Milyen betegségre utal a szelídgesztenyefa törzsének elváltozása?

Agrofórum Online

Fiatal, 5-6 éves szelídgesztenyefám törzsén súlyos kéregelváltozást tapasztaltam, képeket mellékeltem. Milyen betegségre utalhatnak ezek a tünetek, és menthető-e a fa?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Amikor első ízben elolvastam kérdését azonnal a gesztenye legsúlyosabb gombás betegségére gondoltam. De hamar megkönnyebbültem, nem arról van szó. Ahogy tovább nézegettem a képeket, egyre csak negatív gondolatok kerítettek hatalmukba, mert a fatörzs kérgén erős sérüléseket, elváltozásokat lehet látni.

A fatörzs és az oldalágak vastagsága korához képest sokkal erősebb, úgy fest, mintha idősebb fáról lenne szó, és széles sávban a talajszint és az első oldalágak közötti sávban a kéreg szálkásan levált róla. A fa környezete sík, nagy kiterjedésű szabad terület övezi. A kérgen az elváltozás olyan, mintha mechanikai behatás érte volna, esetleg valamilyen tereprendezési munka során a felhasznált géppel megsértették. Nem fordulhatott elő ez? Házikertekben macskák szoktak körmeik élesítése közben hasonló szálkásra feslett fakéreg-kártételt okozni. Ezt természetesen nem azok idézték elő, de nem természetes ok váltotta ki a kéreg leválását. A fatörzs tövi része ép, talajból rothadás, korhadás nem indult el.

Szelídgesztenyefa törzse
Szelídgesztenyefa törzse (fotó: a kérdező felvétele)

A fatörzsön és a koronában korábbi oldalági visszavágási csonkok láthatók, amik körül a faszövet romlása, annak elszíneződése követhető nyomon.

A törzsről készített képeken rovarjáratok is láthatók, a fatörzsben élő rovarok segítették a faszövet elhalását, a kéreg leválását. A képek nem nagyíthatók ki annyira, hogy a rovarkártételről többet meg lehessen állapítani. A kérdés tárgyát képező szelídgesztenyefa tűző napnak, szélnek kitett szabad területen áll. Valószínűleg azért sem érezte jól magát, mert az előző években vizet is keveset kap(hat)ott, hiszen aszályos évek voltak, tehát legyengült. Ilyen fákba szoktak beleköltözni, abban felszaporodni a gyengültségi rovarkártevők, melyek a fák már korábban megkezdődött leromlását felgyorsítják, de nem ezek a fapusztulás elsődleges okozói.

Elváltozás a gesztenyefa törzsén
Elváltozás a gesztenyefa törzsén (fotó: a kérdező felvétele)

A szelídgesztenyefa enyhén savas talajt kedvel, a 7 pH feletti lúgos talajban már nem érzi jól magát, abban kondíciója legyengül. Talaja legyen laza, vizet könnyen áteresztő, bár a száraz talajt átmenetileg elviseli, inkább nedves talaj az igénye. Ahhoz, hogy teremjen is, másik porzó fára van szüksége, saját virágpora nem termékenyíti.  

A fa lombjáról készült távoli felvételen nem látszik elváltozás, betegség.

A szelídgesztenyefa megmaradásának, jövőjének eldöntéséhez válaszomban leírtak alapján javaslom végiggondolni a fa sorsát, és hasznos lenne egy gyakorlott kertész vagy erdész favizsgálata is. A helyszínen, közelről más eltérések is feltűnhetnek, amik a döntést alapvetően befolyásolhatják.

Kiemelt kép: Pixabay

A vadgesztenye valójában mérgező, vigyázzunk vele!

2024. október 3. 09:10

A vadgesztenye az ősz talán legszebb termése, fontos azonban, hogy meg tudjuk különböztetni a szelídgesztenyétől. Mutatjuk, nem bonyolult.

Mit ültessünk az utcára a házunk elé?

2024. október 13. 05:40

Az utcafront hasznos zöldfelület még akkor is, ha parkolni kell a ház előtt. Ne felejtkezzünk el erről a lehetőségről sem, ha fásításra kerül a sor. Persze csak, ha szabályosan ültethetünk a közterületre!

Szelídgesztenye és vadgesztenye

2023. szeptember 29. 05:40

Rokonok? Hasonlóan néznek ki? Hasonló a felhasználásuk? Miért kapták ugyanazt a nevet? Hogyan különböztethetjük meg őket?

A Dunántúlon terem a legtöbb szelídgesztenye

2018. október 15. 07:40

Az árutermő szelídgesztenye ültetvények területe a SAPS-adatok alapján mindössze 215,5 hektár, az ültetvények elsősorban a nyugat-dunántúli megyékben helyezkednek el.