Milyen károkat okoznak a sáskafajok a kertben?

Agrofórum Online

Szeretném megkérdezni Önöktől, hogy a különböző sáskafajok milyen károkat tudnak okozni a kertben?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az idei évben több megyében is jelentős sáska-felszaporodásról és -kártételről érkezett beszámoló, amelyért nem a vándorsáskák, hanem hazai honos fajok tehetők felelőssé. Elsősorban két faj, az olaszsáska és a marokkói sáska szaporodtak fel egyes területeken káros mértékben. Az olaszsáska egy polifág kártevő, mely főként kétszikű növényeken táplálkozik, de a zsenge kukoricában is okozhat károkat. Leginkább a hüvelyes fajokat kedveli, de burgonyán, napraforgón, szőlőn, répaféléken és málnán is találkozhatunk rágásának nyomaival. Okozott kártételének mértéke elsősorban egyedszámától függ. Táplálkozása nyomán levéllyuggatás, karéjozás, de tarrágás is kialakulhat. Súlyos esetben csak a növények vastagabb szárrészei, levélnyelei maradnak vissza jelenlétük nyomán. Az olaszsáska tojás alakban képes átvészelni a telet. A lárvák május-júniusban kelnek, majd 5-6 hét táplálkozás elteltével fejlődnek imágóvá.

A marokkói sáska előző társával ellentétben az egyszikű növényeket részesíti előnyben táplálkozása során, de gradáció esetén számos kétszikű növény is szerepelhet étlapján. Elsősorban a lucernát keresi fel egyszikű növény hiányában, de paprikán, burgonyán, hagymán, babon, répán és dinnyeféléken is károsíthat. A marokkói sáskának nincsen jellegzetes karéjozó rágása, de táplálkozása súlyos esetben ugyancsak tarrágásig fokozódhat. Évente egy nemzedékű kártevő, mely tojás alakban telel. A lárvák május végétől folyamatosan jelennek meg, lárváik 5 stádium után, kb. július közepétől vedlenek imágóvá. Az imágók akár nagyobb csapatokba is tömörülhetnek, táplálék hiányában újabb területet keresnek fel, akár több km-es távolságra is eljuthatnak. 

A sáskák elleni védekezés a leghatékonyabb akkor lehet, ha még tavasszal, célzottan, a kelő lárvák ellen permetezünk. Fontos, hogy túlzott mértékű károsításukat még a szárnyaik kialakulása előtt megakadályozzuk, hiszen az adott növényzet tarrágása után, más növényzet károsításába kezdenek bele. Az évben a Sumi Alfa 5 EC (50 g/l eszfenvalerát), a Karate Zeon 5 CS (50 g/l lambda-cihalotrin), a Decis Forte (100 g/l deltametrin), és a Mospilan 20 SG (200 g/kg acetamiprid) rovarölő szerek Magyarország teljes területén felhasználhatók olaszsáska, marokkói sáska és egyéb sáskafajok ellen földi permetezéssel.

Kiemelt kép: Pixabay

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Mi lehet a megoldás a szárazság miatt tapasztalható szokatlan gyümölcskárosítók ellen?

2022. július 30. 04:36

Az idei rendkívüli meleg nyár lehet az oka, hogy számos olyan rovar, és más állat károsítja azokat a gyümölcsöket, melyeket korábban soha. Van-e megoldás ellenük?

Magyarországon fogták be egy sáska legelső példányait

2024. március 23. 10:10

Bár mérete alapján a második legnagyobb hazai sáskafaj a keleti vándorsáska után, az év rovarának járó aranyérmet így is bezsebelte 2024-ben. Ismerjük meg közelebbről a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatójának segítségével a sisakos sáskát!

Szükséghelyzeti engedélyt kapott négy növényvédő szer a sáskák elleni védekezéshez

2025. július 15. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legújabb közleményében adta ki a tájékoztatást arról, hogy négy növényvédő szer felhasználására adott ki szükséghelyzeti engedélyt a hatóság sáskafajok elleni védekezésre.