13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő

Milyen kártevő fúrhatja meg a retek gumóit?

Agrofórum Online

Mi teszi tönkre a retket? Tavalyi év tavaszán alig tudtunk saját retkünkből enni, valami megfúrta gumóit. Mit tehetnénk ellene, hogy az idén ezt elkerüljük?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A retek az egyik leghamarabb vethető zöldségfajunk, rövid tenyészidejének köszönhetően pedig az egyik leghamarabb betakarítható termésű zöldségfajunk is. Termesztése viszont nem minden évben mondható sikeresnek. A növényvédelme a pár hét fejlődési időszaka alatt is nagy odafigyelést igényel, hiszen számos kártevő, de kórokozó is ronthatja gumóinak minőségét. A talajlakó kártevők, pajorok és drótférgek felületi rágása mellett gyakori kártevői a gumóknak a belsejükben élő gyökérlégy és a káposztalégy lárvái.

A gyökérlégy báb alakban telelő kártevő, melyből az imágók már kora tavasszal rajzásnak indulnak. Tojásaikat a növények közvetlen közelébe helyezik el, melyekből a pár nap alatt kikelő lárvák gyorsan a retek gumóiba képesek húzódni. Növekedésükkel párhuzamosan pedig egyre szélesebb járatokat rágnak annak belsejében. A nyű típusú, fehér színű, pár cm-es lárvák a gumókban való táplálkozásuk befejezése után a talajban bábozódnak, évente 2-3 nemzedékük is kifejlődhet.

A káposztalégy a gyökérlégyhez hasonló kártétellel és életmóddal rendelkezik. Házi légyre hasonlító imágóik tojásaikat a növények gyökérnyaki részéhez rakják le, majd a lárvák folyamatos kelésük során húzódnak be a tápnövénybe.

A gumókon károkat okozó kártevők elleni védelem alapjának a vetésváltás tekinthető. A kémiai védekezés sikerességét elsősorban az időzítés pontossága határozza meg, melyet az imágók rajzásának idején kell elvégezni. Mindkét kártevő fajra elhúzódó rajzás a jellemző, így akár több alkalommal is érdemes a permetezést megismételni. A kontakt, rövid hatástartalmú készítmények alkalmazásával (Decis, Deltam) a tavasszal a retken szintén gyakran károsító, lombján akár súlyos károkat is okozó, földibolhák egyedszáma is csökkenthető. Az apró fekete, mozgatás hatására elugráló bogarak súlyos levélveszteséget okozhatnak, főként a kicsi, növekvő növényeken.

A retek termesztése során gyakran előfordul a gumók felrepedése, pudvásodása is, melyet a nem megfelelő vízellátás okoz. Ügyeljünk arra, hogy a termesztés során a talajt soha ne hagyjuk kiszáradni! Csapadék hiányában a vizet egyenletesen eloszlatva próbáljuk meg a növény számára kijuttatni!

Kiemelt kép: Pixabay

Meghatározó az őszi káposztarepce levéltetű fertőzöttsége

2020. október 21. 08:02

A mind gyakrabban jelentkező káposztalégy fertőzés következtében tápanyag ellátási zavarok lépnek fel a növények néhány százalékánál.

Egy újabb kártevő a repcetáblákon

2021. október 25. 04:36

A kis káposztalégy a hűvösebb és csapadékosabb termőtájak, vagy évjáratok repcekártevője, leginkább ezeket a viszonyokat kedveli.

Fókuszban a gyakorlatorientált növényvédelmi kutatás

2018. február 6. 12:17

Az atkáktól a gyapottok-bagolylepkén és tripszeken át a mozaik vírusig. Keszthelyen gyűlt össze a növényvédős szakma.

A repce korai vetésének veszélyei

2023. szeptember 18. 05:40

Az utóbbi években egyre inkább terjed a gazdálkodók körében a repce olykor szélsőségesen korai, akár augusztus közepén történő elvetése, amely azonban több szempontból is súlyos kockázatokat rejt magában.