Mikor vessem el a földimogyoró magjait és hogyan?

Agrofórum Online

Mikor vessem el a földimogyoró magjait a kertemben? Hogyan kell szakszerűen végezni ezt a műveletet?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A földimogyoró hazánk hőmérsékleti adottságai mellett is termeszthető növényfajnak számít. Több évtizeddel ezelőtt üzemi körülmények között is, míg napjainkban inkább csak kiskertekben, hobbiszinten foglalkoznak termesztésével.

A magok elvetésével érdemes megvárni a tartósan melegebb időjárást, 12-15 fokos talajhőmérsékletet, hiszen hideg talajban a magok nem, vagy csak nagyon lassan indulnak csírázásnak, de akár meg is penészedhetnek. Talaj szempontjából így a hamar felmelegedő, laza szerkezetű, tápanyagokban gazdag tekinthető optimálisnak. Kertünk legnaposabb helyére ültessük magjait, hiszen árnyékban csak gyengén fejlődik! A vetés előtt, amennyiben szerves trágyát nem tudtunk kijuttatni, legalább műtrágya formájában ajánlott a növény kezdeti növekedéséhez szükséges tápanyagokat biztosítani.

A magokat a talajba 4-5 cm mélységbe helyezzük el, a köztük lévő távolság pedig legalább 5 cm-es legyen! A sorok között 50-60 cm-es távolságot hagyjunk, de a magok fészekszerűen is elvethetők, pl. hármasával, a babhoz hasonló módon. Az ültetést kövesse a beöntözés, majd pedig aszályos időszakokban ugyancsak gondoskodjunk a vízpótlásról, de óvjuk a túlzott öntözéstől! Nem tekinthető nagy vízigényű fajnak, de a csírázáskor, illetve a termések kötődésének időszakában, valamint a termésérés idején fokozottabb vízigényével kell számolnunk. Magasabb hőmérsékleten egy hét, míg hűvösebb körülmények között akár két hét is szükséges lehet a magok keléséhez.

A növekedési időszakban gondoskodnunk kell a gyomok irtásáról, a talaj kapálással történő lazításáról, valamint a talaj töltögetéséről, bakhátkészítésről is. A növény talajjal való feltöltését a virágzási időszakban kell megkezdeni, legalább két alkalommal elvégezni, hiszen így segíthető elő a hüvelykezdemények talajba fúródása és növekedése. A termések érési időszaka kb. októberben fejeződik be, melyet a levelek sárgulása, száradása is jelez. Ekkor a növényeket érdemes ásóval kiásni, majd pedig gyökerüknél fogva fellógatni és hüvelyterméseiket megszárítani, száradás után pedig egyesével a növényekről leválasztani.  

Kiemelt kép: Pixabay

Van amit már vethet, de lehet palántázni is

2019. február 26. 04:36

Néhány napos télies lehűlés után ismét tavasziasabb arcát mutatja az időjárás. A február az átlagosnál jóval kevesebb csapadékot hozott, így a talajok felső rétege már alaposan kiszáradt.

A keskeny sortávolság kialakításának előnyei a szójabab termesztésében

2023. október 18. 09:10

A szójababot többnyire 76 cm-es sorokba vetik, de a kutatások szerint a keskenyebb sortávok segíthetnek a gyomnövények visszaszorításában és a terméshozam javításában.

Precíziós vetés és hibridárpa Kunpeszéren

2019. november 7. 12:40

Október elején az Alföldön is megkezdődött az őszi árpa vetése, Kunpeszér határában ráadásul mindez precíziósan történik - ahogy ez már megszokott minden növénykultúra esetében.

Bővítse takarmánybázisát őszi vetésű gabonafélékkel!

2022. augusztus 26. 13:29

A tömegtakarmányt fogyasztó állatállományok esetében különösen nagy jelentősége van a termésbiztonságnak, ezért célszerűnek látszik több növényfajra alapozni az ellátásukat.