Milyen fűmagot válasszunk?

Milyen fűmagot válasszunk?

Agrofórum Online

Kertünkben füvesítést, új fű telepítését tervezzük.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező! 

Ahány kert, annyi féle. Javaslathoz ismernem kellene a terület elhelyezkedését, benapozottságát, talaj minőségét, a később ápolási lehetőségeket. Ezeket a fontos információkat nem adta meg, csak általánosságban, alapelvek felvázolásával tudom terveit segíteni.

Tudni kell, hogy az árusított fű vetőmagok fűmagkeverékek. Azt jelenti, hogy több fűfaj magja van megfelelő arányban összekeverve. Célja, hogy az egyes fűfajok növekedési habitusa, adottságai egymás tulajdonságait kiegészítsék, és az év minden szakaszában valamelyik biztosítsa a zöld felületet.

A magválasztáshoz meg kell figyelnie, hogy a füvesítésre szánt fölterületet süti-e nap, mennyi ideig, a nap mely szakaszában. A folyamatos napsütés a talajt hamar kiszárítja, különösen nyári meleg időjárásnál, ilyen területre szárazság tűrő, víztakarékos fűkeveréket, fajokat érdemes választani. Tartósan árnyékos területre csak árnyéktűrő magkeverék választása lesz sikeres, különben 1-2 év után a fűállomány kiritkul, a fűkeverék árnyékot nem tűrő fajai kipusztulnak fény hiányában. Még az árnyéktűrő gyepnek is szüksége van nap 1-2 óra napsütésre. Ahol a gyepet tartós taposás éri (sport, játék), oda taposást tűrő sport fűkeverék ajánlott. A lassan növő Relax fűkeverék előnye a lassú növekedése, ezért ritkábban kell/lehet nyírni. A golf magkeverék a legigényesebb gyepekhez használható, ezt csak olyan helyekre javasolt telepíteni, ahol sűrűn végzett nyírása, intenzív ápolása (folyamatos tápanyag pótlás és öntözés) biztosítva lesz.

 A fűmagkeverékek csomagolásán a fűfajok neve és összetétele fel van tüntetve, bár gyakran igen pici betűkkel, aki nem tud róla, nem is találja meg. A tudatos vásárló ebből a tájékoztató adatból ismerheti meg a fűfajok nevét és arányát %-os értékben.

Magkeverékek leggyakoribb fűfajai:

Nádképű csenkesz (Festuca arundinacea)

Bokrosan növő, mély gyökérzetű, talajra nem igényes fűfaj, taposást és szárazságot is tűri, félárnyékot is elviseli.

Angol perje (Lolium perenne)

Bokrosan növő, őshonos, kötött talajt is bíró, jól alkalmazkodó fűfaj. Szárazság és árnyéktűrése átlagos, taposás tűrése kiváló. Rövidre nyírást nem szereti.

Réti perje (Poa pratensis)

Mélyre hatoló, tarackoló gyökérzetű aljfű, szárazság és taposás tűrése jó, árnyékos helyre nem való.

Vörös csenkesz (Festuca rubra var.rubra, commutata, trichophylla)

Tarackoló gyökérzetű aljfű, taposás és szárazság tűrése jó, kiváló árnyéktűréssel rendelkezik.

Juhcsenkesz (Festuca ovina)

Kifejezetten szárazságtűrő, mélyre hatoló gyökérzetű fűféle, kevés gondozást igénylő fűkeverékek alkotója. Bármelyik magkeveréket is választja, mind a fűvetés, mind a fűállomány fenntartása rendszeres öntözést igényel. Telepítés előtt az öntözés feltételeit is ki kell alakítani, öntözés nélkül a gyep telepítése nem lesz sikeres.

Fenntarthatósági trükkök természetes kertekhez

2023. október 12. 05:40

Vajon mitől lesz egy kert valóban fenntartható? Lássunk most néhány trükköt, ötletet!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: sokat tehetünk gyepjeinkért, hogy életerősen vészeljék át a fagyos hónapokat

2022. október 19. 11:04

A pázsitok rendszeres nyírására még most is szükség van, de a tarlómagasságot emeljük fel, nehogy az első fagyok károsítsák a nyugalmi állapotban levő rügyeket.

Így gondozzuk a gyepet, hogy szép legyen!

2023. április 23. 15:37

Nézzük sorra, mit kell tennünk azért, hogy idén végre ne a szomszéd fűje legyen zöldebb!

Gondoskodjunk megfelelően a növényeinkről a nyári nyaralások időszakában is!

2021. június 29. 05:43

Előfordulhat, hogy nem sikerül senkit sem beszerveznünk a növények megöntözésére a többnapos nyaralásunk időtartamára. Milyen előkészületeket tehetünk, hogy a szobanövényeink és a kertlakók is átvészeljék ezt az időszakot?