Milyen atkák károsíthatnak az almafáimon?

Agrofórum Online

Az almafáimon atkaszerű kártevőket figyeltem meg. Milyen atkák károsítására számíthatunk almafák esetén?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az almafákon több atkafaj jelenléte is előfordulhat, melyek közül a kétfoltos takácsatka a leginkább elterjedt faj. A kétfoltos takácsatka egy polifág, sok gazdanövénnyel rendelkező, ezáltal gyakran előforduló kártevőnek számít a dísznövényeken, zöldségnövényeken és gyümölcsfákon egyaránt. Szívogatásának hatására a levelek színi oldalán kezdetben apró, halvány foltok jelennek meg, amelyek idővel, egyedszámuk növekedésével fokozatosan összeolvadnak, a levél egész felületére kiterjednek. A levélfoltok és a levéltorzulás mellett a fonáki oldalon az atka finom jellegzetes szövedéke figyelhető meg.

A kártétel a virágra és a termésre is kiterjedhet, amelyek színe ugyancsak sárgásbarna lesz, kisebb marad, deformálódik. Számuk viszonylag rövid idő alatt gyorsan emelkedhet, rendszerint a nyár közepén, vagy annak második felében éri el tetőpontját. A súlyosan károsodott fákon nem ritka, hogy a levelek idő előtt, már júliusban vagy augusztusban lehullnak, hiszen a levelek párologtatása fokozódik, klorofilltartalmuk pedig csökken. Az idő előtti lombhullás azonban kedvezőtlenül hat a termőrügyek differenciálódására, fokozza a vesszők és a rügyek fagyérzékenységét.

Ritka esetben a galagonya-takácsatka is előfordulhat az almafa levelein, mely a színi oldalon egy-két cm átmérőjű sárgásfehér folt formájában mutatkozik meg. A levél fonákán ebben az esetben is sűrű szövedék található, mely a károsított gyümölcsökön és tavasszal a fakadó rügyeken is megtalálható.

A piros gyümölcsfa-takácsatka is rendszeresen előfordulhat az almafákon, de az általa okozott kárkép esetében a takácsatkáétól eltérően hiányzik a szövedék. Az okozott szívásnyomok a levéllemezen az alma esetében először fehéresek, majd megbarnulók, elszórtan megjelenők. A fertőzés mértékének növekedésével párhuzamosan a levéllemez egységesen színeződik el. Kora tavaszi kártételük esetében a fejlődő levelek aprók maradnak, fonáki oldaluk felé kanalasodnak, idővel lehullnak.

A termesztésben kisebb jelentőségű kártevőnek számít az almatermésűek levélatkája, mely a levelek elbarnulását és méretbeli elmaradását okozza. Szívogatása nyomán a gyümölcsök felületének parásodásával a terméseken minőségi károk kialakulását idézi elő.

Hogyan védekezzünk a foltosszárnyú muslica ellen?

2018. május 17. 06:50

V. Zsuzsanna kérdése: Rádióban hallottam, hogy nemrég egy új muslicafaj jelent meg az országban, aminek jelentős a kártétele. Milyen gyümölcsöket támad, mit tehetek?

Hogyan ültessük a mandulákat, hogy a beporzás biztosított legyen?

2022. október 20. 04:37

Úgy tudom, a mandulafajták önmeddők, tehát legalább kettő kell belőlük, hogy termékenyüljenek. A Tétényi Bőtermő és a Tétényi Rekord megfelelő kombináció? Ha igen, milyen messzire lehet őket ültetni? Illetve mekkora térállás indokolt a számukra?

Milyen kártevők rágják a sárgarépa gyökerét?

2023. február 7. 04:36

Házikerti sárgarépáimban igen sok, a mellékelt képen látható kártétel volt idén. A hernyók károsítása általában a gyökérnyaktól indult. Mi okozza, és van-e lehetőség megelőzni? Idén számíthatok újbóli károsításukra?

Tripszes lehet a szegfű!

2020. június 11. 10:45

Szegfű növényeket vásároltam, több fajtát, és az egyik piros fajtánál a sziromleveleken fehér karcos jellegű foltokat látok, csak egyes töveknél. Mitől lehet ez, nem fognak ezek elpusztulni, ha kiültetem? Lehet védekezni ellene?