt rajta.

Fiatal almafák koronaalakítása, II. rész

2025. január 24. 09:40

A termelői szemlélet megköveteli (amennyiben profitorientált vállalkozásról beszélünk), hogy az újabbnál újabb fajtákban rejlő összes termőpotenciált kiaknázzuk.

Miért nem hoz termést a füge?

2022. augusztus 19. 04:38

Fügebokrunk nem hoz egyetlen termést sem. Mi lehet a probléma? Mit tehetek?

Rozmaring metszése: így őrizze meg a bokros formát!

2025. május 30. 14:10

A rozmaring elburjánzása és fásodása megelőzhető, ha szakszerűen metsszük. Megmutatjuk a legfontosabb lépéseket és időzítést.