Milyen károsító támadhatta meg a díszalmafákat?

Agrofórum Online

Kertünk előtt az utcai járdán van 2 db 15-20 éves díszalmafa. Csodálatos rózsaszínű virágaikat tavasszal sokan megcsodálják. Valami történt a fákkal, az összes apró termés megfeketedett, összeaszalódott, és rajta lógnak az ágakon, nem hullottak le. A fatörzseken, sok helyen sebeket, kéregleválásokat is látok. Mi történhetett velük? Mit tehetek, hogy ez ne ismétlődjön meg?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Furcsa elváltozás látható a képeken, még én sem láttam ilyet korábban. A betegségnél moníliás termésrothadásra, és a fertőzött gyümölcsök mumifikálódására gondolok. Nyár végén, ősszel extrém esős időjárás volt, ami a kis almáknál a héj repedését okozhatta, s annak nyomán a termésfertőző moníliagomba (M. fructigena) hatolt be a gyümölcsökbe. A gyümölcsmúmiákon gyakran másodlagosan szaprofita gombák szoktak megtelepedni, ezek színe fajtól függően eltérő lehet, gyakoriak a feketés színű, bársonyos bevonatot képező gombák.

Ilyen állapotban már nem lehet sokat tenni a kis almákkal. Mivel a betegséget kiváltó gombák a fertőzött gyümölcsökön és ágakon telelnek át, azokat javasolt a rügyfakadás előtt lemetszeni, eltávolítani. A fekete díszalmatermések földre hullása megelőzhető a fa koronája alá leterített ponyva, fóliatakaró segítségével. Az észlelt kéregelhalásokat keféléssel meg kell próbálni ledörzsölni, a felületet réz hatóanyagú gombaölő szerrel lemosás szerűen permetezni. Az esetleges elhalt fás veszőket, ágakat pedig indokolt le-, illetve kimetszeni még a rügypattanás előtt.  

Gyümölcsmúmiák a díszalmafán (fotó: a kérdező felvétele)

Az út menti fákra általában kevés figyelmet fordítanak a tulajdonosok. Pedig azoknak is szükségük van, a kertben növő fákhoz hasonlóan, évente legalább egyszeri tápanyaggal történő ellátásra, valamint aszályos nyarakon, amilyen az utóbbi évekre jellemző volt, alkalmilag bőséges vízadaggal öntözés(ek)re. A jó kondícióban lévő fák betegségekkel szembeni ellenálló képessége magasabb.

Kéregleválások a fás részeken (fotó: a kérdező felvétele)

Az érintett fák kérgén látható sárga és szürke színű bevonatok zuzmótelepek, a betegség kialakulásában nincsen szerepük.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Lankadnak, sárgulnak a meggyfa levelei. Mivel tudnám az állapotát helyrehozni?

2023. július 12. 04:36

Meggyfa levelei kókadtak, sárgulnak, méretük fele akkora, mint szokott lenni. Milyen permetezéssel, mivel tudnám ezt az állapotot helyrehozni?

Öntözni, öntözni, öntözni!

2018. augusztus 20. 08:44

Komoly vita zajlik hazánkban az öntözés jogosságáról, szükségszerűségéről az öntözni kívánók és az ivóvízért aggódók között. Az ivóvíz nagy kincs, megőrzése fontos, de öntözés nélkül nem lehet ma már eredményesen gazdálkodni.

A szabadföldön termesztett paradicsom integrált növényvédelme

2019. július 31. 05:37

Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem elveit a házikertünkben vagy hétvégi telkünkön? Mit tehetünk zöldségeink (pl.: a paradicsom) legteljesebb védelme érdekében? Ehhez nyújt segítséget egy egyetemi kutatás összegyűjtött anyaga.

Azbeszt is van a magyarországi ivóvizekben

2024. február 9. 16:40

Az azbeszt, ez a természetes formában előforduló ásvány, jó ideje tudjuk, hogy rendkívül veszélyes anyag. Az azbeszttartalmú termékek megsérülésekor apró szálak lélegezhetők be, ami idővel olyan betegségek kialakulásához vezet, mint az azbesztózis, a mezotelióma és a rák más formái.