Milyen növényvédelmet igényel a kajszi szüret után?

Milyen növényvédelmet igényel a kajszi szüret után?

Agrofórum Online

Kajszibarack fáimon a késő tavaszi fagyok hatására csak pár gyümölcsöt szüretelhettem. A nyár folyamán jelentkezhetnek-e még kórokozók a fákon?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Azon kajszifákon, ahol a szüret után a lomb védelmét elhanyagolják, a sztigminás és a gnomóniás levélbetegség jelentős mértékű korai lombhullást okozhat. Az apiognomóniás levélfoltosság (Apiognomonia erythrostoma) tünetei kizárólag a levélen észlelhetőek. Egyes évjáratokban járványszerű fellépése a nyár közepére akár teljes lombvesztést is okoz, mely az ültetvény kondíciójára és a következő évi termésre is hatással van. A tünetek 4-5 mm átmérőjű, először halványsárgás, majd később elmosódott szélű foltok formájában jelentkeznek a leveleken. A foltok nagyobbodnak, a levél nagy részére kiterjednek, kezdetben vörösesbarnára, majd szürkésre színeződnek. Az így kialakult foltokat sárga udvar veszi körbe.

A beteg levelek kanalasodnak, majd lehullnak. A sztigminás levélfoltosság (Stigmina carpophila) hatására a kajszi levelén pár mm átmérőjű sárgászöld foltok jelennek meg, amik barna, keskeny szegéllyel határoltak. A foltok közepe később kieseik, barna szegélyük azonban megmarad. A hajtásokon is jelentkezhetnek a tünetek, hosszú ovális barna foltok formájában, amik a nyár vége felé kiszürkülnek. A fertőzött vesszők bőrszövete felrepedezhet, amennyiben a folt a vesszőt körülöleli, akkor a vessző elszárad.

E levélfoltosságok elleni védelem a kajszibarack növényvédelmének egyik sarkalatos pontja, ezért elsősorban a betegség kialakulásának megelőzésre kell törekednünk.  Az ősszel lehullott levelek összegyűjtésével és megsemmisítésével vagy talajba forgatásával és bomlásuk elősegítésével a következő évi fertőzés mértéke csökkenthető. Ősszel és tavasszal a rügypattanás előtt nagy lémennyiségű rezes lemosó kezeléssel alapozhatjuk meg a kórokozók elleni védekezést. Csapadékos időszakban nagyobb a fertőzés veszélye. Súlyos járvány általában az intenzív májusi esők hatására alakul ki.

A kémiai védekezéseket ezért ajánlatos ennek megfelelően időzíteni. Bimbós állapotban, virágzáskor, valamin sziromhullás után a moníliás fertőzés elleni védekezéssel összehangolna makoceb, ciprodinil, penkonazol hatóanyagú szerekkel permetezzünk. A vegetációs időszakban a további kezelések szükségessége esetében ugyanezen készítmények is felhasználhatóak a kórokozók terjedésének megelőzésében. A sztigminás betegség esetében metszéskor a beteg vesszők levágása és megsemmisítése is akadályozza terjedésüket.

Helyenként katasztrofális a kajszin okozott kár – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. április 10. 14:40

A gyümölcsfélék többsége elvirágzott vagy már a terméskötődés időszaka tart, ezért a védekezés szempontjainál ezt kell figyelembe venni.

A hely, ahol a legtöbb kajsziaszalvány készül

2018. május 23. 13:40

Valamennyi mérsékelt égövi gyümölcsfaj számára ideális ökológiai adottságok találhatók Törökországban.

Sárgabarackos muffin rózsahabbal

2019. július 27. 05:38

Beindult nálunk is a sárgabarackszezon! Sokat töprengtem, mi is készüljön a blogra, hiszen ebből a gyümölcsből rengeteg étel alkotható.

Kajszihiány: korszerűtlenek az ültetvények

2021. július 21. 09:29

A tavaszi virágzáskori lehűlés és fagyok miatt idén – térségenként változóan – a kajszitermés 70-95 százalékos kiesése várható, derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) körképéből. A klímaváltozás miatt hosszabb távon mindenképp szükséges új, ellenállóbb ültetvények telepítése, a fajtahasználat optimalizálása és a termesztés korszerűsítése.