27℃ 14℃
június 21. Alajos, Leila

Milyen növényvédelmet igényel a kajszi szüret után?

Agrofórum Online

Kajszibarack fáimon a késő tavaszi fagyok hatására csak pár gyümölcsöt szüretelhettem. A nyár folyamán jelentkezhetnek-e még kórokozók a fákon?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Azon kajszifákon, ahol a szüret után a lomb védelmét elhanyagolják, a sztigminás és a gnomóniás levélbetegség jelentős mértékű korai lombhullást okozhat. Az apiognomóniás levélfoltosság (Apiognomonia erythrostoma) tünetei kizárólag a levélen észlelhetőek. Egyes évjáratokban járványszerű fellépése a nyár közepére akár teljes lombvesztést is okoz, mely az ültetvény kondíciójára és a következő évi termésre is hatással van. A tünetek 4-5 mm átmérőjű, először halványsárgás, majd később elmosódott szélű foltok formájában jelentkeznek a leveleken. A foltok nagyobbodnak, a levél nagy részére kiterjednek, kezdetben vörösesbarnára, majd szürkésre színeződnek. Az így kialakult foltokat sárga udvar veszi körbe.

A beteg levelek kanalasodnak, majd lehullnak. A sztigminás levélfoltosság (Stigmina carpophila) hatására a kajszi levelén pár mm átmérőjű sárgászöld foltok jelennek meg, amik barna, keskeny szegéllyel határoltak. A foltok közepe később kieseik, barna szegélyük azonban megmarad. A hajtásokon is jelentkezhetnek a tünetek, hosszú ovális barna foltok formájában, amik a nyár vége felé kiszürkülnek. A fertőzött vesszők bőrszövete felrepedezhet, amennyiben a folt a vesszőt körülöleli, akkor a vessző elszárad.

E levélfoltosságok elleni védelem a kajszibarack növényvédelmének egyik sarkalatos pontja, ezért elsősorban a betegség kialakulásának megelőzésre kell törekednünk.  Az ősszel lehullott levelek összegyűjtésével és megsemmisítésével vagy talajba forgatásával és bomlásuk elősegítésével a következő évi fertőzés mértéke csökkenthető. Ősszel és tavasszal a rügypattanás előtt nagy lémennyiségű rezes lemosó kezeléssel alapozhatjuk meg a kórokozók elleni védekezést. Csapadékos időszakban nagyobb a fertőzés veszélye. Súlyos járvány általában az intenzív májusi esők hatására alakul ki.

A kémiai védekezéseket ezért ajánlatos ennek megfelelően időzíteni. Bimbós állapotban, virágzáskor, valamin sziromhullás után a moníliás fertőzés elleni védekezéssel összehangolna makoceb, ciprodinil, penkonazol hatóanyagú szerekkel permetezzünk. A vegetációs időszakban a további kezelések szükségessége esetében ugyanezen készítmények is felhasználhatóak a kórokozók terjedésének megelőzésében. A sztigminás betegség esetében metszéskor a beteg vesszők levágása és megsemmisítése is akadályozza terjedésüket.

Mi lesz a kérgét vesztett, lyukakkal teli törzsű kajszifával?

2023. december 28. 04:37

S.O.S. Mi történt a sárgabarackfánkkal? Eltűnt a kérge és lyukak vannak rajta? Mi lesz vele?

Megnőtt a tűzelhalás és a varasodás fertőzésének veszélye almástermésűeknél

2019. május 14. 04:36

Az időjárási körülmények miatt a tűzelhalás és a varasodás veszélye is megnőtt az almásokban és körtésekben. Továbbra is szükségesek az almafa lisztharmat elleni kezelések.

Hogyan és mikor érdemes a kajszifát metszeni?

2021. február 18. 08:37

Termő kajszifám nagyon elsűrűsödött, mely részeit távolítsam el? Mikor végezzem el a metszést?

Himlősek a szilvafák?

2020. augusztus 14. 10:35

Kajszi- és szilvafáimon himlő vírusra utaló jeleket találtam, lehet valahogy gyógyítani, esetleg a többi tünetet nem mutató fáimat megvédeni?