Külföldi és hazai vizsgálatok azt bizonyítják, hogy a szőlőben károsító atkák ellen (levélatka, gubacsatka, takácsatka), a ragadozóatkák sikeresen veszik fel a harcot. Elegendő már, ha szőlőlevelenként csak egy ragadozó atka is van.
Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa
Az ültetvény közelében lévő donor fákról passzív úton széllel, vagy emberi beavatkozással lemetszett csercsappal vagy ragadozó atkákat tartalmazó filccsíkkal, levéllel vagy hajtással stb., juttathatjuk be az ültetvénybe. A betelepített ragadozó atkák, amennyiben környezetkímélő szerrel permetezünk, az ültetvényben felszaporodnak, mert a donor fákról nemcsak ragadozó atka kerülhet az ültetvénybe, hanem táplálékuk, a virágpor is.
A donor fák például a törökmogyoró, a nyugati ostorfa, a mézesfa, a japánakác, együttesen szolgálhatja kora tavasztól őszig ragadozó atkával és virágporral a szőlőültetvényt és a szőlősgazdát, segítve a környezetkímélő növényvédelem megvalósítását.
A nevezett fákon nagy mennyiségben találhatók a poratkák, a Phytoseiidae, a Stigmaeidae családba tartozó ragadozó atkák.
A fák levélfonákainak morfológiája lényeges a ragadozó atkák szempontjából. A levél fonákán nemcsak a szőrözettnek, hanem a levélerezetnek is hatása van a ragadozó atkák megtelepedésére. Különösen, ha az erek kiemelkednek és az erek találkozójánál nyitott (török mogyoró) érzug van, mert itt búvóhelyet találnak maguknak a ragadozó atkák. A levélerezeten és a levéllemezen különböző szőrzet található. A levélfonák szőrzete többek között azért hasznos, mert megtapad rajta a virágpor, és rajtuk gyakran megjelenő gyöngyszőr alternatív táplálékforrást szolgáltat a ragadozó atkáknak, valamint rajtuk elhelyezhetik a ragadozó atkák a tojásukat, így védelmet nyernek a károsítóikkal szemben. A nyárfa levélfonáka nem szőrözött, ezért nem alkalmas, a keleti ostorfa levélfonáka pedig azért nem alkalmas, mert túlságosan serteszőrös, és a szemmel nem rendelkező, de sokat mozgó ragadozó atka a sűrű szőrzetbe gyakran beleütközik.
Véleményünk szerint a szőlő közelébe ültetve a donor fák alkalmasak lehetnek arra, hogy róluk a ragadozó atkák betelepüljenek az ültetvényekbe.