Milyen károsító támadhatta meg a díszalmafákat?

Agrofórum Online

Kertünk előtt az utcai járdán van 2 db 15-20 éves díszalmafa. Csodálatos rózsaszínű virágaikat tavasszal sokan megcsodálják. Valami történt a fákkal, az összes apró termés megfeketedett, összeaszalódott, és rajta lógnak az ágakon, nem hullottak le. A fatörzseken, sok helyen sebeket, kéregleválásokat is látok. Mi történhetett velük? Mit tehetek, hogy ez ne ismétlődjön meg?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Furcsa elváltozás látható a képeken, még én sem láttam ilyet korábban. A betegségnél moníliás termésrothadásra, és a fertőzött gyümölcsök mumifikálódására gondolok. Nyár végén, ősszel extrém esős időjárás volt, ami a kis almáknál a héj repedését okozhatta, s annak nyomán a termésfertőző moníliagomba (M. fructigena) hatolt be a gyümölcsökbe. A gyümölcsmúmiákon gyakran másodlagosan szaprofita gombák szoktak megtelepedni, ezek színe fajtól függően eltérő lehet, gyakoriak a feketés színű, bársonyos bevonatot képező gombák.

Ilyen állapotban már nem lehet sokat tenni a kis almákkal. Mivel a betegséget kiváltó gombák a fertőzött gyümölcsökön és ágakon telelnek át, azokat javasolt a rügyfakadás előtt lemetszeni, eltávolítani. A fekete díszalmatermések földre hullása megelőzhető a fa koronája alá leterített ponyva, fóliatakaró segítségével. Az észlelt kéregelhalásokat keféléssel meg kell próbálni ledörzsölni, a felületet réz hatóanyagú gombaölő szerrel lemosás szerűen permetezni. Az esetleges elhalt fás veszőket, ágakat pedig indokolt le-, illetve kimetszeni még a rügypattanás előtt.  

Gyümölcsmúmiák a díszalmafán (fotó: a kérdező felvétele)

Az út menti fákra általában kevés figyelmet fordítanak a tulajdonosok. Pedig azoknak is szükségük van, a kertben növő fákhoz hasonlóan, évente legalább egyszeri tápanyaggal történő ellátásra, valamint aszályos nyarakon, amilyen az utóbbi évekre jellemző volt, alkalmilag bőséges vízadaggal öntözés(ek)re. A jó kondícióban lévő fák betegségekkel szembeni ellenálló képessége magasabb.

Kéregleválások a fás részeken (fotó: a kérdező felvétele)

Az érintett fák kérgén látható sárga és szürke színű bevonatok zuzmótelepek, a betegség kialakulásában nincsen szerepük.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Kellemetlen meglepetés: rajzik a tarka szőlőmoly és a keleti gyümölcsmoly

2019. április 25. 06:17

A tartós szárazság és az átlagosnál melegebb idő hatására a növények előrébb tartanak fejlődésükben, de a kártevők is hamarabb és intenzívebben rajzanak.

Az öntözés és hatása a talajra

2018. december 1. 05:36

A fejlett növénytermesztési termesztéstechnológiának ma már része a víz pótlása is. Az öntözést és tápoldatozást tervszerűen be kell építeni a technológiába, melynek kivitelezése során figyelembe kell venni az öntözés talajra gyakorolt hasznos és káros hatásait egyaránt.

Borszőlő felszín alatti csepegtető öntözése – gyakorlati szemmel

2023. augusztus 1. 15:40

Nem is olyan régen még elképzelhetetlen volt, hogy szőlőt öntözzünk – bármilyen módon –, mára ez a helyzet változni látszik.

Vízjogi engedély nélkül is díjmentesen lehet öntözni

2019. május 6. 09:17

Az intézkedést a szárazság miatt vezette be a kormány, a gazdák így külön engedély nélkül 1200 köbméternyi vizet használhatnak fel mintegy 100 hektárnyi területen legfeljebb egy hónapig, a tartósan vízhiányos időszakban.