Mikor végezzük el és mire ügyeljünk a szőlő metszése során?

Agrofórum Online

Tavasszal a metszést addig végezzük el, míg a szőlő nedvkeringése nem indul el, ezzel csökkentve a rügyek bevakulásának kockázatát.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlő metszését általában a lombhullásától tavaszig tartó időszakban, a szélsőségesen hideg napok kivételével bármikor el lehet elvégezni. Az őszi metszés előnye, hogy a szőlő olyankor nem könnyezik, vagyis a rügyek fulladásától, bevakulásától nem kell tartanunk. Az ősszel visszavágott rügyek azonban téli fagyokra érzékenyebben reagálhatnak. A tavaszi metszés során, vagyis február végétől április elejéig, lehetőségünk van arra, hogy a tél folyamán esetlegesen keletkezett fagykárt, több rügy meghagyásával orvosoljuk. Tavasszal a metszést addig végezzük el, míg a szőlő nedvkeringése nem indul el, ezzel csökkentve a rügyek bevakulásának kockázatát.

A szőlő metszésével elsődleges célunk az, hogy a tőkék kezelhetőségét, termőegyensúlyát és formáját fenntartsuk. Pár alapvető szabályt fajtától, valamint a tőkék kialakításától, metszésmódjától függetlenül érdemes betartanunk. A szükségtelen vesszőket csonk meghagyása nélkül, nem túl mély vágással metsszük le. A több éves részek levágásánál azonban érdemesebb kisebb csonkot meghagynunk, ezáltal csökkenthető a fás részeket megtámadó betegségek fertőzésének veszélye.

Ne feledkezzünk el továbbá a tőke törzsi, valamint nyaki részén képződött fattyúvesszők eltávolításáról sem. A fennmaradt vesszőket a meghagyott rügytől távolabb, legalább 3-4 cm-re, az ízközökben vágjuk vissza. A vágás során keletkező metszlap irányára is ügyeljünk, lehetőség szerint ne a rügyek felé lejtsen, hanem a hasi vagy a háti oldal irányába, ezzel akadályozva a könnyezési nedv rügyekre kerülését.

A metszés folyamatát a letermett részek levágásával kezdjük meg. A vesszők közül csak az egészséges, kellő hosszúságban beérett, sérülésektől, illetve károsítóktól menteseket hagyjuk meg.  A szálvesszők kiválasztásánál az átmérőjük is fontos szempont, ezért a rügyterhelést mindig a fajtára jellemző átlagos (ceruza) vastagságú vesszőkre alapozzuk.

Jobb kondícióban lévő erősebb tőkéken több, még gyengébbeknél kevesebb rügyet hagyjuk meg a termőegyensúly fenntartása érdekében. A meghagyott részeken fennmaradt kacsokat, hónaljvesszőket és a fürtkocsány maradékait is távolítsuk el.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: rajzik a szilvamoly és a keleti gyümölcsmoly

2023. április 19. 14:44

Az elmúlt hét folyamán folytatódott az évszakhoz képest kissé hűvösebb, igen változékony időjárás.

A Goёmar BM 86 növénykondicionáló készítmény használata szőlőben

2021. április 27. 11:49

A Goёmar BM 86 készítmény az algaalapú biostimulátor család azon tagja, amely a GA142 algakrémen túl további hozzáadott nitrogént, kenet, magnéziumot, molibdént és bórt tartalmaz. A készítményről bátran elmondhatjuk, hogy a kiváló minőségi termés előállítását megcélzó, intenzív termelést szolgáló technológia fontos eleme.

2,5 milliárd forintot kapnak a szőlőtermelők

2019. szeptember 9. 08:33

Csak a Kunsági borvidéken mintegy 1900 hektáron 931 termelő döntött a zöldszüret mellett, így 270-280 ezer mázsával csökkent a várható szőlőtermés a vidéken.

Beteg a szőlőm?

2021. március 19. 04:37

Néhány idősebb szőlőtőkémen nem látok rügykezdeményeket, félek, hogy nem hajt ki. Mi lehet az oka?