Mikortól fertőz a tafrina? Mivel és mikor permetezzem az őszibarackot ellene?

Agrofórum Online

A kórokozó már a levelek egérfüles állapotától a sziromhullásig, a terméskötődésig, folyamatosan fertőzheti az őszibarackot

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az tafrinás levélfodrosodás (Taphrina deformans) okozta tünetek az őszibarackfákon évről-évre folyamatosan megjelennek, megfelelő védekezés hiányában pedig jelentős problémát okoznak. A kórokozó hőmérsékletigénye meglehetősen alacsony, fertőzésének a 4–14 °C –os átlagos hőmérséklet kedvez.

A csapadék valamilyen formája, akár harmat vagy köd is elegendő a kórokozó fertőzéséhez és terjedéséhez. Alapvetően a növényfelület nedvesség időtartama befolyásolja döntő mértékben a betegség lefolyását és mértékét. Az optimális környezeti körülmények számára hazánkban általában március második felétől április végéig, május elejéig adottak.

A kórokozó tehát már a levelek egérfüles állapotától a sziromhullásig, a terméskötődésig, folyamatosan fertőzheti az őszibarackot. Ezután további gyenge utófertőzésre csak hosszantartó, erősen csapadékos időjáráskor számíthatunk.

A kórokozó elleni védekezésben meghatározó szerepe van a megelőzésnek, hiszen a fertőzés bekövetkezése után a tünetek csak 1-2 hét elteltével jelennek meg. A fertőzés elsődleges forrása az őszibarackfák fás részei, ezért a réztartalmú készítményekkel (réz-szulfát, rézhidroxid) végzett lemosó permetezéseknek kiemelt jelentősége van. A rügypattanás közeledtével a rügyek egyre jobban fogékonnyá válnak a fertőzésre, a bőséges csapadékmennyiség a rügyekbe jutásukat is elősegíti.

A zöld részek egérfüles állapotában megelőző jelleggel kezdjük el a kémiai védekezést (március vége; április eleje). Ezután még három alkalommal pirosbimbós állapotban, virágzás végén és terméskötődéskor ismételjük meg a kezelést. Május elejéig számíthatunk fertőzésére, minél szárazabb és tartósan melegebb az időjárás, annál kedvezőtlenebb a körülmény fertőzésének.

A kontakt szerek kis levélfelület meglétekor biztosítanak hatékony védelmet, ilyen pl. a tribázikus réz-szulfát, melyet speciális kialakítása miatt a perzselésre érzékeny  őszibarackfajtáknál is használhatunk. A lomblevelek megjelenésekor már használhatók a hosszabb hatástartamú felszívódó készítmények (pl. difenokonazol).

Ültetvények védelme rügypattanás után

2021. március 12. 10:09

A tavasz közeledtével megindul az őszi vetésű szántóföldi kultúrák mellett a fás szárú növények fejlődése is. Ezzel egyidejűleg azonban a fákra, illetve a termésükre leselkedő kártevők és kórokozók egy része is életre kel és lehetőséget keres arra, hogy életét és szaporodását a gazdálkodók kárára tovább folytathassa.

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében

Jó kajszibarack termés elé nézünk az idén

2019. június 3. 07:47

Tavaly a rekord gyenge termés miatt mindkét barack ára magas volt, így azok idén jelentősebben csökkenhetnek.

A hazai gyümölcsültetvények fagykárainak értékelése

2018. március 14. 11:15

Jelenleg csak rügykárokról lehet beszélni, terméskárokra vonatkozóan csak nagyon áttételes és pontatlan következtetések vonhatók le.