Milyen módszerrel tudom a borostyánt kiirtani?

Agrofórum Online

Tartós harcban állok kertemben a borostyánnal. Hogyan tudom a fejlett borostyánokat kiirtani, mindig visszanőnek, mindenhol megjelennek?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A borostyán (Hedera helix) örökzöld liánszárú fás cserje, évelő, igénytelen, igen agresszívan terjedő növény. Vadon is előfordul, de számos kerti változatát dísznövényként is szaporítják. Erős növekedésű, megfásodó szárai 10 méternél hosszabbra is megnőnek falakra, kerítésekre, fákra felfutnak, ahol támaszt találnak.

Terjedésüket könnyű és többféle szaporodási módjuk segíti. Hajtásaik talajjal érintkezve gyorsan járulékos gyökereket fejlesztenek, onnan már önálló növényként élnek tovább. Szaporodásukat madarak is segítik, fekete apró bogyóikat a madarak fogyasztják, magjaikat elszórják, terjesztik. Mindkét terjedési forma ellen másképp tudunk védekezni.

Felfutott a borostyán

A meggyökeresedett kúszó liánjai irtását visszavágással szokták kezdeni. Ennek célja a tövek, elágazások jobb áttekinthetősége, és a vékonyabb hajtások feltépése a talajról. A legyökeresedés mélysége különböző lehet, a néhány hónapos gyökeres hajtások könnyen felhúzhatók a talajból kézi erővel vagy vasvillás rásegítéssel (alányúlással) is. Figyelni érdemes a talaj nedvességét, nagyobb 30-40 mm-es esők után a föld kellő mélységig átnedvesedik, meglazul, a gyökeres borostyán szárak könnyen kihúzhatók, tulajdonképpen gyomlálhatók. Ezzel együtt a magról kelt fiatal borostyánokat is érdemes gyökerestől kihúzni, így megelőzhető azok megerősödése. Évente 1-2 alkalommal hasznos ily módon megakadályozni szaporodásukat.

A több éves borostyán tövek már megfásodtak, vastagságuk több centimétert is meghaladhatja, azokat meg lehet próbálni kiásni vagy kivágni fejszével. Tökéletes kiemelésük ritkán kivitelezhető, általában meg kell ismételni a munkafolyamatot, de egyre könnyebbé válik a kiemelés, mivel a tő fokozatosan gyengül. A tőről előtörő hajtásokat ismételten vissza kell vágni, évente 2-3 alkalommal is, hogy gyengüljön.

Borostyán termésekkel

A fás növények irtására (erdészetekben is) használják a glifozát hatóanyagú gyomirtó szereket. A glifozát nem veszélytelen szer, de gondossággal és körültekintéssel használva biztonsággal alkalmazható. A permetlevet a borostyán fás részébe fúrt lyukakba bele vagy a metszési felületre kell kijuttatni, csak oda. Ne folyjon le a felületről, csak annyit kell felkenni vagy fecskendezni, ami a lyukakban vagy a felszínen megáll. Cserjeirtáshoz megemelt dózist engedélyezett. Talajon keresztül nem hat, a növénybe a fás szöveteken vagy a levelek felszínén keresztül szívódik fel. Mivel kezelés előtt a zöld hajtásokat levágjuk róla, így annak kezelése felesleges. A felszívódás csak aktív növény esetében áll fenn, novembertől áprilisig a csökkent anyagcsere miatt a kezelés nem javasolt.

A fákra felkúszó borostyánnál annak gyakran kar vastagságú, fatörzsre simuló szárát fűrésszel le kell választani, a fa megsértése nélkül. Kihajtásakor pedig a talajhoz közel már lehet a fás borostyán tövét kezelni a fentebb leírtak szerint.

Lehet a klemátiszt otthon szaporítani?

2023. január 14. 10:39

Lehet a klemátiszt otthon szaporítani? Ha igen, mikor és hogyan?

Mire figyelmeztetnek a szőlőmetszéskor látható tünetek?

2020. január 28. 09:45

S. Soma: Érdemes-e a szőlő téli metszésekor alaposabban szemügyre venni a növényt? Vannak-e olyan árulkodó jelek, amelyek megkönnyíthetik vagy előkészíthetik a szőlő növényvédelmét?

Mik lehetnek a fekete képletek a babérmeggy levelein?

2023. június 21. 04:36

A csatolt képeken látható fekete képletek jelennek meg a babérmeggy levelein szinte minden évben (4 éves telepítés). Azt mondják, hogy gubacsatka, de Flumite-al permetezve sem változott a helyzet. Szeretném tudni mi lehet ez, hogy tudjak ellene védekezni!

Megmérgezik a csigaölő szerek talajba jutva az édesburgonyát és a sárgarépát?

2023. június 5. 12:36

Érdeklődnék, hogy a csigaölő szerek (Shalimar, Metarex inov) megmérgezik a talajba jutva az édesburgonyát, sárgarépát, ha én 10-20 cm-re köréjük szóróm a talajfelszínre? Tehát ehetem én ezeket a zöldségeket, ha az említett szerekkel védekezem a csigák ellen?