Milyen lárvák rágnak a gyümölcsfa leváló kérge alatt?

Agrofórum Online

Milyen lárvák károsítanak a gyümölcsfám leváló kérge alatt? A kéreg alatt lárvákat és járatokat is találtam. Mit tehetek ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák fás részeiben sajnos több olyan kártevő is fejlődhet, melyek jelenléte által súlyos károkat, gyengülést, de a növény részleges és teljes pusztulását is képesek kiváltani. A legfeltűnőbb méretű lyukakat a fák fás részein a nagy farontó lepke lárvája okozza, de közeli rokona a kis farontó egyaránt képes szemmel is jól látható sérüléseket okozni. A fás részek károsodása nyomán leggyakrabban tünetként mézgafolyás figyelhető meg, de a lárvák táplálkozása által keletkező ürülék szintén általános tünetnek mondható.

A kéregmoly lárváinak táplálkozása nyomán a kéregrész alatt kanyargós járatokat figyelhetünk meg, melyekben gyakran a kártételt okozó hernyók, vagy azok bábjai is fellelhetők. A rajzáskor pedig a járatokból kilógó bábingek ugyancsak megfigyelhetők. A táplálkozásuk nyomán sajnos nemcsak a kéregrész alatti terület sérülhet, hanem a hernyó az élő fás részbe is képes berágni, így akadályozva a tápanyag- és vízfelvételét a fának. A fa legyengülése így sok esetben nemcsak növekedésének csökkenésében mutatkozik meg, hanem csúcsszáradásban, ágelhalásban egyaránt.

A kártevő főként a csonthéjas gyümölcsfajokat kedveli, de az almatermésűeken szintén találkozhatunk károsításukkal. A kéregmolynak évente két nemzedéke fejlődik ki, a károsításuk helyén telelnek át hernyói. Az első nemzedék lepkéi májusban kezdenek kirepülni, rajzásuk egészen június végéig is elhúzódhat. A második nemzedék ugyancsak elhúzódó rajzásidővel fejlődhet ki, mely júliusban kezdődik és augusztus végéig is eltarthat.

A védekezés lehetőségei

Azokban a kertekben, ahol a kártevő előfordulása már bizonyított és rendszeresnek mondható, ajánlatos feromoncsapdát kihelyezni, majd ez alapján, a rajzás kezdete után három héttel kémiai védekezést folytatni. A fás részeket is permetezzük le a kezelés során, így az esetleg tojásból kelő, fás részekbe rágó hernyók is érintkeznek a permetszerrel (Karate Zeon 5 CS, Mospilan 20 SG)! A téli fatisztogatási munkálatok során a leváló, mézgás részeket óvatosan távolítsuk el, az alattuk áttelelő lárvákat pusztítsuk el, ennek során azonban ügyeljünk a kéregrész további sérülésektől való megóvására!

Kiemelt kép: Pixabay

Hogyan készüljünk fel, ha ősszel gyümölcsfát ültetnénk?

2023. szeptember 18. 04:38

Kertembe szeretnék ősszel pár gyümölcsfát ültetni. Hogyan készüljek fel erre?

Őszi teendők a gyümölcsösökben

2020. október 19. 10:01

Ha vége a gyümölcsszedésnek, hajlamosak vagyunk hátra dőlni, pedig ez nagy hiba! Ne zárjuk be a kertet, ne hagyjuk magára az ültetvényt ilyenkor, hiszen a következő szezonra most tudjuk felkészíteni a gyümölcsfákat. Gyakori gond, hogy a szüret után a letermett fákat nem vagy nem kellő módon készítik fel a következő évi szezonra. Ebben a cikkben ennek a kérdésnek a fontosságára hívom fel a figyelmet, azaz: hogyan tudjuk optimalizálni gyümölcsfáink tartalékait?

Miért és hogyan kezeljük a metszés által okozott sebeket gyümölcsfákon?

2021. február 25. 10:52

A sebek gyógyulási folyamatát számos termesztési és technológiai tényező befolyásolja.

A gyümölcsfa-nyesedék felhasználásának módjai

2023. szeptember 2. 08:10

Mihez kezdjünk a kertünkben levágott gallyakkal? Elégetni ma már nemigen szabad, a kukába sem férnek be, nincs is igazán helyünk tárolni őket. Gondolkozzunk hát másként: mire tudnánk felhasználni a levágott nyesedéket úgy, hogy végül ez is a hasznunkra váljon?