Milyen kezelés kellene a mogyoró ágán megjelent fehér gombák ellen?

Agrofórum Online

Mogyorófám egyik fő ágán fehér gombák jelentek meg (képen láthatók). A másik ágán ilyenek nincsenek, de ott a levelek erősen barnulnak. Milyen kezelés kellene a gombák eltüntetésére? Az elbarnulás ellen mi lenne hatásos?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A küldött képen két betegséget kiváltó ok is látható.

A fehér, kisméretű, termőtestet fejlesztő gomba, aminek kalapjai elszórtan már kifejlődtek a mogyorófán, a hasadtlemezű gomba (Schizophyllum commune).

Hosszú életű, rendkívüli alkalmazkodó és szaporodó képességű gomba, egész évben megtalálható, Magyarországon és az egész világon igen gyakori, elterjedt gombafaj. Termőtesteit a már beteg, legyengült vagy elhalt fás részeken fejleszti, általában nagy tömegben. A fa fertőzését követően – néhány év tünet nélküli lappangási idő után, mialatt a gomba a fában szétterjed és felszaporodik – jelennek meg a kéregelhalás tünetei, utána a fehéres színű termőtestek. Néhány év után a fa kipusztul. E gomba lemezei között egész évben, még télen is életképes spórák tömege található, ezek biztosítják a folyamatos fertőzését. Megtelepedik az élő lombhullató fákon, gyümölcsfákon egyaránt, fenyőfákon ritkán, megtalálható elhalt ágakon, fakorhadékon is. A termőteste nem ehető, nem fogyasztható.

Hasadtlemezű gomba (Schizophyllum commune)

A gomba spórái emberre is veszélyt jelenthetnek, gyenge immunrendszerű személyeknél megtapadva az orr nyálkahártyáján fejlődésnek indulhatnak.

Gombák a mogyorófán

A megfertőződött fa nem gyógyítható, a kezdeti helyi ágelhalás csonkolással, visszavágással még lokalizálható, a beavatkozás csupán a fa pusztulásának eltolását eredményezi. A fa vissza- vagy kivágásának végén fontos a vágó szerszámok alapos fertőtlenítése és a levágott beteg fa megsemmisítése.

A gomba mellett a fakérgen apró, kör alakú lyukak is láthatók, szúbogár is megtelepedett a fában. A szúbogarak gyengültségi kártevők, életerős fákat nem képesek megfertőzni. A bogár és lárvái a fák kérge alatt élnek, táplálkoznak és szaporodnak, elrágják a növények vízszállítását végző edénynyalábokat, ami a növény száradásához vezet. Szúfertőzött növények a bogártól nem mentesíthetők. Védekezés ellenük a megelőzés: a növények igényének megfelelő feltételeket kell biztosítani (megfelelő tápanyagellátás, víz a talajban). A szúval fertőzött fákat még azelőtt ki kell vágni, mielőtt a szúbogarak elhagynák az elhalt fákat, hogy új élő egyedeket keressenek maguknak. Nem tanácsos tűzifának feldarabolni és tárolni.

Milyen károsító támadhatta meg a díszalmafákat?

2023. március 9. 04:37

Kertünk előtt az utcai járdán van 2 db 15-20 éves díszalmafa. Csodálatos rózsaszínű virágaikat tavasszal sokan megcsodálják. Valami történt a fákkal, az összes apró termés megfeketedett, összeaszalódott, és rajta lógnak az ágakon, nem hullottak le. A fatörzseken, sok helyen sebeket, kéregleválásokat is látok. Mi történhetett velük? Mit tehetek, hogy ez ne ismétlődjön meg?

Mi hámozgatja a kukorica leveleit?

2022. augusztus 12. 04:38

Kérem válaszukat arra vonatkozóan, hogy mi károsítja a kukorica leveleit fehér sávokat rágva rajtuk?

Megállíthatatlan? Csigák dézsmálják a veteményest országszerte

2018. augusztus 2. 06:26

M. Imre kérdése: Mióta elkészült az automata öntözőrendszer, azóta nem bírunk a csigákkal, teljesen tönkreteszik a veteményest.

Mire kell ügyelni a padlizsán termesztése során?

2023. április 12. 04:36

Idén szeretném megpróbálni a padlizsán termesztését a kertemben. Mire kell ügyelni a padlizsán termesztése során?