Milyen fát ültessünk a szőlőültetvény mellé?

Agrofórum Online

Külföldi és hazai vizsgálatok azt bizonyítják, hogy a szőlőben károsító atkák ellen (levélatka, gubacsatka, takácsatka), a ragadozóatkák sikeresen veszik fel a harcot. Elegendő már, ha szőlőlevelenként csak egy ragadozó atka is van.

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Az ültetvény közelében lévő donor fákról passzív úton széllel, vagy emberi beavatkozással lemetszett csercsappal vagy ragadozó atkákat tartalmazó filccsíkkal, levéllel vagy hajtással stb., juttathatjuk be az ültetvénybe. A betelepített ragadozó atkák, amennyiben környezetkímélő szerrel permetezünk, az ültetvényben felszaporodnak, mert a donor fákról nemcsak ragadozó atka kerülhet az ültetvénybe, hanem táplálékuk, a virágpor is.

Törökmogyoró

A donor fák például a törökmogyoró, a nyugati ostorfa, a mézesfa, a japánakác, együttesen szolgálhatja kora tavasztól őszig ragadozó atkával és virágporral a szőlőültetvényt és a szőlősgazdát, segítve a környezetkímélő növényvédelem megvalósítását.

Mézesfa

A nevezett fákon nagy mennyiségben találhatók a poratkák, a Phytoseiidae, a Stigmaeidae családba tartozó ragadozó atkák.

A fák levélfonákainak morfológiája lényeges a ragadozó atkák szempontjából. A levél fonákán nemcsak a szőrözettnek, hanem a levélerezetnek is hatása van a ragadozó atkák megtelepedésére. Különösen, ha az erek kiemelkednek és az erek találkozójánál nyitott (török mogyoró) érzug van, mert itt búvóhelyet találnak maguknak a ragadozó atkák. A levélerezeten és a levéllemezen különböző szőrzet található. A levélfonák szőrzete többek között azért hasznos, mert megtapad rajta a virágpor, és rajtuk gyakran megjelenő gyöngyszőr alternatív táplálékforrást szolgáltat a ragadozó atkáknak, valamint rajtuk elhelyezhetik a ragadozó atkák a tojásukat, így védelmet nyernek a károsítóikkal szemben. A nyárfa levélfonáka nem szőrözött, ezért nem alkalmas, a keleti ostorfa levélfonáka pedig azért nem alkalmas, mert túlságosan serteszőrös, és a szemmel nem rendelkező, de sokat mozgó ragadozó atka a sűrű szőrzetbe gyakran beleütközik.

Véleményünk szerint a szőlő közelébe ültetve a donor fák alkalmasak lehetnek arra, hogy róluk a ragadozó atkák betelepüljenek az ültetvényekbe.

Érdemes a kertbe ragadozó atkákat telepíteni?

2024. január 3. 04:40

Hogyan "hatnak" a ragadozó atkák, érdemes-e telepíteni a kertbe, meddig tart a védő hatás?

Az ellenségem ellensége a barátom – A ragadozó atkák

2018. június 28. 09:44

Elsősorban a hajtott zöldségkultúrákban (paradicsom, paprika, uborka, dinnye, padlizsán) és az üvegházi dísznövénytermesztésben vetik be a ragadozó atkákat, viszont egyes képviselőiket gyümölcsültetvényekben is felhasználják. Célszervezeteik között elsősorban tripszek, (széles- és takács-) atkák, valamint liszteskék szerepelnek.  

Két ragadozó atka kombinációja egy termékben

2024. február 22. 08:10

Két ragadozó atka páratlan kombinációja „kelt életre” a Bioline legújabb termékével, a Bugline Duo-val. Ez az innovatív növényvédő szer ugyanis nemcsak hatékonyan védi a növényeket a kártevők ellen, de egyszerű alkalmazásával és könnyű kijuttatásával idő- és költséghatékony megoldást kínál a termesztőknek.

Miért torzulnak a szőlő hajtásai és levelei?

2019. június 17. 10:26

S. Soma kérdése: A szőlőim egy részén teljesen eltorzultak a levelek, illetve a hajtásvégek is. Úgy tűnik, nem is fejlődik "normálisan" az a növény. Mi okozhatja ezt, hogyan védekezhetek?