Mikor kell metszeni a kajszifát?

Agrofórum Online

Gyümölcsfák téli metszését rügypattanásig szokták befejezni. Mi az oka, hogy a barackfáknál rügypattanás után, virágzásig ajánlják a szakemberek a metszési munkát?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A lombhullató gyümölcs-és díszfáknál a téli metszési munkákat – jól tudja – a fák nyugalmi állapotában javasolják elvégezni. Ekkor nem található rajtuk levélzet, így az ágak elhelyezkedése, formája jól áttekinthető. A fás részek betegségei, elváltozásai is szembetűnőek, azokat könnyű eltávolítani.

A metszés célja a lombkorona méretének és növekedésének szabályozása. Például visszavágással tudjuk elérni, hogy a fa ne haladjon meg bizonyos méretet. Ha sűrű, annak ritkítása, mert az egymáshoz hozzáérő és árnyékoló hajtásokon a termések nem tudnak megfelelően nőni, akadályozza a növényvédelmi kezelések (permetezések) hatékonyságát és a szedést is. Metszéssel szabályozzuk a fák termőegyensúlyát, a termés mennyiség beállítását is, a sok termőrügyet nevelő koronán, sok, bár apró termés fejlődik. Metszéssel lehet elérni, hogy a fa lombkoronája terebélyesedjen, hajtásai is nőjenek, bőségesen teremjen is, és ez a két folyamat egyensúlyban legyen. A túlzott metszés, erős hajtásnövekedést okoz, és a termés mennyisége is szerény. Metszés nélkül pedig a bő termés mellett leáll a hajtásnövekedés.

A csonthéjas gyümölcsfák, így a kajszi-, őszibarack, cseresznye, meggy, szilvafákat egyaránt fertőzi a peszeudomónászos (baktériumos) betegség (kórokozó Pseudomonas syringae), rákosodást, besüppedő nekrózist idéz elő a fás szöveteken, gyakran mézgásodást is. Kajszibaracknál a gutaütés nevű tünet-együttes egyik kiváltója. A baktériumos tünetek sebzéseknél, ágak elágazásánál gyakoriak. A baktérim a fa rákos sebeiben és a kérgen telel és sebzéseken hatol be a fába. Novembertől március elejéig aktív és fertőzi sebzéseken keresztül a fákat. Ez az oka, hogy a kajszi korona alakító metszését március elejétől, rügypattanást követően javasolják. Szakemberek ezért is ajánlják a feledésbe merült zöldmetszés és hajtásválogatás gyakorlatát.

Védekezés: A baktérium fán áttelelő alakja ellen hatásos a réz hatóanyagú bő permetlével végzett lemosó permetezés. A tartósan felmelegedő időjáráskor, rügypattanás után elvégzett metszési sebeknél a baktériumos fertőzés már nem várható. Amennyiben bármi okból, csak rügypattanás előtt lehet/kell megmetszeni a csonthéjasokat, a metszés után azonnal rézszulfát hatóanyagú permetezéssel a metszési sebek fedése megoldható. A 2 cm-nél vastagabb ágcsonkoknál a metszési sebeket sebkezelővel zárni szükséges. A metszési eszközök fánkénti fertőtlenítéséről sem szabad megfeledkezni!

Ezért ne metsszük meg a rózsáinkat januárban!

2023. január 23. 05:37

Ha a zöld részeket kezdjük el metszeni télen, akkor az a rózsa számára tipikusan azt jelenti, hogy itt a tavasz. Ez igen veszélyes lehet a tél további részében, mert túl korán indulhat be a nedvkeringés.

Mikor érdemes megmetszeni a levendulát?

2024. szeptember 7. 11:10

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz. Mikor érdemes megmetszeni a levendulát? Köszönöm!

Miért és hogyan fertőtlenítsük a metszőollót és a többi szerszámot?

2023. január 28. 06:38

Növényvédelem és mégse: miért és hogyan fertőtlenítjük a szerszámainkat? Lássuk, hogy mi a jelentősége, és hogyan végezhető!

Metszésmód a szőlő optimális nedvkeringésének fenntartásával

2019. január 29. 08:58

A szőlő tőkebetegségeivel szembeni védekezési eljárások egyik alappillére a helyes metszés. A WINETWORK projekt keretében összegyűltek a szőlő tőkebetegségeivel és a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmával kapcsolatos elméleti és gyakorlati ismeretek, illetve azok a jó gyakorlatok, melyek alkalmazásával az európai szőlő- és bortermelést nagyban fenyegető két betegség megfékezhető. Ezek közé tartozik a metszés is.