Mikor lehet tavasszal gyümölcsfát ültetni?

Agrofórum Online

Egy rövid kérdéssel fordulok Önökhöz. Mikor lehet tavasszal gyümölcsfát ültetni? Köszönöm.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az ősszel elmaradt gyümölcsfaültetés a tavaszi időszakban szerencsére még pótolható. Nem minden gyümölcsfa esetében tekinthető optimális időszaknak a tavasszal végzett ültetés, viszont vannak olyan fajok, melyeknél inkább a tavaszi ültetés tekinthető előnyösebbnek. Tavasszal a fagyok elmúltával, a rügyfakadásig tartó időszakban lehet ültetni a szabadgyökerű fákat, bokrokat, mely viszonylag rövid időszakot jelent.

A tavaszi időszak pl. a kajszi, az őszibarack, a mandula, a dió és a gesztenye ültetése számára mondható ideálisnak. Nemcsak azért, mert a hideget az említett fajok kevésbé viselik el, hanem azért is, mert ezekre a fajokra vontatottabb gyökérfejlődés a jellemző. Ez azt jelenti, hogy a gyökerek fejletlensége miatt, még elegendő mennyiségű talajnedvesség esetében is képesek a kis fák kiszáradni. Az őszi időszakban történő ültetés leginkább az almatermésűek és a bogyós gyümölcsfajok szempontjából mondható jelentősnek, viszont ültetésüket a tavaszi időszakban egyaránt pótolhatjuk. A konténerben nevelt gyümölcsfákat, a díszfákhoz hasonlóan egész évben – a téli fagyos napok kivételével – ültethetjük.

A gyümölcsfák helyének előkészítése, történjen az akár ősszel, akár tavasszal, ugyanolyan módon zajlik. Érdemes azonban még az ültetés előtt fontolóra venni, hol is legyen a fa helye, mennyi hely fog rendelkezésére állni, milyen nagyra fog majd nőni, el fog-e férni a fa az adott helyen, a kerítés, házfal, más építmény vagy növény mellett. Emellett fontos azt is átgondolnunk, elegendő napfény, csapadék jut majd a fának, tudjuk-e majd évente metszeni, öntözéséhez a vizet biztosítani. A jól átgondolt helymegválasztás után készítsük elő a talajt a kis fa számára, ássuk fel, legyen számára a közeg morzsalékos!

A gyökérnek akkora gödörre van csak szüksége, melybe kényelmesen belehelyezhető. Ajánlatos az ültetőgödörbe szerves vagy műtrágyát is tenni, így a fa számára egy ideig elegendő tápanyagot tudunk biztosítani. A műtrágyára minden esetben kerüljön kisebb mennyiségű talaj, ezzel előzve meg a fa gyökerének megégését. A gödörben megfelelő irányba helyezett fát töltsük fel részlegesen talajjal, majd a betaposás után igazítsuk végleges helyére! A teljes betemetés után következhet a beöntözés, valamint a fa körüli talajrész kitányérozása, mellyel a csapadék gyökérzónába való bekerülése segíthető elő.

Kiemelt kép: Pixabay

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: több lesz a moníliával fertőzött gyümölcs

2022. július 20. 09:16

A kórokozók most kevésbé képesek komolyabb fertőzést okozni, de néhány kártevő azért ebben a helyzetben is okozhat érzékeny károkat.

Mi lehet a megoldás a szárazság miatt tapasztalható szokatlan gyümölcskárosítók ellen?

2022. július 30. 04:36

Az idei rendkívüli meleg nyár lehet az oka, hogy számos olyan rovar, és más állat károsítja azokat a gyümölcsöket, melyeket korábban soha. Van-e megoldás ellenük?

Júliusban tartják a kajszi tanácskozást és fajtabemutatót

2022. július 14. 13:27

A NAK és a Nébih idén is közösen szervezi meg Tordason a Kajszi tanácskozás és fajtabemutató rendezvényt.

Szakmai konzultáció a fák alatt

2020. június 30. 08:16

Immár hagyomány, hogy a hazai kajszitermesztők közössége a szüreti szezon kezdetén szakmai konferencián tárgyalja meg az aktuális problémákat, a résztvevők kicserélik szakmai tapasztalataikat, és a konferenciát kertlátogatás követi. Az idei rendezvény rendhagyó volt, a teljes program a fák alatt zajlott 2020. június 19-én.