Mi lehet a baja a cseresznye terméseinek? Fotókat csatolok. Köszönöm válaszukat!
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
A küldött fotókon látható tünetek alapján a termések gombás betegséggel való fertőzöttségére lehet következtetni. A gyümölcsök fejlődése, növekedési időszaka alatt ugyanis számos kórokozó tudja fertőzni a még éretlen terméseket is. Levélen és az éretlen terméseken is okoz tüneteket a fómás betegség. A levélen apró, lilásbarna színű, elmosódott szélű foltok képződnek, melyek csak pár mm-es nagyságúak, világosbarnák, sötét szegélyűek, idővel közepük pedig kiesik.
Az éretlen gyümölcsökön 1-2 mm-es barna foltok alakulnak ki, míg az érőfélben lévő gyümölcsön már nagyobb, 2-5 mm nagyságú elmosódott szélű, élénkpiros udvarral rendelkező barnulás jelenik meg. Az érett gyümölcsökön már akár 1 cm nagyságú barnuló, besüppedő foltokat is megfigyelhetünk, melyek belsejében koncentrikusan a kórokozó pontszerű képletei is láthatók.
A glöospóriumos gyümölcsrothadás a puha hússal rendelkező cseresznyefajtákon tud jelentős károkat okozni, ha érés előtt 12-18 fokos hőmérséklet és csapadékos időjárás fordul elő. Az érő gyümölcsökön 2-3 mm nagyságú, besüppedő foltok jelennek meg, majd később ezek növekednek és össze is olvadnak. A foltok felületén rózsaszín gombaképletek láthatók, majd a termések vagy rothadásnak, vagy pedig töppedésnek indulnak.
Súlyos károkat okozhat a terméseken a moníliás fertőzés is, melynek kórokozói közül a M. laxa és a M. fructigena csak a sérüléseken keresztül tud fertőzni, pl. rovarok okozta sebzésekkel, vagy jégeső általi sérülésekkel. A M. fructicola a gyümölcsöket akár több pontból, sebzések nélkül is meg tudja fertőzni. Barna, kör alakú, egyre nagyobbodó, rothadó folt jelzi a monília jelenlétét, melyen penészgyep idővel egyaránt kialakul.
Védekezés
Ezek alapján jól látható tehát, hogy a termések növekedése és érése alatt is szükségessé válik a kémiai védekezés, így nem tekinthető elegendőnek a nyugalmi állapotban végzett lemosó kezelés. A lehullott és fertőzött levelek és termések összegyűjtésének, a fán maradt moníliás termések fákról való leszedésének is kiemelt szerepe van. Kiskerti körülmények között a réz hatóanyagú készítmények mellett jó védelmet nyújt a termést fertőző kórokozók ellen pl. a Switch, Chorus 50 WG és a Signum WG is.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele